Velkou přeměnu věznice brzdí spor úřadů, soud se budovy vzdát nechce

  15:02aktualizováno  15:02
Podle původní dohody už měla být studie o proměně bývalé věznice v Uherském Hradišti hotová. Jenže její zpracování ještě vůbec nikdo nezadal. Stále tak není jasné, k čemu by měl rozsáhlý areál v budoucnu sloužit a kolik by stálo plánované vybudování Muzea totality.

„Budova zatím není v našem majetku, takže na ni nemůžeme nechat zpracovat studii,“ vysvětlil zdržení mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Fotogalerie

Na tento úřad má rozsáhlý areál převést uherskohradišťský okresní soud, který věznici vlastní a využívá. Zatím to udělat nemohl. Předmětem sporu je totiž zápis o převodu věznice.

Soud ho před třemi týdny poslal své nadřízené instituci, kterou je ministerstvo spravedlnosti. A bez toho, aniž by tento materiál schválil ministr Robert Pelikán, nemůže předsedkyně soudu Hana Kurfiřtová věznici převést na ÚZSVM.

Právě znění zápisu je ale hlavním důvodem, proč se obě instituce dosud nedokázaly domluvit. „Ke shodě zatím nedošlo, ale intenzivně to řešíme,“ potvrdil Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Soud: Věznici stále potřebujeme

Hradišťský soud chce od ministerstva spravedlnosti jako svého nadřízeného záruku a jistotu, že o prostory věznice v budoucnu nepřijde. A tuto podmínku Kurfiřtová zakomponovala i do zmíněného zápisu.

Babiš slíbil zajistit peníze na opravu komunistické věznice v Hradišti

„Žádné jiné prostory tady nemáme a věznici potřebujeme pro archivní účely, ukládání soudních úschov a také jako naše budoucí sídlo,“ vysvětlil mluvčí soudu Michal Tománek.

„Ano, souhlasíme sice s převodem majetku, ale nerozhodli jsme o jeho nepotřebnosti. A takto je to i v zápisu,“ doplnil. Pokud by totiž soud prohlásil věznici za nepotřebnou, v podstatě by se jí pro budoucnost vzdal.

Memorandum nebylo konkrétní

Žádnou jistotu nezaručuje ani memorandum o budoucím využití věznice, které podepsaly radnice Uherského Hradiště, Zlínský kraj, okresní soud, ministerstvo kultury i spravedlnosti a také ÚZSVM. Dokument totiž není příliš konkrétní a řeší pouze náklady na vybudování Muzea totality bez dalších úprav pro účely soudu a jiných státních institucí.

Podle zatím jediné existující studie z roku 2012 by měla kompletní rekonstrukce vyjít na zhruba 350 milionů korun. Její interiér je zřejmě nejzachovalejší ukázkou komunistické věznice v Česku. Osudy uvězněných lidí by mělo připomínat plánované Muzeum totality.

Jeho jakýmsi předvojem má být právě vznikající expozice věnovaná bývalé věznici. Zmapuje zvěrstva nacismu a komunismu, která byla v objektu páchána.

Expozice na 30 panelech nabídne dobové fotografie a dokumenty, audionahrávky s bývalými vězni i videozáběry pořízené z dronu. Umístěna bude v podkroví kulturního centra Reduty a její otevření je plánováno na začátek dubna příštího roku.

„Nechtěli jsme čekat, protože Slovácké muzeum mělo všechny věci sesbírané a připravené. Chtěli jsme je ukázat veřejnosti, protože bychom neměli zapomínat na to, co se tady v poměrně nedávné minulosti dělo,“ řekl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Další z rubriky

Lékaři v Hradišti měnili kloub prstu, v okresních nemocnicích je to rarita

Lékaři v Uherském Hradišti provedli výměnu drobného kloubu prstu ruky.

Výměna malého kloubu prstu ruky? Pro uherskohradišťské ortopedické oddělení to byla výjimečná operace. Na kloubní...

Luhačovice zachránily jeden ze symbolů, pramen Ottovka opět teče

Pramen Ottovka v lázních Luhačovice.

Ottovka, jeden z nejslavnějších pramenů v Luhačovicích, byl dlouhodobě znečištěn bakteriemi. Ještě letos v létě se...

Most u Tlumačova je po půl roce opravený, končí objížďka přes Otrokovice

Ilustrační snímek

Rozsáhlá oprava silničního mostu přes vlakové koleje mezi Otrokovicemi a Tlumačovem je u konce. Od pondělí budou moct...

Najdete na iDNES.cz