Zlínský kraj hlídají po kauze metyl specialisté na daňové úniky a gangy

  14:40aktualizováno  14:40
Útvar odhalování korupce a finanční kriminality otevřel v areálu policejní školy v Holešově u Kroměříže nové oddělení pro Zlínský kraj. Sídlí tady také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Protikorupční policii ve Zlínském kraji povede Patrik Hřebačka. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zatím jsou čtyři, další dva elitní policisté přibudou během několika týdnů. Teprve pak bude nové oddělení Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality ve Zlínském kraji kompletní.

Specializované pracoviště se sem vrací po zhruba osmi letech a několika obřích kauzách. Oddělení v Holešově bude podléhat brněnské expozituře.

"Jedním ze spouštěcích mechanismů pro vytvoření nového oddělení byla kauza metyl. Zlínsko nikdy nebylo mimo naši pozornost, ale přeci jen řídit vyšetřování z Brna bylo složitější," potvrdil ředitel Útvaru Milan Komárek.

Kromě otráveného alkoholu a statisíců litrů nezdaněného lihu v podzemních nádržích, které patří podnikateli Radku Březinovi (více o jeho případu zde), je ve Zlínském kraji zaměstnávali například vyděrači ze Slovenska, kteří terorizovali podnikatele (více zde), nebo zatajená půlmiliarda korun při obchodování s pohonnými hmotami (více zde).

Nejsme pro Holešov žádným rizikem

Specializované oddělení bude sídlit mezi studenty Vyšší policejní školy a Střední školy ministerstva vnitra v Holešově, které patří uzavřený areál bývalých kasáren. Právě to rozhodlo.

Stavbu nové budovy ani rekonstrukci policejní prezidium nemělo v plánu, vybíralo ze stávajících prostor. V Holešově má elitní tým k dispozici pět kanceláří, které potřebovaly jen minimální stavební úpravy. Na ostraze objektu se nemění nic.

"Naše přítomnost rozhodně neznamená žádné bezpečnostní riziko pro studenty ani pro obyvatele města," ujistil Komárek.

Od začátku roku začalo v Holešově pracovat také oddělení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Důvody jeho přítomnosti ve Zlínském kraji jsou stejné, je však mnohem víc skryté.

"Sídlíme na stejném místě, k počtům pracovníků ani dalším personálním věcem se však nebudeme vyjadřovat," uvedl pouze mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Nová oddělení vznikají výjimečně

Jde o poměrně unikátní počin, nová oddělení specializovaných útvarů vznikají jen vzácně. Expozitury kopírují bývalé uspořádání krajů, v dalších místech mají detašovaná pracoviště.

To zatím poslední, holešovské oddělení ÚOKFK povede Patrik Hřebačka, policista s téměř desetiletými zkušenostmi z brněnské expozitury.

Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Milan Komárek.

Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Milan Komárek.

Řešil nejvážnější případy hospodářské kriminality: na Zlínsku například machinace se spotřební daní při obchodování s pohonnými hmotami, ze kterých obvinili podnikatele Radomíra Vybírala a jeho syna Romana. O vině obou jmenovaných nyní rozhoduje soud.

Také nikdo z jeho podřízených nebude nováček. Podmínkou pro přijetí k Útvaru je vysokoškolské vzdělání a znalost daňové problematiky.

"Naši členové jsou jak z Brna, tak z dalších míst v republice," prozradil Hřebačka.

Pachatelům jde stále jen o jedno, získat co nejvíc peněz

Daňové úniky se však dávno netýkají jen alkoholu či pohonných hmot.

"Pachatelům jde pořád o totéž, získat co nejvíc peněz. A zkoušejí to s jakýmkoliv zbožím, za kterým jde daň z přidané hodnoty nebo spotřební daň," upozornil Hřebačka.

Každý další odhalený případ je navíc dokonalejší než ty předchozí. Zločinci využívají nejmodernější technologie k tomu, aby policii zabránili kauzu rozplést.

"Nemyslím, že by se Zlínsko vymykalo průměru co do počtu kriminálních činů. Je ale pravda, že ty z poslední doby byly mimořádně závažné," potvrdil Komárek.

Například kauza Radka Březiny podle něj vyčnívá nejen rozsahem škody, kterou státu způsobil, ale i způsobem provedení, či tím, jak se pokoušel ovlivňovat vyšetřování a svědky.Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Medvěd na Kroměřížsku znovu zaútočil na ovce. Dvě zabil, zničil také včelín

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

Medvěd, který se ve Zlínském kraji pohybuje od září, zabil v noci dvě ovce na Trojáku, součásti obce Rajnochovice na...

Další z rubriky

Na Vsetínsku brzy ráno auto srazilo chodce, ten utrpěl vážná zranění

V Liptále u základní škole srazilo auto chodce (21. října 2018).

V brzkých ranních hodinách zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému u nehody v Liptále na Vsetínsku....

Medvěd na Kroměřížsku znovu zaútočil na ovce. Dvě zabil, zničil také včelín

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

Medvěd, který se ve Zlínském kraji pohybuje od září, zabil v noci dvě ovce na Trojáku, součásti obce Rajnochovice na...

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Najdete na iDNES.cz