Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V hotelu na Zlínsku zabíjela bakterie, která hrozí jen výjimečně

  8:47aktualizováno  8:47
Bakterie legionella se podle odborníků dá najít všude tam, kde je voda. Na druhou stranu ujišťují, že v nebezpečném množství se vyskytuje jen velmi výjimečně. Rozptylují tak obavy, které vyvolal ve čtvrtek zveřejněný případ z hotelu v Březůvkách u Zlína. Po tamní nákaze legionellou jeden z hostů zemřel.

Bakterie legionella pneumophila | foto: CDC

„Když už zjistíme překročení limitu, každý provozovatel ví, jak se bakterie rychle zbavit,“ řekla ředitelka krajské hygienické stanice Dana Šviráková.

„V Březůvkách šlo jednoznačně o selhání lidského faktoru, ne kontroly,“ zdůraznila.

Hygienici v tamním wellness hotelu loni na podzim zjistili až 1500krát vyšší koncentraci legionelly, než připouští předpisy. Upozornění dostali z Anglie po úmrtí jednoho z hostů. Majiteli zakázali vodu používat a nařídili i dezinfekci rozvodů.

Třiatřicetiletý provozovatel ale neposlechl a do hotelu pustil minimálně 36 lidí. Starší muž se pak dostal do nemocnice s vážným poškozením plic (více o případu zde).

Do tak pokročilé fáze, kdy nakažená voda poškozuje zdraví, nebo dokonce způsobí smrt, se ale jinak například ve Zlínském kraji případy nedostávají.

Provozovatelé vodovodních řádů, nemocnice, akvaparky, zavedené hotely, wellness centra i další zařízení totiž musejí splňovat přísná opatření.

Nemocnice musí udržovat nulovou toleranci

Legionella se navíc množí jen ve specifickém prostředí: hlavně ve stojaté vodě, v nevhodně vedeném potrubí nebo tam, kde má voda stabilně teplotu do 55 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách nepřežívá.

„Například nemocnice jsou v tomto směru doslova pod drobnohledem hygieny,“ poukázal vedoucí provozu zlínské nemocnice Atlas Radek Podpinka.

„Musíme dodržovat přísnější režim než kdekoliv jinde. Děláme rozbory a kontroly každý měsíc,“ vysvětlil.

Právě v nemocnicích ale bakterie přece jen občas řeší. Hlavně proto, že podle vyhlášky musejí dodržovat nulovou koncentraci.

A přestože vodovody udržují, v rozlehlých a často zastaralých a členitých rozvodech bakterie někdy přece jen přežije.

„Hraniční výskyt legionelly jsme měli asi před dvěma lety. Ale okamžitě jsme udělali opatření a vše bylo zase v normálu,“ potvrdila mluvčí uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská.

Pitná voda je pro legionellu příliš chladná

O vodu v domácnostech, které jsou napojené na veřejný vodovod, se zase stará jeho provozovatel.

„Dodáváme pitnou vodu s teplotou kolem deseti stupňů, kde tato bakterie nepřežívá,“ sdělila Markéta Bártová, mluvčí Moravské vodárenské, která zásobuje vodou přes 170 tisíc obyvatel.

V relaxačním centru ve Velkých Karlovicích si akreditovaná laboratoř odebírá vzorky vody minimálně dvakrát za měsíc a neohlášeně chodí i hygienici.

„Pokud by se zjistil problém, nikdy bychom si nedovolili nařízená opatření neudělat,“ prohlásil Martin Pařízek, ředitel relaxačního centra Wellness Horal.

Obecně platí, že legionella se šíří a množí v zařízeních, kde provozovatel neudržuje koncová místa.

„Proto se doporučuje pustit si v hotelu horkou vodu a nechat ji deset minut téct. Vyšší teplota bakterie ničí,“ vysvětlila šéfka krajských hygieniků.

Legionellou může člověk onemocnět hlavně vdechnutím při sprchování, ve whirlpoolu nebo z různých fontánek. Při běžném mytí rukou je pravděpodobnost mizivá.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Poctivá nálezkyně pomohla vrátit peněženku se sto tisíci korun

(Ilustrační snímek)

O více než sto tisíc korun byl málem chudší jeden ze zákazníků Kauflandu v Uherském Brodě. Zapomenutou příruční tašku s...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Najdete na iDNES.cz