Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy z okolí Vrbětic se náhrady škody dočkají zřejmě až za několik let

  13:41aktualizováno  14:31
Měsíce či spíše roky potrvá, než firmy z okolí vybuchlých muničních skladů u Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku získají odškodné. Škody přímo způsobené výbuchem totiž bude platit viník. Toho ale nejprve musí najít vyšetřovatelé a soudy ho pak potrestat.

Některé firmy z okolí bývalého armádního areálu u Vlachovic-Vrbětic stále nefungují, zasahují totiž do bezpečnostního perimetru. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Dotčené firmy už ale mohou začít škody hlásit. Ve středu se proto ve Vlachovicích poprvé sešla asi čtyřicítka představitelů podniků se zástupci Ministerstva obrany a krajského úřadu.

Kromě dvaceti firem fungujících v areálu bývalých Vlárských strojíren se o náhradu škod zajímají třeba i majitelé lesních pozemků přímo v bývalém armádním areálu, kde dva muniční sklady loni explodovaly.

Představitelé úřadu na schůzce upozornili, že se sice jedná o bezprecentní situaci, se kterou nemá nikdo zkušenosti, ale musí se řídit zákonem. Určité parametry tak musí splňovat i žádosti o náhradu škod.

Podle zástupce Zlínského kraje Karla Malinovského, u něhož by se měly scházet nároky na škody, přitom existují dva druhy škod.

„Škodu, kterou přímo způsobily výbuchy, například rozbité okno nebo polámané stromy v lese, bude hradit viník,“ poznamenal Malinovský.

To ale může trvat dlouho, nejspíš roky. Nejprve totiž musí viníka zjistit vyšetřovatelé, pak jeho potvrdit soudy pravomocným rozsudek a teprve potom se poškozené firmy mohou domáhat odškodnění u civilních soudů.

Jednodušší by měla být situace v případech, kdy firmy utrpěly škodu kvůli následným bezpečnostním opatření, z nichž mnohá ještě stále trvají. Když například některý podnik nemohl z rozhodnutí policie nějakou dobu fungovat a zaměstnanci museli být doma.

„Za to nese odpovědnost stát. Žádosti se sejdou na kraji, ten je posoudí, případně si vyžádá doplnění podkladů. Odškodné pak bude průběžně proplácet Ministerstvo financí,“ doplnil Malinovský.

Dojde na výměnu lesů se státem?

Nešťastná z celé záležitosti je řada majitelů lesů v dosud nepřístupném bezpečnostním pásmu a především v samotném areálu skladů.

„Naše dvě společnosti koupily polovinu lesní plochy v areálu muničních skladů loni v červnu, vzaly si na to úvěr. Ty lesy mají hodnotu desítek milionů korun,“ prohlásil zástupce firem Dalibor Olšák.

Firmy teď v nepřístupném areálu pochopitelně nesmí dřevo těžit, což jim komplikuje i splácení úvěru.

Vyhlídky navíc nejsou optimistické. Lidé tam podle některých majitelů pozemků nebudou chtít ani po vyčištění oblasti pyrotechniky pracovat, protože lesy nebude možné úplně zkontrolovat.

„Kdo nám dá jistotu, že v koruně stromů nebo někde na zemi nezůstal nějaký kus munice?“ ptal se na schůzce Jaroslav Turek zastupující Lesy ČR, které mají v areálu asi 180 hektarů lesa.

Logicky proto zněl i dotaz jednoho z lesáků, jestli stát nepřemýšlí nad směnou lesních pozemků v areálu za jiné. Nikdo z úředníků ale na to na místě nedokázal odpovědět.

Škodu mají uplatňovat i jednotlivci. Formulář získají na obecním i krajském úřadě. Přitom řada drobných zemědělců se zatím ke svým pozemkům nemůže dostat, proto netuší, jaké škody utrpěli. Šestiměsíční lhůta na podání žádosti začíná běžet vždy od chvíle, kdy majitel škodu zjistil.

„V každém případě žádost o odškodnění vyplňte, i když zatím nebudete znát přesný rozsah škod,“ nabádá občany vedoucí poradců ministra obrany Bohuslav Dvořák, který byl společně se zástupcem krajského úřadu pověřen evidováním škod.

Autoři: ,Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Felicia s propadlou technickou skončila na střeše, řidiče našli opilého

Škoda Felicia skončila na střeše na silnici poblíž obce Modrá na...

Policistům se podařilo vypátrat řidiče, který s autem havaroval na Uherskohradišťsku a poté z místa utekl. Nezranil se,...

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz