Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolaná ředitelka gymnázia se do funkce nevrátí, prohrála soudní spor

  8:57aktualizováno  8:57
Odvolaná ředitelka gymnázia v Kroměříži prohrála soudní spor, v němž žalovala školu a Zlínský kraj. Trvala na tom, že o funkci přišla neprávem. V historii kraje je to první případ, kdy se ředitel takto postavil zřizovateli.

Bývalá ředitelka kroměřížského gymnázia Jana Polachová u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Seděla mlčky a jednání sledovala s neměnným výrazem ve tváři. Stejně přijala i zamítnutí své žaloby a informaci, že protistraně, v tomto případě kroměřížskému gymnáziu a Zlínskému kraji, musí zaplatit soudní výlohy.

Jana Polachová, která sedm let vedla jednu z nejprestižnějších škol v kraji, se u soudu domáhala zrušení loňského rozhodnutí o odvolání z funkce ředitelky gymnázia Kroměříž.

„Mrzí mě, že věc došla tak daleko, ale naše důvody byly racionální, věřil jsem, že je soud uzná,“ komentoval krajský radní odpovědný za školství Petr Navrátil. Polachová v žalobě tvrdila, že neví, proč ji zřizovatel odvolal ani co jí kladl za vinu. V odvolání totiž nebyly konkrétní důvody, proto jej považovala za neplatné.

Problémy ve škole se kumulovaly několik let, po celou tu dobu však měla pověst jedné z nejlepších. Studenti měli výborné výsledky u maturit i přijímaček na vysokou školu, což byl jeden z hlavních argumentů Polachové. Soudu tvrdila, že škola pod jejím vedením fungovala dobře a zřizovatel jí nevyčítal žádná pochybení. Ostatně v roce 2013 ji potvrdil ve funkci.

Uvnitř školy se však prohlubovaly spory mezi ředitelkou a částí vyučujících i mezi kantory samotnými. Ti se podle svědků dělili na loajální a ty druhé. Jedním z důvodů odvolání Polachové bylo právě to, že kolektiv nedokázala sjednotit. Část učitelů si stěžovala, že je ředitelka šikanuje, ponižuje a udržuje v nejistotě.

Z jedné třídy rodiče odhlásili osm studentů

Na veřejnost začaly potíže prosakovat na začátku roku 2014. Anonymní, ale i podepsané stížnosti mířily jak do školy, tak na adresu kraje. Napjatá atmosféra se začala odrážet ve výuce, proto se do sporů vložili také studenti, potažmo jejich rodiče, kteří varovali, že úroveň rapidně klesá.

Loni na jaře, po přijímacích zkouškách, se situace vyhrotila natolik, že ačkoliv škola přijala dostatek studentů, aby naplnili třídu čtyřletého studia, zápisový lístek odevzdalo jen jedenáct z nich. Další studenti ze školy odešli kvůli potížím s vyučujícími. Z jedné třídy jich rodiče odhlásili hned osm.

„Pro školu to znamená hrubým odhadem 1,4 milionu, které schází v rozpočtu,“ upozornil obhájce školy a kraje Zdeněk Odehnal. Kraj k tomu všemu přidal anonymní šetření mezi zaměstnanci školy, jehož výsledek pak rozhodnutí o odvolání ředitelky jen potvrdil.

„Úbytek žáků je po právu přičítán žalobkyni. I to, že nebyla schopná rozvázat pracovní poměr s problémovými učiteli, ze školy za jejího působení odešli jen ti, kteří nevydrželi tlak a sami to vzdali,“ uvedla předsedkyně senátu Dana Matoušová.

Na podzim pak škola dostala nového ředitele, podle vyjádření kraje situaci zklidnil a školu stabilizoval. „Potvrzují to počty přijatých studentů,“ uvedl Navrátil. Od září bude třída v prvním ročníku čtyřletého studia plná, stejně jako dvě třídy osmiletého.

Polachová na gymnáziu zůstala jako řadový učitel, její aprobací je matematika a tělocvik. Zda se proti rozsudku odvolá, zatím jasné není.
Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Nikdy jsem nikoho nepodvedl, říká po odsouzení synů podnikatel Zemek

Podnikatel Zdeněk Zemek.

Miliardář Zdeněk Zemek, jehož synové byli odsouzeni do vězení na 6 let a 9 měsíců za solární podvody, v rozhovoru pro...

Silničáři chtějí letos opravit obě cesty na zlínské sídliště Jižní Svahy

(ilustrační snímek)

Poté, co silničáři na jaře a na začátku léta opraví příjezd na největší zlínské sídliště Jižní Svahy od Vršavy, pustí...

Zavolat taxi, pronajmout auto či byt. Sdílené služby jsou v kurzu

(Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji se stále častěji objevují služby jako Airbnb, Liftago nebo Autonapůl. Naopak Uber rozšíření do...

Grafton Recruitment Praha
STROJNÍK

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz