Proti výsledkům maturit, nejčastěji proti hodnocení slohové části zkoušky, se odvolalo již 250 studentů ze Zlínského kraje (Ilustrační snímek).

Proti výsledkům maturit, nejčastěji proti hodnocení slohové části zkoušky, se odvolalo již 250 studentů ze Zlínského kraje (Ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na sloh si na Zlínsku stěžuje každý dvacátý, propadl i vítěz olympiády

  • 1
Každý dvacátý letošní maturant ze Zlínského kraje se odvolal proti výsledku slohové části zkoušek. Krajský úřad už má na stole 250 stížností. A drtivá většina se jich týká slohových prací. Propadl i student, který vyhrával celostátní olympiády z češtiny.

Studentům, kteří doufají, že zkoušku nebudou muset opakovat, jde o hodně. Když totiž nedostanou definitivní stanovisko včas, mohou zapomenout na vysokou školu a musejí vymyslet, čím vyplní následující rok. "Dostalo se to do roviny osobních tragédií velmi talentovaných studentů," soudí Josef Slovák, krajský radní zodpovědný za školství.

Na krajský úřad zatím dorazilo přes 250 žádostí, poslední termín je v pátek. "Naprostá většina se týká právě slohové práce," potvrdil Slovák. V krajním případě mohou zmatky kolem státních maturit skončit až u soudu. "Považoval bych to za velmi pravděpodobné," souhlasí zlínský právník Zdeněk Hromádka.

Pokud student u odvolání uspěje, ale průtahy mu zmaří šanci studovat dál, může totiž žádat náhradu škody. "Být rodičem takového studenta, tak tu možnost využiji a budu nárokovat náhradu za to, co stát svou nekompetentností způsobil," dodal Hromádka.

Problémy mají lékaři a právníci

Studenti teď mají dvě možnosti. Buď u odvolání uspějí a pak mají šanci, že zápis na vysokou školu stihnou včas, nebo budou písemku z češtiny opakovat v září. Některé vysoké školy tolerují obě varianty a přijaly studenta i s tím, že maturitu dodělá na podzim.

Větší problémy tak mají třeba budoucí lékaři nebo právníci, kteří se hlásí na prestižní univerzity. Má-li škola víc přihlášených, než plánuje přijmout, čekat nemusí.

To je příklad devatenáctiletého Dominika z Valašského Meziříčí, který udělal přijímačky na policejní akademii. "Čekám, jak dopadne odvolání. Jsem přijatý, ale pokud maturitní vysvědčení nedodám včas, končím," řekl Dominik.

Lhůtu škola stanovila na 4. července. "Studenti by tak na odvolání měli mít dost času," uvedl vedoucí kanceláře rektora František Volevecký. Na repetenty ale čekat nebudou. I nadějného a bezproblémového studenta by tak definitivně zastavilo třeba jen to, že se přesně nedržel tématu slohové práce.

Příklad? Devatenáctiletá Michaela ze Vsetína měla napsat vyprávění o tom, jak se stala pověrčivou. "Shodila jsem to poslední větou, do které jsem napsala, že ani ty události, o kterých píšu, mě nepřesvědčí, abych byla pověrčivá," vzpomíná dívka. Sami češtináři, kteří byli mezi hodnotiteli písemek, se shodují, že za takovou chybu měla přijít o část bodů, ne o celou maturitu.

U maturity propadl i vítěz celostátní češtinářské olympiády

Ve školách se proto stále více mluví o tom, že státní maturita by se měla omezit na didaktické testy, u kterých je hodnocení jednoznačné, a další části zkoušky nechat školám. "Takto je ten systém špatný," potvrdil ředitel uherskohradišťského gymnázia Zdeněk Botek.

Ze 180 jeho maturantů u slohu neuspělo pět. "Z hlediska počtů je takový výsledek možný. Ale ne v případě, že jde o studenta, který vyhrával celostátní češtinářské olympiády," zlobí se Botek a s názorem omezit státní část maturit jen na testy souhlasí. "Na tom se shodujeme napříč školami. Jsem naprosto přesvědčený, že by to splnilo účel a bylo by to podstatně levnější," dodal Botek.

O tom, že za rok budou státní maturity zase trochu jiné, není pochyb. Jaké, to má vyřešit i poradní komise, kterou svolal ministr školství Petr Fiala. Pozval do ní i radního Slováka. Také on souhlasí s tím, aby stát měřil jen ty znalosti, které se objektivně měřit dají.