Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabaveného majetku je málo, oběti metanolu čeká minimální odškodnění

  20:31aktualizováno  20:31
Přestože metanol napáchal obrovské škody, jeho oběti se u soudu, který tento týden začal, přiměřené satisfakce nedočkají. Zkrátka přijdou i pojišťovny. Požadavky na odškodnění se blíží sto milionům korun, majetek zabavený obžalovaným má ale hodnotu mnohem nižší.

Večerka na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně, v níž také prodávali láhve se smrtící dávkou metanolu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čtyřiatřicetiletý muž ze Šenova u Havířova pracoval jako dělník. Na podzim roku 2012 se napil alkoholu otráveného metanolem a skončil v nemocnici, kde bojoval o život.

Kvůli jedinému panáku ztrácí paměť

Je jednou ze 140 obětí. Naštěstí ale mezi těmi, kteří otravu metanolem přežili.

Jan Březík ze Zlína vypil alkohol namíchaný ze smrtící směsi. Naštěstí nemá trvale poškozené zdraví, neoslepl ani neskončil v invalidním důchodu. Na téměř rok a půl starou zkušenost ovšem nezapomíná.

"Jsem vyškolený, na štamprle si dávám pozor," přiznává.

Když před pár dny slavil 71. narozeniny, domácí slivovici si dal jen od toho, koho dobře zná. Navíc teprve teď se nenápadně začínají dostavovat první následky.

"Ztrácím paměť," svěřil se. "Vždycky jsem si pamatoval všechno do detailů, teď s tím mám problém," vysvětlil.

A ztrácí i prostorovou orientaci. Tedy smysly, které lékaři brzy po jeho intoxikaci jedovatou směsí zkoumali a sledovali.

Vypil ji jen osm dní poté, kdy v Česku zemřel první člověk. Tedy 11. září 2012. "Právě jsme se se ženou vrátili z dovolené v Itálii, kde jsme byli u naší dcery," vzpomíná. Byl opálený, odpočatý a vyrazil do prodejny Večerka na sídlišti na nákup. Kamarádka mu nabídla štamprli vodky. Jen tak, na uvítanou. "Radko, ale to se mi nezdá, není moc dobrá a nevoní," oznámil kamarádce, a aniž by si dával dalšího panáka, vyrazil domů.

Druhý den už bylo zle. Ne jemu, ale kamarádce, která alkoholu vypila víc. Záchranka ji odvezla do nemocnice a policii zajímalo, kdo z lahve ještě pil. Jan Březík tehdy seděl na noční službě na vrátnici v prvním segmentu. Když si pro něj záchranáři přijeli, odmítal.

"Nic mi nebylo, nic mě nebolelo, žádné problémy jsem neměl. Takže jsem nikam nechtěl," popisuje. O úmrtí lidí nevěděl, navíc celý případ teprve v republice začínal nabírat obřích rozměrů. Nakonec do nemocnice vyrazil, aniž by o tom mohl dát vědět manželce. Léčil se tam stejně jako ostatní intoxikovaní. Tedy čistým alkoholem.

"Dávali mi ho často. Za tu dobu jsem do sebe dostal 197 panáků," upozornil. "Ale alkohol to byl dobrý."Lékaři ho ze zlínské nemocnice pustili po šesti dnech. A teprve pak manželce vysvětloval, kde se tak dlouho zdržel. Pod lékařským dozorem není, ale za čas musí znovu na velkou kontrolu. I lékaři totiž upozorňují, že následek otravy se může projevit až po delší době.

K soudu se zatím nechystá. Obžalované by totiž viděl nerad.

"Možná bych se neudržel. Nejsem zlomyslný, ale myslím, že nejlepší trest pro ně by byl, kdyby ten alkohol vypili a oslepli," prohlásil. "Protože tisíce litrů jsou ještě neobjevené, a kdyby další rodiny ztratily své příbuzné, byla by to hrůza."

Přetlačovanou se smrtí vyhrál, ale jeho zdraví je trvale poškozené. Zůstal částečně slepý a ochrnutý na všechny končetiny. Je invalida třetího stupně, odkázaný na péči druhých.

Muž patří mezi desítky obětí metanolové aféry, kterou začal rozplétat soud ve Zlíně. S právničkou se nyní pustil do další bitvy, tentokrát o finanční odškodnění.

"Trpí fyzicky i psychicky," shrnula jeho právní zástupkyně Marie Cilínková. "Podle zákona požadujeme odškodnění za ztrátu výdělku, bolestné i trvalé následky. Celkem asi 1,7 milionu korun," vypočítala.

Cilínková zastupuje také pozůstalé po muži z Třince, který dávky metanolu nepřežil a zemřel v listopadu 2012 ve třiačtyřiceti letech. Konkrétně jde o jeho tři děti, s nimiž žil ve společné domácnosti.

Právnička se pokouší vymoci odškodné i pro dva sourozence ženy, jež podlehla otravě v šestašedesáti letech. "Dohromady jde o pět milionů korun," upřesnila Cilínková.

Všichni doplatili na to, že si koupili alkohol, který vznikl nelegální cestou. Základní směs se smrtícím množstvím metanolu namíchali podle spisu v Opavě hlavní obžalovaní Rudolf Fian a Tomáš Křepela. Přes distributora Jiřího Vaculu putovalo deset tisíc litrů lihu k dalším překupníkům a koncovým zákazníkům především ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Třem strůjcům zkázy hrozí dvacet let vězení, případně výjimečný trest včetně doživotí. Ve středu všichni vypovídali u zlínského soudu (více o líčení čtěte zde).

Nebyli majetní, možná právě proto podváděli

Už při prvním stání, kdy promluvilo dalších sedm obžalovaných, se přihlásily oběti a pojišťovny s žádostí o náhradou škody.

Například VZP požaduje za náklady na léčbu otrávených pacientů 9,6 milionu korun, Revírní bratrská pokladna přes dva miliony.

"Celková suma se blíží sto milionům," odhaduje žalobce Roman Kafka.

Policie ale zajistila majetek jen u pěti obžalovaných, u ostatních nebylo co brát. Jeho hodnota se podle Kafky pohybuje pouze v řádech milionů korun.

"Jde hlavně o nemovitosti, podíly v obchodních společnostech a automobily. Chápu, že je to ve srovnání s požadavky na odškodnění nepoměr, ale tito lidé nebyli příliš majetní. A možná proto to také dělali," naznačil Kafka.

Hlavní aktéři metanolové kauzy u zlínského soudu. Na lavici obžalovaných je...
Jiřího Vaculu (vlevo) a Tomáše Křepelu považuje obžaloba za jedny z hlavních...

Hlavní aktéři metanolové kauzy u zlínského soudu. Na lavici obžalovaných jsou (zleva) Rudolf Fian, Jiří Vacula, Tomáš Křepela a Robert Sedlařík.

Ti, co majetek měli, se ho pokusili převést jinam. Podle žalobce se tomu podařilo zabránit, přesto oběti metylu přijdou bohužel zkrátka.

"Obávám se, že se nepodaří na odškodnění dosáhnout," tuší právnička Cilínková.

Soudce Radomír Koudela, který případ rozhoduje, navíc hned v jeho úvodu naznačil, že miliony nebude "přiklepávat" na požádání.

"Bude třeba prokázat příbuzenský vztah poškozených, zda spolu žili v jedné domácnosti, jaké mezi nimi byly citové vazby," vyjmenoval Koudela. "Všichni by si měli také uvědomit, jaké jsou reálné možnosti úhrady," upozornil.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Buchlov láká na barokní kamna, zámek ve Vizovicích získal vzácné obrazy

Zámek v Buchlovicích se návštěvníkům letos poprvé otevřel už o uplynulém...

Některé památky ve Zlínském kraji se už o uplynulém víkendu otevřely návštěvníkům, aby otestovaly jejich zájem. V...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Najdete na iDNES.cz