Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé Rožnova protestují proti hrázím, jsou podle nich zbytečné

  9:15aktualizováno  9:15
Lidé z Rožnova pod Radhoštěm se s městem přou o plánovaných protipovodňových opatřeních. Rychle přibývá těch, kteří se domnívají, že navrhovaná řešení jsou příliš razantní a zbytečná. Zásadní rozhodnutí je nyní na stavebním úřadu, který věc bude projednávat na začátku dubna.

Most přes Bečvu v Rožnově pod Radhoštěm v květnu 2010 (ilustrační snímek) | foto: Radek Václavík

"Značná část obyvatel nábřeží takové opatření vůbec nepotřebuje a nechce," uvedla Kristýna Kosová ze sdružení Zdravý Rožnov. Petici proti stavbě hráze už podepsalo pět set čtyřicet lidí. "Mezi těmi, kdo petici podepsali, jsou i lidé, kteří povodně přímo prožili. Téměř stovku z nich zasáhla povodeň v roce 1997," podotkla.

Veřejné jednání se stavebním úřadem

Veřejné jednání se uskuteční 5. dubna v 8.30 hodin v zasedací místnosti budovy Pama v Rožnově pod Radhoštěm. S ohledem na malý prostor zasedací místnosti se budou muset lidé smířit s tím, že je úřad vyzve, aby si za sebe zvolili jednoho zástupce, který vznese požadavky. Pokud stavební úřad vyjde vstříc požadavkům radnice, bude věc uzavřena. Práce na výstavbě hráze budou pokračovat. "Vedení města už do této věci dál zasahovat nebude," uzavřel Gross.

Vysvětlit obyvatelům města význam protipovodňové hráze se snažila radnice na veřejném jednání v pondělí. Jaké milionové škody voda napáchala, mohli vidět na krátkém videu.

Hlavním argumentem proti hrázi je, že kilometrová zídka stejně problém nevyřeší. "Značná část oblasti byla vytopena zezadu, vodou přitékající po cestě směrem na Chodskou a Meziříčskou ulici. Bylo by vhodné navrhnout zídku nebo val v nejpostiženější oblasti pod soutokem s Hážovkou, aby došlo k ochraně často postižených domů," argumentovala Kosová.

Pokácet se musí množství stromů, podle radnice jsou nemocné

Podle místostarosty Aloise Vychodila jsou plány v pořádku. "Jde zatím o první etapu protipovodňových opatření, která řeší ochranu území, kde žije tři a půl tisíce obyvatel. Součástí řešení jsou i zpětné klapky do kanalizačních výustí, které zabrání zaplavení objektů zpětným vzedmutím hladiny řeky," naznačil Vychodil.

Nesouhlasně se lidé vyjadřovali i k plánovanému kácení lipové aleje na Tyršově nábřeží. "V tomto směru neměli úplné informace. Mnohé stromy jsou nemocné a budou muset být v horizontu několika let stejně pokáceny. Projekt předpokládá vysadit za 37 stromů napadených jmelím téměř 60 stromů nových," uvedl Vychodil.

Současně budou k ochranné zídce vysazeny keře a popínavé rostliny. Odpůrcům stavby však tímto překvapivě radnice spíš nahrává na smeč. "Za špatný stav stromořadí a městské zeleně je přímo zodpovědné město. Stromy mají převážně padesát, šedesát let, lípa by se měla při správné péči dožít i několika staletí," podotkla Kosová.

Přípravě prací může zabránit i stavební úřad

Je dost dobře možné, že politikům na radnici zamotají hlavu nejen připomínky veřejnosti, ale také stanovisko stavebního úřadu.

V současné době je totiž právě jeho kladný verdikt nutný k tomu, aby se dalo vůbec v přípravě prací na výstavbu hráze pokračovat. Stavební úřad navíc musí svolat jednání se všemi stranami.

"Pokud stavební úřad rozhodne o povolení změny územního rozhodnutí, bude investor, to znamená Povodí Moravy, pokračovat v projektu," uvedl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy, říká lídr Soukromníků

Kandidátku Soukromníků, Svobodných a Nezávislých – Rozhýbejme Zlín pro...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Ivo Mitáček,...

Euforie v česnekové říši. Slovácké Dolní Němčí získalo titul vesnice roku

Dolní Němčí bylo tradičním pěstitelským centrem česneku, zdejší družstvo jím...

Vesnicí roku 2018 České republiky se stalo Dolní Němčí na Uherskohradišťsku. Na druhém místě se umístil Šumvald z kraje...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Najdete na iDNES.cz