Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště bojuje o Jarošov. Bez něj může ztratit miliony i park Rochus

  9:02aktualizováno  9:02
Radnice v Uherském Hradišti pokračuje v kampani proti osamostatnění Jarošova. S odtržením místní části totiž může přijít o desítky milionů korun, funkce na radnici a ohrožené mohou být i plány na ambiciózní park Rochus. Referendum se bude konat už za necelý měsíc.

Takto si autoři představují komplex, jenž by měl vyrůst v blízkosti Uherského Hradiště v parku Rochus. I tyto plány by však mohlo ohrozit odtržení Jarošova. | foto: Archiv MF DNES

Moc času už nezbývá. Obyvatelé Jarošova rozhodnou o své budoucnosti 22. září. Pokud se osamostatní, mohli by si polepšit. Hradiště na tom naopak bude o něco hůř.

"Bylo by mnohem výhodnější, kdyby se proces odtržení zastavil," radí finanční odborník Luděk Tesař, který pro radnici zpracoval analýzu.

Na to už je však zřejmě příliš pozdě. Radnice proto v posledních týdnech posiluje kampaň proti odtržení. Město má totiž zač bojovat. Přišlo by o téměř tři tisíce obyvatel a na daních o 28 milionů korun. Jarošovu by naopak do klína spadlo z daní 18 milionů.

Navíc by na radnici v Hradišti možná nebyly peníze pro tři místostarosty. "Stačil by i jeden zástupce," naznačil opoziční zastupitel Stanislav Mikula.

Jde přitom i o majetek: na katastru Jarošova stojí třeba velká část přírodního areálu Rochus. Dřív tam byl vojenský prostor. Teď má s územím o rozloze skoro 70 hektarů město velké plány. Mluví se o megaprojektu za půl miliardy.

Dotace na skanzen

Na kopci nad městem má vzniknout přírodní skanzen po vzoru valašské vesnice v Rožnově pod Radhoštěm, tedy s typickými slováckými domky, pastvinou pro ovce a kozy nebo ovocnými sady. "Velká část je ale na našem katastru," upozornil člen přípravného výboru za osamostatnění Jarošova Stanislav Juriga.

Jarošov

V místní části Jarošov žije skoro 2 400 obyvatel, tedy 9,2 procenta obyvatel Hradiště. Jarošov leží na ploše 475 hektarů a zabírá asi 20 % celkové plochy města.

Osamostatnění řeší přípravný výbor, jehož zástupci na to získali přes 700 podpisů. Setká se 13. září, referendum je 22. září.

To v praxi znamená, že by radnice nezískala na část projektů, které zasahují do jarošovského katastru, žádnou dotaci. A bez ní se při stavbě skanzenu neobejde.

Právě teď žádá město o peníze z Regionálního operačního programu. Chce 50 milionů korun, tedy polovinu toho, co je potřeba na první část proměny areálu. I tady může mít radnice potíže. V plánu je totiž nová cesta, která má vést ke kapli svatého Rocha.

"Posledních šedesát metrů je ale na území Jarošova," potvrdil ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek.

Osamostatnění Jarošova by ovšem Hradišti zřejmě významně narušilo i další plány v areálu. Jsou rozvržené na několik let a počítají s mnoha dalšími úpravami. "Mohli bychom se ale domluvit na nějaké kompenzaci," naznačil Juriga.

Úprava hrází se Jarošova zatím netýká

Hradiště se nechce vzdát bez boje, proto v uplynulých týdnech zveřejnilo varovné zprávy. Ta poslední zmiňuje, jaké komplikace může osamostatnění přinést při stavbě protipovodňových opatření. Na ně čeká Hradiště už patnáct let.

"Výstavba by měla podle plánu začít koncem listopadu letošního roku a skončit koncem roku 2014. Nyní se může stavba zkomplikovat," stojí ve zprávě. Musely by se totiž opět řešit pozemky, kterých se úprava hrází dotýká. A to znamená i zpoždění a zdražení akce, což ovšem není tak úplně pravda.

První etapa, jež má začít na podzim, se totiž jarošovského katastru vůbec netýká. "V této fázi tam Jarošov nemá žádný pozemek," potvrdil šéf hradišťského provozu Povodí Moravy Pavel Cenek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Chyběly jim peníze na opravu domku, tak rozjeli mezinárodní drogový obchod

Dvojice na Uherskohradišťsku vyráběla nebezpečné fénixovy slzy -  silný extrakt...

Velmi silný extrakt ze sušené marihuany, který znají uživatelé konopí pod názvem Fénixovy slzy, vyráběl...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Městům ve Zlínském kraji ubývá obyvatel. Nejvíc Zlínu, nejméně Kroměříži

Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Města ve Zlínském kraji se vylidňují. Nejvíce lidí dlouhodobě opouští Zlín, nejméně naopak Kroměříž. Důvodů pro to je...

Politici ve Zlíně slibují MHD zdarma, město by vyšla na čtvrt miliardy

Ilustrační snímek

Zástupci zlínské ČSSD jsou už osm let mimo městskou radu a protože to chtějí změnit, lákají před komunálními volbami na...

Jinde motýlů ubývá, Valašsko se stává jejich rájem. Pomáhá péče o louky

Soumračník čárkovaný.

Kdo by chtěl vyrazit pozorovat či fotit motýly, málokde najde vhodnější prostředí než na valašských loukách v podhůří...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz