Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senior uvěřil falešnému policistovi, který jej okradl o sedmdesát tisíc

  14:13aktualizováno  14:13
O desítky tisíc korun přišli dva senioři ve Zlíně, které okradli různí dva podvodníci. Osmaosmdesátiletý muž uvěřil návštěvě falešného policisty, o tři roky mladší žena zase falešnému telefonátu svého bratra.
Různým podvodníkům naletěli v minulých dnech ve Zlíně hned dva senioři. Ilustrační snímek

Různým podvodníkům naletěli v minulých dnech ve Zlíně hned dva senioři. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Osmaosmdesátiletý muž vycházel v pátek z bytového domu v centru Zlína, když k němu přistoupil asi třicetiletý muž, prokázal se nějakým průkazem a tvrdil o sobě, že je policista.

Důvěřivému stařečkovi řekl, že se v okolí pohybuje spousta lidí tmavé pleti, proto by se před nimi měl mít na pozoru. Navrhl, že spolu půjdou k němu domů, kde zkontrolují, zda se dědečkovi něco neztratilo.

„Starý muž nechal podvodného policistu, aby se podíval první. Ten využil příležitosti, rychle v chodbě rozházel věci, takže to vypadalo, že u něj skutečně byli zloději. Pak už jenom požádal dědečka, aby mu ukázal nádobu, v níž skladuje svoje úspory, aby společně uložené peníze přepočítali,“ popsala případ zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podvodník poté ještě seniora poslal na balkon, aby se podíval, zda venku zloděje neuvidí. Mezitím zloděj ukradl nádobu, v níž bylo 70 tisíc korun, vzal muži klíče od bytu a doma jej zamknul.

Senior měl naštěstí ještě náhradní klíče, odemknul si a poté zjistil, že mu chybí nádoba s penězi. Proto ihned zavolal na linku 158, kde oznámil, co se mu stalo.

„Přivolaným policistům nezbylo než prohledat místo činu a odebrat na něm veškeré použitelné stopy. Neznámého bezcitného pobertu prověřujeme pro podezření z trestného činu podvodu, za který v případě odsouzení může strávit za mřížemi až pět let,“ poznamenala Kozumplíková.

Domnělému bratrovi poslala peníze po jeho známém

O den dříve naletěla jinému podvodníkovi další seniorka. Pětaosmdesátiletá žena ze zlínské části Malenovice ve čtvrtek po poledni doma zvedla pevnou linku, kde se ozval cizí mužský hlas.

Stařenka se zeptala, zda mluví se svým bratrem a proč má takový divný hlas. Muž odpověděl, že je její bratr a je pouze nachlazený.

„Dál se už příběh odvíjel podle podobného scénáře, jako ostatní události týkající se starších lidí. Neznámý muž požádal ‚svou sestru‘ o půjčku padesát tisíc korun s tím, že právě stojí v bance a potřebuje tuto částku nutně na doplacení dluhu,“ uvedla policejní mluvčí.

Žena odvětila, že se půjde podívat, zda má tolik peněz v hotovosti doma. Když zjistila, že ano, ochotně s půjčkou souhlasila.

Muž po pár minutách zavolal znovu a požádal, zda by mohla peníze poslat po jeho dobrém kamarádovi, protože on v tuto chvíli nemůže z banky odejít.

Asi po půl hodině tedy přišel do jejího bytu, kam jej sama pozvala, cizí muž, představil se jako kamarád jejího bratra. Žena mu odevzdala obálku s penězi, které před ním přepočítala, a on zase rychle odešel.

„Musel totiž prý být za pár minut zpět v bance a peníze tam odevzdat,“ poznamenala Kozumplíková.

Teprve poté starší paní zavolala svému skutečnému bratrovi, aby se zeptala, jak to v bance dopadlo. Ten jí odvětil, že od rána sedí doma a nikde nebyl.

Seniorka přitom den předtím viděla v televizi podobný případ podvedené ženy, a říkala si, že jí se něco podobného nemůže stát.

„Poté, co vyděšená žena zavolala na tísňovou linku, policisté na místě odebrali všechny potřebné stopy, které budou vyhodnocovat. Neznámého mladého muže snědé pleti také prověřujeme pro podezření ze spáchání přečinu podvodu s hrozbou až pětiletého vězení,“ uvedla zlínská policejní mluvčí.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Stavba kruhového objezdu v Holešově potrvá kvůli optickému kabelu déle

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Stavba kruhového objezdu v centru Holešova se zpožďuje. Důvodem je jednání o vedení optického kabelu přes soukromý...

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Najdete na iDNES.cz