Pokud se zlínské nemocnici podaří získat statut pneumoonkologické centrum, zbaví se pacienti únavného dojíždění. (Ilustrační snímek)

Pokud se zlínské nemocnici podaří získat statut pneumoonkologické centrum, zbaví se pacienti únavného dojíždění. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Odborníci chtějí ve Zlíně léčit pacienty s rakovinou plic

  • 0
Pacienti s rakovinou plic ze Zlínského kraje mají naději, že kvůli léčbě už nebudou muset dojíždět až do Olomouce. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se totiž může stát jedním z pneumoonkologických center v Česku. Těch je zatím 11, ale více než polovina jich je v Praze a Brně.

Je jim kolem šedesáti let, mají rakovinu plic a několikrát za měsíc musejí v sanitce strávit i čtyři hodiny. Takto nemocní pacienti ze Zlínského kraje se zatím nemohou léčit blíž než v Olomouci.

"Když někdo musí s touto nemocí cestovat třeba až z Valašské Polanky do Olomouce, je to nepříjemné, unavující a těžké," vysvětlila plicní onkoložka zlínské nemocnice Lenka Šišková.

Lékaři ve Zlíně nyní chtějí pacientům pomoci stejně jako před měsícem pomohli lidem s chorobami srdce. Kardiaci už díky otevření nového kardiocentra nemusí vážit cestu na vyšetření a léčení do nemocnic v Olomouci nebo Brně.

Rakovině plic ročně podlehne 250 lidí ve Zlínském kraji

Každý rok ve Zlínském kraji zemře právě na rakovinu plic kolem 250 obyvatel. Jen od ledna letošního roku přišlo na plicní oddělení ve Zlíně 26 nových pacientů, celkem jich lékaři evidují asi sto.

Lékaři z plicního oddělení krajské nemocnice proto teď hodlají získat statut pneumoonkologické centrum. Pacientům s rakovinou plic by pak mohli pomáhat speciální biologickou léčbou přímo ve Zlíně. Podobných center je v Česku přitom jen jedenáct, z toho pět v Praze a dvě v Brně.

Každá nemocnice, která chce mít takové pracoviště, musí splňovat náročné podmínky. Zlínská nemocnice říká, že je přístrojově i personálně vybavená nejlépe ze všech zařízení v kraji.

Zlín má špičkové vybavení i jedinou pneumoonkoložku v kraji

"Máme plicní jednotku intenzivní péče i přístrojové vybavení na bázi invazivní bronchoskopie," připomněl primář plicního oddělení Vladimír Řihák.

Moderní špičkové zařízení pořídila nemocnice na začátku loňského roku. Vyšetření těmito přístroji lékařům usnadňují diagnózu nádorů i metastáz.

Ve Zlíně jsou navíc připravení zajistit celodenní nepřetržitou službu a mají dostatek lékařů včetně jediné pneumoonkoložky v kraji. "Nemocní by si nemuseli shánět taxislužbu na převoz do jiné nemocnice nebo domlouvat příbuzné," doplnil Řihák.

Pojišťovna zatím drahou léčbu nepovolila

Zdravotní pojišťovna ale zatím drahou biologickou léčbu ve Zlíně nepovolila. A to proto, že tři desítky lůžek pro onkologické pacienty na plicním oddělení chtěla nemocnice přesunout z oddělení lůžek dlouhodobě nemocných, s čímž ale Všeobecná zdravotní pojišťovna nesouhlasila a smlouvu zatím nepřipravila.

Zástupci pojišťovny místa pro dlouhodobější pacienty brání. "Opakovaně jsme zdůrazňovali, že v zájmu potřeb našich pojištěnců trváme na znovuzprovoznění plné kapacity LDN," zdůvodnil pro MF DNES mluvčí VZP Jiří Rod.

Nemocnice ve Zlíně se ale nevzdává a chystá se na další jednání. "Pacienti s rakovinou plic si zaslouží tu nejlepší péči, aniž by museli dojíždět za léčbou mimo náš kraj," prohlásil ředitel krajské nemocnice Bohuslav Škubal.

Už od ledna letošního roku ale nemocnice ve Zlíně vyšla pacientům vstříc. Na plicním oddělení totiž začala pracovat specializovaná pneumoonkoložka Lenka Šišková. Jejím příchodem se nemocným zkrátila doba od zahájení diagnostiky po začátek samotné léčby až o dva týdny. "Někomu se to může zdát málo, ale hlavně pro psychiku pacienta je velmi důležité začít s léčbou co nejdříve," poznamenala specialistka.

Právě rychlé odhalení nemoci má na budoucnost pacienta velký vliv. Když se podaří začít s léčbou včas, šanci na dalších pět let života má až 73 procent pacientů. "Úspěšnost narůstá i díky našemu hrudnímu chirurgovi Jiřímu Kleinovi, za kterým jezdí pacienti z celé země," upozornila Šišková.

Pro otevření pneumoonkologického centra schází zlínským lékařům už jen smlouva s pojišťovnou.