Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy z okolí Vrbětic se náhrady škody dočkají zřejmě až za několik let

  13:41aktualizováno  14:31
Měsíce či spíše roky potrvá, než firmy z okolí vybuchlých muničních skladů u Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku získají odškodné. Škody přímo způsobené výbuchem totiž bude platit viník. Toho ale nejprve musí najít vyšetřovatelé a soudy ho pak potrestat.

Některé firmy z okolí bývalého armádního areálu u Vlachovic-Vrbětic stále nefungují, zasahují totiž do bezpečnostního perimetru. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Dotčené firmy už ale mohou začít škody hlásit. Ve středu se proto ve Vlachovicích poprvé sešla asi čtyřicítka představitelů podniků se zástupci Ministerstva obrany a krajského úřadu.

Kromě dvaceti firem fungujících v areálu bývalých Vlárských strojíren se o náhradu škod zajímají třeba i majitelé lesních pozemků přímo v bývalém armádním areálu, kde dva muniční sklady loni explodovaly.

Představitelé úřadu na schůzce upozornili, že se sice jedná o bezprecentní situaci, se kterou nemá nikdo zkušenosti, ale musí se řídit zákonem. Určité parametry tak musí splňovat i žádosti o náhradu škod.

Podle zástupce Zlínského kraje Karla Malinovského, u něhož by se měly scházet nároky na škody, přitom existují dva druhy škod.

„Škodu, kterou přímo způsobily výbuchy, například rozbité okno nebo polámané stromy v lese, bude hradit viník,“ poznamenal Malinovský.

To ale může trvat dlouho, nejspíš roky. Nejprve totiž musí viníka zjistit vyšetřovatelé, pak jeho potvrdit soudy pravomocným rozsudek a teprve potom se poškozené firmy mohou domáhat odškodnění u civilních soudů.

Jednodušší by měla být situace v případech, kdy firmy utrpěly škodu kvůli následným bezpečnostním opatření, z nichž mnohá ještě stále trvají. Když například některý podnik nemohl z rozhodnutí policie nějakou dobu fungovat a zaměstnanci museli být doma.

„Za to nese odpovědnost stát. Žádosti se sejdou na kraji, ten je posoudí, případně si vyžádá doplnění podkladů. Odškodné pak bude průběžně proplácet Ministerstvo financí,“ doplnil Malinovský.

Dojde na výměnu lesů se státem?

Nešťastná z celé záležitosti je řada majitelů lesů v dosud nepřístupném bezpečnostním pásmu a především v samotném areálu skladů.

„Naše dvě společnosti koupily polovinu lesní plochy v areálu muničních skladů loni v červnu, vzaly si na to úvěr. Ty lesy mají hodnotu desítek milionů korun,“ prohlásil zástupce firem Dalibor Olšák.

Firmy teď v nepřístupném areálu pochopitelně nesmí dřevo těžit, což jim komplikuje i splácení úvěru.

Vyhlídky navíc nejsou optimistické. Lidé tam podle některých majitelů pozemků nebudou chtít ani po vyčištění oblasti pyrotechniky pracovat, protože lesy nebude možné úplně zkontrolovat.

„Kdo nám dá jistotu, že v koruně stromů nebo někde na zemi nezůstal nějaký kus munice?“ ptal se na schůzce Jaroslav Turek zastupující Lesy ČR, které mají v areálu asi 180 hektarů lesa.

Logicky proto zněl i dotaz jednoho z lesáků, jestli stát nepřemýšlí nad směnou lesních pozemků v areálu za jiné. Nikdo z úředníků ale na to na místě nedokázal odpovědět.

Škodu mají uplatňovat i jednotlivci. Formulář získají na obecním i krajském úřadě. Přitom řada drobných zemědělců se zatím ke svým pozemkům nemůže dostat, proto netuší, jaké škody utrpěli. Šestiměsíční lhůta na podání žádosti začíná běžet vždy od chvíle, kdy majitel škodu zjistil.

„V každém případě žádost o odškodnění vyplňte, i když zatím nebudete znát přesný rozsah škod,“ nabádá občany vedoucí poradců ministra obrany Bohuslav Dvořák, který byl společně se zástupcem krajského úřadu pověřen evidováním škod.

Autoři: ,


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Cyklista sjel ze stezky a srazil se s autem, nadýchal přes tři promile

Na autě je podle policistů škoda za 300 tisíc korun.

Více než tři promile alkoholu nadýchal cyklista, který způsobil nehodu na Valašsku. Když sjel z vyvýšené cyklostezky na...

Výnosy zemědělců jsou kvůli suchu nižší, obilí je ale kvalitní

Ilustrační snímek

Letošní žně ve Zlínském kraji končí. Výnosy ovlivnilo netypické počasí, úplně totiž chybělo klasické jaro a opět bylo...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz