Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce chce v odvolání maximální trest pro lihového bosse Radka Březinu

  12:40aktualizováno  12:40
Přestože tresty v kauze lihového bosse Radka Březiny padly před koncem loňského roku, až teď se hraje o to, jak dlouho ve vězení bude. Může to být vyměřených 13 let, ale také méně, či více. Odvolání bude řešit vrchní soud.

Radek Březina u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zatímco Radek Březina ze Zlína-Kostelce se nechal přes svého obhájce nedávno slyšet, že nesouhlasí s třináctiletým trestem, který dostal za obří podvody s lihem, a proto se proti němu odvolal (více zde), žalobce má opačný názor.

Pro šéfa zločinecké skupiny, která stát připravila o více než šest miliard korun, požaduje maximální trest. To sice znamená navýšení jen o čtyři měsíce (u daňových podvodů je horní hranice 13 let a 4 měsíce), ale i to považuje za důležité.

„Jde o princip. Podle mě není jiná cesta než nejvyšší možný trest,“ nepochybuje žalobce Miroslav Stoklásek, který se proti verdiktu odvolal.

„U Radka Březiny jsem nezaznamenal jedinou polehčující okolnost, jen samé přitěžující. A to především s ohledem na rozsah a závažnost trestné činnosti, kterou řídil,“ zdůraznil.

Březinova mafie okrádala stát dvacet let, když pouze fiktivně před celníky denaturovala potravinářský líh, který pak prodávala, schovávala ve skladech nebo z něho vyráběla tvrdý alkohol v pololegálních likérkách. Celkem šlo o zhruba 21 milionů litrů nezdaněného lihu.

„Okolnosti případu jsou zcela výjimečné,“ upozornil Stoklásek.

Žalobce: Radek Březina se přiznal až pod tíhou důkazů

Připomněl, že v podobných kauzách, kde jsou škody „jen“ v řádech stovek milionů, padají třináctileté tresty. Proto by měl podle něho Březina, který páchal škody v miliardách, dostat více.

Sám někdejší šéf lihové mafie si to ale nemyslí. S argumentem, že se ke všemu přiznal, požaduje nižší trest.

„Popsal detailně i věci, které nemusel. Mohl přitom mlčet a nevypovídat,“ řekl Březinův obhájce Filip Opatřil.

„Přiznal se pod tíhou důkazů. O nějakém objasnění trestné činnosti nemůže být řeč. Naopak spoustu věcí pominul a zamlčel,“ míní Stoklásek.

Březina například řekl, že nebude „potápět“ své někdejší obchodní partnery a rodinné příslušníky.

Stoklásek si také myslí, že by se měl změnit zákon, aby soudci měli u daňových trestných činů na výběr z většího rozpětí trestů.

Pro Kaláče chce nižší trest

Naopak snížení trestu žalobce požaduje u někdejší Březinovy pravé ruky Lubomíra Kaláče, který nelegální líh převážel v kamionech a staral se o některé zákazníky a utajené sklady. U soudu dostal 9 let a 2 měsíce.

Byl to však právě Kaláč, kdo jako první začal policii po zadržení popisovat způsob fungování mafie a upozornil i na úložiště lihu. Proto by měl podle Stokláska soud v jeho případě přistoupit k mimořádnému snížení trestu.

„Bez jeho spolupráce by se trestnou činnost nepodařilo objasnit v takovém rozsahu. To je třeba zohlednit,“ domnívá se Stoklásek.

Kaláč si uškodil tím, že výpověď měnil a zmenšoval svoji vinu. Proto nedosáhl na status spolupracujícího obviněného, který by mu zaručoval mnohem nižší trest. Kaláč s uloženým trestem nesouhlasil a po vyhlášení rozsudku se odvolal.

„Práce pro Radka Březinu nebyla nikdy dobrovolná. Byla to jednostranná dohoda, kterou nebylo možné odmítat,“ tvrdil Kaláč.

Na status spolupracujícího obviněného naopak dosáhl Březinův mladší bratr Tomáš, který vedl evidenci nezdaněného lihu. Dělal ale prakticky vše, co mu jeho dominantní sourozenec přikázal. Od soudu odešel pouze se čtyřletým trestem, proti němuž se neodvolal.

Kolik majetku stát mafii skutečně zabaví?

Žalobci ale vadí, že mu soud nezabavil všechen majetek, což se týká i jeho bratra a Kaláče. I v tomto bodě proto podal odvolání.

„U Tomáše Březiny jde například o sklad ve Valašském Meziříčí nebo bankovní účet, kde měl finanční prostředky,“ upřesnil Stoklásek.

Tomáš Březina tvrdí, že jeho majetek je v exekuci, a to včetně luxusního domu, v němž žije.

„Exekuci mám na 280 milionů korun a dalších 200 milionů má ještě přibýt. Momentálně jsem v insolvenci. Než se vyřeší odvolání, celníci všechno zpeněží,“ sdělil MF DNES mladší z bratrů Březinových.

V případě zmíněné trojice žalobce požaduje zabavení veškerého majetku. Toho ale už mnoho není. Radek Březina sklady a další nemovitosti nemíval napsané na sebe, ale většinou si najímal „bílé koně“, přes něž s majetkem nakládal.

Případem se bude po odvoláních zabývat Vrchní soud v Olomouci, který může rozsudek potvrdit, pozměnit nebo zrušit a vrátit k novému projednání. Termín jednání zatím nebyl stanoven.

Autor:



Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...



Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Najdete na iDNES.cz