Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolaná ředitelka gymnázia se do funkce nevrátí, prohrála soudní spor

  8:57aktualizováno  8:57
Odvolaná ředitelka gymnázia v Kroměříži prohrála soudní spor, v němž žalovala školu a Zlínský kraj. Trvala na tom, že o funkci přišla neprávem. V historii kraje je to první případ, kdy se ředitel takto postavil zřizovateli.

Bývalá ředitelka kroměřížského gymnázia Jana Polachová u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Seděla mlčky a jednání sledovala s neměnným výrazem ve tváři. Stejně přijala i zamítnutí své žaloby a informaci, že protistraně, v tomto případě kroměřížskému gymnáziu a Zlínskému kraji, musí zaplatit soudní výlohy.

Jana Polachová, která sedm let vedla jednu z nejprestižnějších škol v kraji, se u soudu domáhala zrušení loňského rozhodnutí o odvolání z funkce ředitelky gymnázia Kroměříž.

„Mrzí mě, že věc došla tak daleko, ale naše důvody byly racionální, věřil jsem, že je soud uzná,“ komentoval krajský radní odpovědný za školství Petr Navrátil. Polachová v žalobě tvrdila, že neví, proč ji zřizovatel odvolal ani co jí kladl za vinu. V odvolání totiž nebyly konkrétní důvody, proto jej považovala za neplatné.

Problémy ve škole se kumulovaly několik let, po celou tu dobu však měla pověst jedné z nejlepších. Studenti měli výborné výsledky u maturit i přijímaček na vysokou školu, což byl jeden z hlavních argumentů Polachové. Soudu tvrdila, že škola pod jejím vedením fungovala dobře a zřizovatel jí nevyčítal žádná pochybení. Ostatně v roce 2013 ji potvrdil ve funkci.

Uvnitř školy se však prohlubovaly spory mezi ředitelkou a částí vyučujících i mezi kantory samotnými. Ti se podle svědků dělili na loajální a ty druhé. Jedním z důvodů odvolání Polachové bylo právě to, že kolektiv nedokázala sjednotit. Část učitelů si stěžovala, že je ředitelka šikanuje, ponižuje a udržuje v nejistotě.

Z jedné třídy rodiče odhlásili osm studentů

Na veřejnost začaly potíže prosakovat na začátku roku 2014. Anonymní, ale i podepsané stížnosti mířily jak do školy, tak na adresu kraje. Napjatá atmosféra se začala odrážet ve výuce, proto se do sporů vložili také studenti, potažmo jejich rodiče, kteří varovali, že úroveň rapidně klesá.

Loni na jaře, po přijímacích zkouškách, se situace vyhrotila natolik, že ačkoliv škola přijala dostatek studentů, aby naplnili třídu čtyřletého studia, zápisový lístek odevzdalo jen jedenáct z nich. Další studenti ze školy odešli kvůli potížím s vyučujícími. Z jedné třídy jich rodiče odhlásili hned osm.

„Pro školu to znamená hrubým odhadem 1,4 milionu, které schází v rozpočtu,“ upozornil obhájce školy a kraje Zdeněk Odehnal. Kraj k tomu všemu přidal anonymní šetření mezi zaměstnanci školy, jehož výsledek pak rozhodnutí o odvolání ředitelky jen potvrdil.

„Úbytek žáků je po právu přičítán žalobkyni. I to, že nebyla schopná rozvázat pracovní poměr s problémovými učiteli, ze školy za jejího působení odešli jen ti, kteří nevydrželi tlak a sami to vzdali,“ uvedla předsedkyně senátu Dana Matoušová.

Na podzim pak škola dostala nového ředitele, podle vyjádření kraje situaci zklidnil a školu stabilizoval. „Potvrzují to počty přijatých studentů,“ uvedl Navrátil. Od září bude třída v prvním ročníku čtyřletého studia plná, stejně jako dvě třídy osmiletého.

Polachová na gymnáziu zůstala jako řadový učitel, její aprobací je matematika a tělocvik. Zda se proti rozsudku odvolá, zatím jasné není.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

Café Portal v Uherském Hradišti

V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec...

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Najdete na iDNES.cz