Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Kryštof Kratochvíl, MF DNES

Lidé na Valašsku nechtějí ovčín, podle ekologů naruší migraci šelem

  • 8
Obec Vidče na Valašsku žije snahou podnikatelů o výstavbu velkokapacitních stájí pro ovce. Místní se bojí především zápachu, ochranáři pak přerušení migračních koridorů velkých šelem, tedy vlků, rysů a medvědů. Vznik stájí nyní posuzují úředníci Zlínského kraje.

Čtyři více než třicet metrů dlouhé hangáry, které mají vzniknout na jihovýchodním okraji obce Vidče ve směru na Střítež nad Bečvou, by mohly pojmout až tisíc zvířat.

Svou nespokojenost dali lidé investorům najevo při pondělním veřejném projednávání záměru v sále videčského kulturního domu.

„Více ovcí znamená více hnoje. Co s ním bude? Při západním větru, který je tu často, půjde zápach na občany Vidče,“ poukázal Jan Vaculín, který v obci žije.

Výstavbu zimovišť pro obci připravují Lubomír a Lenka Randusovi, podle nichž za zvýšením počtu ovcí stojí nařízení státu. Zatímco dosud jich manželé Randusovi chovali 800, od letoška už to musí být 1 200 a od roku 2017 pak 1 400 zvířat. Část z nich je přes zimu ustájena v místním JZD, jeho kapacita však nestačí.

„Na zimu je potřebujeme umístit pod střechu a nemáme kam. Do hnoje nebude ve stájích pršet, bude v uzavřeném prostoru a na jaře se vyveze,“ sdělila Randusová.

Spor o dopad ovčínů na migraci šelem

Ovčíny kritizují také ochránci přírody. „Haly mají stát přímo v ose migračního koridoru velkých šelem. Mohly by významně ovlivnit prostupnost území pro velké savce,“ popsal koordinátor Hnutí Duha Olomouc Miroslav Kutal.

„Pro šelmy je jako migrační bariéra mnohem rizikovější silnice I/35 a železnice mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm. Území mezi Stříteží a Vidčem je z hlediska výskytu šelem nezatížené. Dělat tu terénní výzkum nebo nákladně monitorovat pobytové znaky je kontraproduktivní,“ reagoval Milan Macháček, který posuzoval vliv stavby na lokalitu Natura 2000.

Zpracovatel posudku Radek Přílepek ale upozornil, že připravená studie vlivů stavby na životní prostředí se kritizovaným věcem často věnuje okrajově a je v ní řada nedostatků.

„Navrhuji proto krajskému úřadu vydat k záměru nesouhlasné stanovisko,“ řekl Přílepek.

Úředníci Zlínského kraje by měli rozhodnout nejpozději do měsíce.