Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ovce vyvážejí na pastvu terénním autem, zachraňují pastviny v Beskydech

  18:09aktualizováno  18:09
Před dvěma lety začínali s osmi ovcemi, dnes už jich mají přes padesát. S jejich pomocí zachraňují členové Českého svazu ochránců přírody Salamandr z Rožnova pod Radhoštěm horské pastviny, které k valašské přírodě neodmyslitelně patří.

(Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

V posledních dvaceti letech se však pastviny z krajiny začaly vytrácet. Týká se to především vysoko položených míst, o která zemědělci přestali pečovat. „Zatímco lidé žijí v údolí, řada pastvin leží daleko v horách. Často se proto dostaly na okraj zájmu hospodářů. Mnoho z nich začalo zarůstat a měnit se v les,“ popsala Barbora Krupová z ČSOP Salamandr.

Beskydské pastviny jsou přitom přirozeným biotopem pro mnoho vzácných rostlin a živočichů. „Řada chráněných druhů je na ně přímo vázána,“ potvrdil Jiří Lehký, zástupce ředitele Správy CHKO Beskydy.

Jde především o motýly, jako jsou modrásek černoskvrnný a perleťovec maceškový, nebo o silně ohrožené druhy bylin. Mezi ně patří kociánek dvoudomý a drobná kapradina vratička měsíční.

Beskydy bez pastvin? To nejde

Úbytek pastvin přímo souvisí s mizením některých druhů, čemuž se snaží ochránci přírody zabránit. Zároveň jim jde o udržení krajinného rázu, který je pro Beskydy typický. Střídání lesů s loukami a pastvinami navíc nabízí krásné výhledy. „Pokud by celý radhošťský hřeben zarostl, rozhodně by pro turisty nebyl tak atraktivní, jako je tomu dnes,“ podotkla Krupová. „Bez pastvin by Beskydy nebyly tím, čím jsou,“ souhlasil Lehký.

Jen za loňský rok obhospodařili rožnovští ochranáři 33 hektarů pastvin a luk. A letos by toto číslo mělo být ještě vyšší. Míst, kam ovce vyhánějí na pastvu, je přitom celá řada. Od Pusteven přes Dolní Bečvu, Halenkov a Huslenky až po Velké Karlovice nebo Soláň.

„Chováme převážně plemeno valašek, které je v této oblasti původní. Samozřejmě je stříháme, na jaře se pak vždycky těšíme na jehňata,“ usmála se Krupová.

Na pastvu vyváží ovce terénní auto s vozíkem. Za elektrickým ohradníkem, kterým ochranáři pastvu po domluvě s jejím majitelem obeženou, spásají zvířata trávu obvykle dva až tři týdny. Poté zamíří jinam. Ruce k dílu ale několikrát do roka přikládají při brigádách i dobrovolníci. Ti louky kosí, s pilami a křovinořezy odstraňují také náletové dřeviny, kterými už část někdejších pastvin zarostla.

Do hor vyrážejí i entomologové a botanici, kteří zkoumají, které zvířecí a rostlinné druhy se na jednotlivých vypásaných lokalitách objevují a zda jim zásahy člověka svědčí. „Abychom dosáhli na další dotační peníze, potřebujeme vědecky podložená data,“ řekla Krupová.

S údržbou a rozvojem pastvin totiž hodlá ČSOP Salamandr pokračovat i nadále. A bez peněz od státu, Evropské unie a sponzorů se rozhodně neobejde.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Vandal poškodil oplocení, myslivci přišli o bažanty za statisíce

Ilustrační snímek

Myslivci na Zlínsku přišli za jediný den o všech 150 bažantů, které chovali v bažantnici. Neznámý pachatel poškodil...

Výnosy zemědělců jsou kvůli suchu nižší, obilí je ale kvalitní

Ilustrační snímek

Letošní žně ve Zlínském kraji končí. Výnosy ovlivnilo netypické počasí, úplně totiž chybělo klasické jaro a opět bylo...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Najdete na iDNES.cz