Velká voda ohrožuje Tlumačov na Zlínsku téměř pravidelně.

Velká voda ohrožuje Tlumačov na Zlínsku téměř pravidelně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Tlumačov třikrát za patnáct let zalila voda, konečně se dočká hrází

  • 0
Po mnoha letech může Povodí Moravy konečně začít stavět hráze proti velké vodě v Tlumačově na Zlínsku. Záměr dlouho vázl na výkupu potřebných pozemků, to je teď vyřešeno. Povodí plánuje další investice i v Uherském Hradišti.

Obyvatelé Tlumačova vždycky trnou, když taje sníh nebo když dlouho a hustě prší. Jejich obec totiž už třikrát za posledních patnáct let zalila velká voda a způsobila velké škody.

Zatímco sousední aglomerace už mají postavené protipovodňové hráze, Tlumačov chráněný není. Výstavba vázla dlouhé roky na tom, že se Povodí Moravy nemohlo dohodnout s majiteli na výkupu potřebných pozemků. Tato překážka teď konečně padla.

"Téměř čtyřkilometrová ochranná hráz před extrémními povodněmi vznikne na západním okraji Tlumačova. Územní řízení ke stavbě odhadem za sto milionů korun může začít díky souhlasu všech 155 vlastníků dotčených pozemků," shrnula mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

"Stoprocentní jistotu budu mít, až se hráz postaví. Ale vypadá to dobře," říká opatrně starosta Tlumačova Antonín Jonášek. "Hráz sníží riziko povodní a to je podstatné," uvědomuje si.

Hráze jen na papíře

Velká voda obec zalila v letech 1997, 2006 i 2010. Místním nezbývalo než se dívat, případně vystěhovat ze sklepa a přízemí domů cenné věci.

Při posledních povodních navíc skřípali zuby i proto, že věděli, že ochranné stěny jsou pořád jen na papíře kvůli problémům s výkupy pozemků.

Povodně 1997

V roce 1997 ochromily Zlínský kraj největší povodně v historii. Kam se tehdy velká voda dostala a co všechno zničila? Čtěte zde.

Rodinný dům manželů Jiřího a Marie Hánových stojí na okraji Tlumačova nedaleko řeky Moravy. Voda jej zalila dvakrát. Při povodních v roce 1997 sahala až k oknům.

"Tehdy to bylo opravdu kruté. Čekali jsme, kdy nám barák spadne," zavzpomínala před časem Marie Hánová.

To už by prožít neměli. Nová hráz v projektu měří 3,8 kilometru a bude sahat 50 centimetrů nad přepokládanou hladinu při povodni. Zvládnout by měla i stoletou vodu.

"Protože původní dokumentace je z roku 2007, zadali jsme její aktualizaci," doplnil ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek.

Průtahy a peníze

Problémem však mohou být peníze. Kvůli průtahům totiž Povodí Moravy přišlo o přislíbené dotace. I proto zatím neexistuje termín zahájení výstavby.

Průtahy v Tlumačově způsobily požadavky na vyšší ceny pozemků či jejich exekuce, ale i dodatečná dědická řízení, která musely řešit soudy.

Tlumačov však není jedinou obcí, která se konečně dočká hrází. Na další část protipovodňových opatření čekají také v Uherském Hradišti a Starém Městě. Bezpečnost obyvatel tam zajistí zvýšení původních hrází a hlavně 4,5 kilometru nových stěn, přibudou také zdi a valy.

"Obyvatelé města sledovali po ničivé povodni v roce 1997 každou další velkou vodu s obavami. Jsem rád, že stavba protipovodňové ochrany dospěla do stadia, kdy se bavíme o zahájení stavby," poznamenal starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

I tam je ovšem termín nejasný kvůli nedostatku peněz. Povodí Moravy loni na podzim poslalo žádost na ministerstvo zemědělství. Souhlas musí dát i ministerstvo financí. Od toho se bude odvíjet termín zahájení prací.

Protipovodňová opatření v Uherském Hradišti a Starém Městě jsou největší, jaká se chystají. Povodí od loňska opravuje hráz přehrady Karolinka, což vyjde na víc než sto milionů korun.