Vyslání armády k Vrběticím vláda schválila do konce června 2015. (15. 12. 2014) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Odvoz munice z areálu u Vrbětic začne později, než se čekalo

  • 61
Odvoz munice ze skladů u Vrbětic na Zlínsku začne později, než se očekávalo. Podle ministra vnitra nejdříve ve druhé polovině ledna. Ještě pozdější transport očekává firma Imex Group. Starostové okolních obcí naopak stále věří, že odvoz začne dříve.

Část vojenského materiálu poputuje ke kupcům, část do skladu v Květné na Svitavsku, kde bude uskladněn na přechodnou dobu.

Aktuální situaci ve Vrběticích věnovala Bezpečnostní rada státu nejvíce času ze svého pondělního zasedání, kterého se zúčastnil i předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek a také hejtmani Zlínského a Pardubického kraje.

Vánoce ve Vrběticích

V samotném transportu munice, při kterém budou asistovat policisté i hasiči, nevidí ministr vnitra Milan Chovanec žádný zásadní problém.

„Spočítáme každou bednu, každý náboj, každou minu, která se bude odvážet. Udělá se precizní kontrola, to můžeme veřejnosti slíbit. A udělá se harmonogram odvozu za účasti policistů,“ slíbil ministr.

Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi sedm tisíc tun materiálu, který zahrnoval tisíc tun trhavin.

Imex Group: Nic nevíme, nemůžeme vyřizovat povolení

Pyrotechnici začali čistit vymezený okruh kolem obou vybuchlých skladů v pondělí. A zatímco podle ministra vnitra Chovance odvoz munice začne zřejmě až ve druhé polovině ledna, právník společnosti Imex Group Radek Ondruš tvrdí, že lednový termín je nereálný.

Firma údajně do té doby nestihne vyřídit všechna povolení pro mezinárodní přepravu. Část munice chce převážet do zahraničí. Navíc s ním prý stát nekomunikuje. Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková řekla, že na slova právního zástupce Imex Group nebude policie reagovat.

Ondruš tvrdí, že většina munice, kterou společnost ve Vrběticích má, je už prodaná. „Chceme to odvážet už dávno. Naši zákazníci na své zboží čekají. Nikdo s námi ale nekomunikuje,“ řekl.

Do Květné by podle něj měla firma Imex Group převážet maximálně 200 tun munice. Zbytek munice chce přepravit přímo k zákazníkům. „Část půjde i do zahraničí,“ řekl.

A v tom vidí hlavní problém. „Během tří týdnů nemůžeme stihnout vyřídit všechna potřebná povolení pro mezinárodní přepravu,“ uvedl.

Dodal, že firma ale nic oficiálně o zahájení transportů neví. „Nikdo nás nekontaktoval. Budeme proto psát veliteli zásahu, aby nám termín sdělil,“ řekl.

Do Květné bude munici převážet i společnost Excalibur Army. Ta plánuje v tamním muničním skladu dočasně uložit 2 800 tun munice. Mluvčí firmy Andrej Čírtek řekl, že v termínu pro zahájení odvozu problém nevidí.

„Se státní správou spolupracujeme, jednáme o využití skladu v Květné. Upozorňujeme ale na to, pokud má být přeprava munice bezpečná, půjde o otázku měsíců, nikoliv dnů,“ řekl.

Jde ale jen o dočasné řešení. Po 1. lednu 2016 musí být sklady v Květné prázdné. Společnost Excalibur Army, která má ve Vrběticích nejvíce vojenského materiálu, munici buď převeze do jiných komerčních skladů nebo rozprodá.

Starosta Lipové: Dovnitř přece byla munice navezená bleskově

Zdeněk Hověžák, starosta Vlachovic, pod které Vrbětice spadají, Chovancem uvedený termín zpochybnil.

„Nevím, kde ho pan ministr vzal. My to necháváme na odbornících, kteří dělají vše pro to, aby se odváželo co nejdříve. Pyrotechnici tam budou i na Štědrý den. Dělají opravdu maximum,“ řekl Hověžák.

Se starosty okolních obcí se shodl v tom, že lidem nezbývá nic jiného, než čekat.

„Musíme vydržet. Snad to dobře dopadne,“ dodala starostka Haluzic Stanislava Zvonková.

Méně smířlivý byl Miroslav Pala, starosta Lipové, která byla stejně jako Haluzice po druhém výbuchu nejvíce postižena evakuacemi.

„Navezené dovnitř to bylo bleskově bez zvláštních bezpečnostních opatření. Teď se vykládá, že kvůli bezpečnosti odvoz munice potrvá. Tohle naši obyvatelé nemůžou pochopit,“ poznamenal Pala.

Obyvatele Lipové stále trápí uzavřená silnice na Haluzice, která spadá do bezpečnostního okruhu stanoveného kolem epicentra v prosinci vybuchlého skladu. Policie zde povolila jen průjezd aut integrovaného záchranného systému.

„Cesta je uzavřená zbytečně. Když tam může jezdit sanitka, cestáři nebo policie, proč naši lidé musí denně absolvovat kilometry navíc? Vydělávají kolem 10 tisíc korun, co jim z výplaty zůstane?“ zlobil se Pala.

Obce jednají o odškodnění svých obyvatel. Kromě náhrady přímých škod za rozbitá okna jsou ve hře i náhrady například za škody na dřevu v lesích nebo za nemožnost využívat pastviny. Starostové se chtějí domoci i finančního odškodnění za psychickou újmu obyvatel. Padl návrh na tisíc korun za den evakuace. Podle Hověžáka je ale tato částka výsměch.

„Bral bych to jako vánoční dárek, ale ne jako odškodnění, které budu chtít pro všechny obyvatele obce. Psychickou újmu totiž utrpěl úplně každý z nich,“ upozornil starosta Vlachovic.

Podle něj v obci například klesla cena nemovitostí. „Půjde o desítky procent, proč si o ně neříct?“ doplnil Hověžák. Obec by chtěla také vylepšit varovný systém či techniku dobrovolných hasičů.

Podmínky se zpřísní, slibuje ministr

Podle ministra Chovance je nezbytné zpřísnit podmínky pro nakládání s vojenským materiálem a pro získávání licencí na tuto činnost. „Budeme chtít, aby munice byla lépe, precizněji popsána v právním řádu České republiky,“ uvedl. Jedním z opatření má být například supervize státu nad kontrolami trhavin a munice.

Ministr upozornil, že v současné době jsou tři tisíce držitelů licencí, z čehož přes dvě stě vyváží vojenský materiál mimo území ČR.

„Kontroluje je 54 policistů, tento stav je neudržitelný. Potřebujeme stav navýšit aspoň o padesát policistů v první fázi, ideál ale je, abychom počet navýšili zhruba o 150 specialistů v průběhu tří let,“dodal.

Chovanec už dříve řekl, že stoupnout by měl také počet kontrol munice, kterých je nyní asi 500 ročně. Lepší kontrolu chce ministr zajistit rovněž intenzivnější spoluprácí mezi policií, báňským úřadem a armádou.

Od poloviny prosince na areál ve Vrběticích dohlížejí i armádní posily:

11. prosince 2014

,