Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce chce v odvolání maximální trest pro lihového bosse Radka Březinu

  12:40aktualizováno  12:40
Přestože tresty v kauze lihového bosse Radka Březiny padly před koncem loňského roku, až teď se hraje o to, jak dlouho ve vězení bude. Může to být vyměřených 13 let, ale také méně, či více. Odvolání bude řešit vrchní soud.

Radek Březina u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zatímco Radek Březina ze Zlína-Kostelce se nechal přes svého obhájce nedávno slyšet, že nesouhlasí s třináctiletým trestem, který dostal za obří podvody s lihem, a proto se proti němu odvolal (více zde), žalobce má opačný názor.

Pro šéfa zločinecké skupiny, která stát připravila o více než šest miliard korun, požaduje maximální trest. To sice znamená navýšení jen o čtyři měsíce (u daňových podvodů je horní hranice 13 let a 4 měsíce), ale i to považuje za důležité.

„Jde o princip. Podle mě není jiná cesta než nejvyšší možný trest,“ nepochybuje žalobce Miroslav Stoklásek, který se proti verdiktu odvolal.

„U Radka Březiny jsem nezaznamenal jedinou polehčující okolnost, jen samé přitěžující. A to především s ohledem na rozsah a závažnost trestné činnosti, kterou řídil,“ zdůraznil.

Březinova mafie okrádala stát dvacet let, když pouze fiktivně před celníky denaturovala potravinářský líh, který pak prodávala, schovávala ve skladech nebo z něho vyráběla tvrdý alkohol v pololegálních likérkách. Celkem šlo o zhruba 21 milionů litrů nezdaněného lihu.

„Okolnosti případu jsou zcela výjimečné,“ upozornil Stoklásek.

Žalobce: Radek Březina se přiznal až pod tíhou důkazů

Připomněl, že v podobných kauzách, kde jsou škody „jen“ v řádech stovek milionů, padají třináctileté tresty. Proto by měl podle něho Březina, který páchal škody v miliardách, dostat více.

Sám někdejší šéf lihové mafie si to ale nemyslí. S argumentem, že se ke všemu přiznal, požaduje nižší trest.

„Popsal detailně i věci, které nemusel. Mohl přitom mlčet a nevypovídat,“ řekl Březinův obhájce Filip Opatřil.

„Přiznal se pod tíhou důkazů. O nějakém objasnění trestné činnosti nemůže být řeč. Naopak spoustu věcí pominul a zamlčel,“ míní Stoklásek.

Březina například řekl, že nebude „potápět“ své někdejší obchodní partnery a rodinné příslušníky.

Stoklásek si také myslí, že by se měl změnit zákon, aby soudci měli u daňových trestných činů na výběr z většího rozpětí trestů.

Pro Kaláče chce nižší trest

Naopak snížení trestu žalobce požaduje u někdejší Březinovy pravé ruky Lubomíra Kaláče, který nelegální líh převážel v kamionech a staral se o některé zákazníky a utajené sklady. U soudu dostal 9 let a 2 měsíce.

Byl to však právě Kaláč, kdo jako první začal policii po zadržení popisovat způsob fungování mafie a upozornil i na úložiště lihu. Proto by měl podle Stokláska soud v jeho případě přistoupit k mimořádnému snížení trestu.

„Bez jeho spolupráce by se trestnou činnost nepodařilo objasnit v takovém rozsahu. To je třeba zohlednit,“ domnívá se Stoklásek.

Kaláč si uškodil tím, že výpověď měnil a zmenšoval svoji vinu. Proto nedosáhl na status spolupracujícího obviněného, který by mu zaručoval mnohem nižší trest. Kaláč s uloženým trestem nesouhlasil a po vyhlášení rozsudku se odvolal.

„Práce pro Radka Březinu nebyla nikdy dobrovolná. Byla to jednostranná dohoda, kterou nebylo možné odmítat,“ tvrdil Kaláč.

Na status spolupracujícího obviněného naopak dosáhl Březinův mladší bratr Tomáš, který vedl evidenci nezdaněného lihu. Dělal ale prakticky vše, co mu jeho dominantní sourozenec přikázal. Od soudu odešel pouze se čtyřletým trestem, proti němuž se neodvolal.

Kolik majetku stát mafii skutečně zabaví?

Žalobci ale vadí, že mu soud nezabavil všechen majetek, což se týká i jeho bratra a Kaláče. I v tomto bodě proto podal odvolání.

„U Tomáše Březiny jde například o sklad ve Valašském Meziříčí nebo bankovní účet, kde měl finanční prostředky,“ upřesnil Stoklásek.

Tomáš Březina tvrdí, že jeho majetek je v exekuci, a to včetně luxusního domu, v němž žije.

„Exekuci mám na 280 milionů korun a dalších 200 milionů má ještě přibýt. Momentálně jsem v insolvenci. Než se vyřeší odvolání, celníci všechno zpeněží,“ sdělil MF DNES mladší z bratrů Březinových.

V případě zmíněné trojice žalobce požaduje zabavení veškerého majetku. Toho ale už mnoho není. Radek Březina sklady a další nemovitosti nemíval napsané na sebe, ale většinou si najímal „bílé koně“, přes něž s majetkem nakládal.

Případem se bude po odvoláních zabývat Vrchní soud v Olomouci, který může rozsudek potvrdit, pozměnit nebo zrušit a vrátit k novému projednání. Termín jednání zatím nebyl stanoven.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz