Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice přišla o dohled nad nemocnicemi. Je to totalitní krok, zlobí se

  14:40aktualizováno  14:40
Další ostrý spor se rozhořel mezi politiky v zastupitelstvu Zlínského kraje. Opozice totiž ztratila místa v dozorčích radách krajských nemocnic a varuje před hrozící neprůhledností jejich fungování. Koaliční politici krok vysvětlují úsporami a pružnějším rozhodováním dozorového orgánu.

Hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Lubomír Nečas navrhoval pro opozici jedno místo, byl ale přehlasován. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Dozorčí rady čtyř krajských nemocnic byly dosud jedenáctičlenné, opoziční zastupitelé v nich měli tři místa. Rada Zlínského kraje, kterou tvoří sociální demokraté, zemanovci a komunisté, však nyní rozhodla o zúžení dozorčích rad o dva členy.

Čtyři místa stejně jako dříve obsadili zaměstnanci nemocnice, jedno odborník na zdravotnictví a čtyři členy delegovaly strany ve vedení kraje.

"Chtěli jsme zvýšit akceschopnost dozorčí rady a snížit její náklady," vysvětlil krok náměstek hejtmana Lubomír Nečas ze Strany práv občanů Zemanovci, který má krajské zdravotnictví na starosti.

Každý člen dozorčí rady dostává zhruba dva tisíce korun měsíčně, roční finanční úspora tak bude v řádu desítek tisíc korun.

Podle Nečase někdy byla problematická usnášeníschopnost dozorčích rad. "Například v Uherském Hradišti se rada často nesešla, protože nebyla nadpoloviční část členů," podotkl Nečas.

O členství v dozorčí radě Uherskohradišťské nemocnice přišel krajský lídr Starostů a TOP 09 Petr Gazdík. "Nejde jen o účast na jednáních. Když je člověk v dozorčí radě, dostane se ke všem důležitým materiálům a může na ně reagovat," namítl Gazdík.

Opozice si vyžádala mimořádné zastupitelstvo

Opoziční krajští politici proti tomuto kroku vehementně protestují.  Upozorňují, že budou nyní těžko kontrolovat v nemocnicích různá výběrová řízení, nákupy vybavení, hospodaření a investice.

"Od přechodu krajských nemocnic na akciové společnosti se ještě nestalo, aby v dozorčí radě neměla své zástupce opozice," zlobí se lidovecký zastupitel a místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek.

Náměstek Nečas namítá, že veřejnost má i tak dostatek jiných možností, jak na fungování nemocnic dohlížet. "Opoziční strany mají své členy ve zdravotním výboru a zastupitelé také dostávají pravidelně informace o hospodaření nemocnic," poznamenal Nečas.

Petr Gazdík

Petr Gazdík

Smysl takového dohledu ovšem opozice zpochybňuje. "Dozorčí rada nemocnice musí zachovávat mlčenlivost, takže ta nám materiály neposkytne. Dostupná bude jen povrchnější výroční zpráva, ke které se dostane každý občan," připomněl Petr Gazdík.

Šestnáct ze dvaceti opozičních zastupitelů kvůli ztrátě míst v dozorčích radách podepsalo žádost o mimořádné jednání zastupitelstva, které tak musí svolat hejtman Stanislav Mišák do 21 dní.

"Když je funkcí opozice kontrola, chceme vědět, jak nyní takovou kontrolu můžeme v krajských nemocnicích zajišťovat. Budeme také apelovat na zaměstnance nemocnic i běžné občany, aby nám hlásili jakékoliv podezřelé dění v nemocnicích. A protože nebudeme schopni takové podněty sami prošetřit, budeme nuceni podávat trestní oznámení," upozornil Gazdík.

Nečas chtěl pro opozici místo. Byl jsem přehlasován, přiznal

Hejtmanův náměstek Nečas chápe, že se nový systém skládání dozorčích rad nemocnic nemusí opozici líbit. "Při projednávání jsem se osobně vyjádřil tak, že bych nebyl proti, aby jedno ze čtyř míst vyčleněných pro politiky měla opozice, ale byl jsem přehlasován," přiznal Nečas.

Gazdík se při této příležitosti znovu opřel do podoby koalice, kterou tvoří ČSSD se zemanovci a komunisty.

"Už dříve jsme proti takové koalici protestovali a varovali, protože je tam strana, která není demokratická. A tyto nedemokratické a totalitní kroky naše obavy jen potvrzují," uvedl Gazdík. "Bez veřejné kontroly se může nemocnice rozkrádat, probíhat neprůhledná výběrová řízení a podobně," dodal.

Autoři: , ,Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Nový trenér přinesl řád, každý si hrál, co chtěl, přiznává Jiráček

Momentka z úvodního utkání jarní sezony první fotbalové ligy mezi Zlínem a...

Petr Jiráček fandil v osmifinále Evropské ligy Plzni. Teď věří, že náročný program soupeře by mohl být pro Zlín v...

Další z rubriky

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zlaté medaile sbíraly trofeje muflonů, na Slovácku se daří i chov daňků

Výstava loveckých trofejí v Nivnici na Uherskohradišťsku.

Není to stejné jako obraz na stěně. Trofej zvěře, kterou si myslivci zdobí doma pokoje, někdy garáže nebo chodby, má...

Oprava Lidového domu skončí v létě, pak se do něj vrátí vsetínské divadlo

V jedné části Lidového domu ve Vsetíně funguje kasino, druhá část nyní prochází...

Zvenčí opravují konstrukci a krytinu nad hlavní částí Lidového domu, uvnitř pak mění divadelní sál. Rekonstrukce budovy...

Najdete na iDNES.cz