Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ovce vyvážejí na pastvu terénním autem, zachraňují pastviny v Beskydech

  18:09aktualizováno  18:09
Před dvěma lety začínali s osmi ovcemi, dnes už jich mají přes padesát. S jejich pomocí zachraňují členové Českého svazu ochránců přírody Salamandr z Rožnova pod Radhoštěm horské pastviny, které k valašské přírodě neodmyslitelně patří.

(Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

V posledních dvaceti letech se však pastviny z krajiny začaly vytrácet. Týká se to především vysoko položených míst, o která zemědělci přestali pečovat. „Zatímco lidé žijí v údolí, řada pastvin leží daleko v horách. Často se proto dostaly na okraj zájmu hospodářů. Mnoho z nich začalo zarůstat a měnit se v les,“ popsala Barbora Krupová z ČSOP Salamandr.

Beskydské pastviny jsou přitom přirozeným biotopem pro mnoho vzácných rostlin a živočichů. „Řada chráněných druhů je na ně přímo vázána,“ potvrdil Jiří Lehký, zástupce ředitele Správy CHKO Beskydy.

Jde především o motýly, jako jsou modrásek černoskvrnný a perleťovec maceškový, nebo o silně ohrožené druhy bylin. Mezi ně patří kociánek dvoudomý a drobná kapradina vratička měsíční.

Beskydy bez pastvin? To nejde

Úbytek pastvin přímo souvisí s mizením některých druhů, čemuž se snaží ochránci přírody zabránit. Zároveň jim jde o udržení krajinného rázu, který je pro Beskydy typický. Střídání lesů s loukami a pastvinami navíc nabízí krásné výhledy. „Pokud by celý radhošťský hřeben zarostl, rozhodně by pro turisty nebyl tak atraktivní, jako je tomu dnes,“ podotkla Krupová. „Bez pastvin by Beskydy nebyly tím, čím jsou,“ souhlasil Lehký.

Jen za loňský rok obhospodařili rožnovští ochranáři 33 hektarů pastvin a luk. A letos by toto číslo mělo být ještě vyšší. Míst, kam ovce vyhánějí na pastvu, je přitom celá řada. Od Pusteven přes Dolní Bečvu, Halenkov a Huslenky až po Velké Karlovice nebo Soláň.

„Chováme převážně plemeno valašek, které je v této oblasti původní. Samozřejmě je stříháme, na jaře se pak vždycky těšíme na jehňata,“ usmála se Krupová.

Na pastvu vyváží ovce terénní auto s vozíkem. Za elektrickým ohradníkem, kterým ochranáři pastvu po domluvě s jejím majitelem obeženou, spásají zvířata trávu obvykle dva až tři týdny. Poté zamíří jinam. Ruce k dílu ale několikrát do roka přikládají při brigádách i dobrovolníci. Ti louky kosí, s pilami a křovinořezy odstraňují také náletové dřeviny, kterými už část někdejších pastvin zarostla.

Do hor vyrážejí i entomologové a botanici, kteří zkoumají, které zvířecí a rostlinné druhy se na jednotlivých vypásaných lokalitách objevují a zda jim zásahy člověka svědčí. „Abychom dosáhli na další dotační peníze, potřebujeme vědecky podložená data,“ řekla Krupová.

S údržbou a rozvojem pastvin totiž hodlá ČSOP Salamandr pokračovat i nadále. A bez peněz od státu, Evropské unie a sponzorů se rozhodně neobejde.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Církev se části pozemků v Podzámecké zahradě v Kroměříži nedomohla

Zahradnictví tvoří tři budovy - zázemí pro zahradníky, sklady techniky a

Okresní soud odmítl vydat církvi pozemky v Podzámecké zahradě v Kroměříži, na nichž stojí jen pár let staré Zahradní...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Najdete na iDNES.cz