Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé Rožnova protestují proti hrázím, jsou podle nich zbytečné

  9:15aktualizováno  9:15
Lidé z Rožnova pod Radhoštěm se s městem přou o plánovaných protipovodňových opatřeních. Rychle přibývá těch, kteří se domnívají, že navrhovaná řešení jsou příliš razantní a zbytečná. Zásadní rozhodnutí je nyní na stavebním úřadu, který věc bude projednávat na začátku dubna.

Most přes Bečvu v Rožnově pod Radhoštěm v květnu 2010 (ilustrační snímek) | foto: Radek Václavík

"Značná část obyvatel nábřeží takové opatření vůbec nepotřebuje a nechce," uvedla Kristýna Kosová ze sdružení Zdravý Rožnov. Petici proti stavbě hráze už podepsalo pět set čtyřicet lidí. "Mezi těmi, kdo petici podepsali, jsou i lidé, kteří povodně přímo prožili. Téměř stovku z nich zasáhla povodeň v roce 1997," podotkla.

Veřejné jednání se stavebním úřadem

Veřejné jednání se uskuteční 5. dubna v 8.30 hodin v zasedací místnosti budovy Pama v Rožnově pod Radhoštěm. S ohledem na malý prostor zasedací místnosti se budou muset lidé smířit s tím, že je úřad vyzve, aby si za sebe zvolili jednoho zástupce, který vznese požadavky. Pokud stavební úřad vyjde vstříc požadavkům radnice, bude věc uzavřena. Práce na výstavbě hráze budou pokračovat. "Vedení města už do této věci dál zasahovat nebude," uzavřel Gross.

Vysvětlit obyvatelům města význam protipovodňové hráze se snažila radnice na veřejném jednání v pondělí. Jaké milionové škody voda napáchala, mohli vidět na krátkém videu.

Hlavním argumentem proti hrázi je, že kilometrová zídka stejně problém nevyřeší. "Značná část oblasti byla vytopena zezadu, vodou přitékající po cestě směrem na Chodskou a Meziříčskou ulici. Bylo by vhodné navrhnout zídku nebo val v nejpostiženější oblasti pod soutokem s Hážovkou, aby došlo k ochraně často postižených domů," argumentovala Kosová.

Pokácet se musí množství stromů, podle radnice jsou nemocné

Podle místostarosty Aloise Vychodila jsou plány v pořádku. "Jde zatím o první etapu protipovodňových opatření, která řeší ochranu území, kde žije tři a půl tisíce obyvatel. Součástí řešení jsou i zpětné klapky do kanalizačních výustí, které zabrání zaplavení objektů zpětným vzedmutím hladiny řeky," naznačil Vychodil.

Nesouhlasně se lidé vyjadřovali i k plánovanému kácení lipové aleje na Tyršově nábřeží. "V tomto směru neměli úplné informace. Mnohé stromy jsou nemocné a budou muset být v horizontu několika let stejně pokáceny. Projekt předpokládá vysadit za 37 stromů napadených jmelím téměř 60 stromů nových," uvedl Vychodil.

Současně budou k ochranné zídce vysazeny keře a popínavé rostliny. Odpůrcům stavby však tímto překvapivě radnice spíš nahrává na smeč. "Za špatný stav stromořadí a městské zeleně je přímo zodpovědné město. Stromy mají převážně padesát, šedesát let, lípa by se měla při správné péči dožít i několika staletí," podotkla Kosová.

Přípravě prací může zabránit i stavební úřad

Je dost dobře možné, že politikům na radnici zamotají hlavu nejen připomínky veřejnosti, ale také stanovisko stavebního úřadu.

V současné době je totiž právě jeho kladný verdikt nutný k tomu, aby se dalo vůbec v přípravě prací na výstavbu hráze pokračovat. Stavební úřad navíc musí svolat jednání se všemi stranami.

"Pokud stavební úřad rozhodne o povolení změny územního rozhodnutí, bude investor, to znamená Povodí Moravy, pokračovat v projektu," uvedl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Najdete na iDNES.cz