Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ochránci přírody žádají Slováky: Zastavte odstřel medvědů, vlků a rysů

  7:06aktualizováno  7:06
Ochránci přírody z Beskyd se pustili do boje se slovenskými zákony. Chtějí totiž v našich lesích vidět více velkých šelem, které se na Moravu obvykle jen nakrátko zatoulají z druhé strany hranice.

Omezit povolený odstřel medvědů na Slovensku nebo prosadit stavební uzávěru na vrcholech Kysúc, Beskyd, Vizovických vrchů a Bílých Karpat.

Ochránci přírody ze Zlínského kraje se snaží vydobýt lepší podmínky pro život a putování velkých šelem. „Jsou tím nejkrásnějším, co v přírodě máme,“ vysvětlil jednatel Českého svazu ochrany přírody Milan Orálek.

V Beskydech momentálně žije zhruba patnáct rysů (na jednoho z nich zachyceného pomocí fotopasti v roce 2012 v Javorníkách se můžete podívat v úvodním videozáznamu - více o něm čtěte zde), ochránci přírody letos viděli i stopu vlka a medvěda nedávno pozorovali v okolí Vysokého Pole (více zde). Vzácných šelem by si ale v revíru přáli mnohem víc.

Problém je v tom, že šelmy žijí převážně na slovenské straně kopců. Aby se jim dostalo větší ochrany, musí se proto změnit zákony sousedního státu.

„Zejména potřebujeme, aby se aspoň na rok zastavilo povolování odstřelu medvědů, které na Slovensku získáte dost snadno a tak říkajíc ,od pasu‘,“ podotkl František Šulgan z Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Následovat má zpřísnění podmínek, které mají chránit i místa, kde zvířata žijí, a koridory, jimiž putují. V návrzích proto také nechybí stavební uzávěra v celém hraničním pásu.

Ekologové odmítají další stavby na horách

Pro běžného turistu či člověka, který má v kopcích rekreační chatku, se žádná velká změna v lesích nechystá. Dál budou volně přístupné a zachovaná zůstane i možnost odstřelu, pokud by šelma lidi ohrožovala či ničila jejich majetek.

Mnohem výrazněji mohou změny zasáhnout do života těch, kteří zde podnikají, což se nejvíce týká právě Beskyd.

Momentálně je například vydané stavební povolení na sedm nových objektů na Kohútce v katastru slovenské obce Lazy pod Makytou.

„Pět z nich bude sloužit k ubytování, další jako restaurace a v posledním budou návštěvníci relaxovat,“ řekl Miroslav Maczko, šéf představenstva Ski centra Kohútka, který se zároveň angažuje v občanském sdružení Javorníky. To se věnuje i ochraně přírody.

Horská chata Kohútka na hřebeni Javorníků
Skicentrum Kohútka
Skicentrum Kohútka

Horská chata Kohútka a okolní ski areál.

Stavby v turisticky mimořádně lákavé krajině a v blízkosti rozlehlého ski areálu už povolila slovenská strana. Pokud by pozemky ležely za kopcem, nebyl by jejich vznik jistý.

„U nás jsou zákony už nyní mnohem přísnější a uzávěra v Beskydech de facto platí. Ale na Slovensku obce vydávají povolení velmi snadno,“ sdělil Orálek.

Diskutuje se i o nové silnici od hotelu Portáš do obce Horná Maríková. Navázala by na dnes už existující cestu z Nového Hrozenkova na Portáš a tvořila by další přístup do rekreační oblasti. Její trasa má ovšem vést lesem.

Na stavby, které jsou schválené, už ochránci sahat nemohou, odmítají ale jakékoliv další. To má společně s omezeným odstřelem šelmám zajistit větší klid a výhledově také rozrůstání smeček.

Chtějí otevřít i debatu o pytláctví

Ze slovenské strany hranice slíbil spolupráci ministr hospodářství a rozvoje venkova Ľubomír Jahnátek. Problematika ho zajímá, proti kritice moravských ochránců přírody se však ohradil.

„Nemohu souhlasit s tvrzením, že je u nás skutečné docenění a ochrana velkých šelem na nízké úrovni,“ uvedl Jahnátek na dotaz MF DNES a připomněl nedávné rozšíření území, na kterém je celoročně chráněný vlk.

Jenže neoficiální údaje ochránců hovoří o tom, že myslivci na Slovensku krátce předtím odlovili velký počet zvířat. A oficiální údaje, které by umožnily počty srovnat, chybějí.

Kromě zákonů chtějí ochránci rozproudit debatu také o dalším problému. Ten je pro obě země společný - pytláctví.

„Ví se to, ale nemluví se o tom. Často ho mají na svědomí někteří myslivci, ale nedá se to prokázat. Nebo se to podaří až s několikaletým odstupem,“ prohlásil Orálek.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz