Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé Meziříčí se bouří proti stavbě bioplynové stanice

  9:58aktualizováno  9:58
Ve Valašském Meziříčí zřejmě do konce roku bude stát nová bioplynová stanice. Město se totiž dohodlo s jejím provozovatelem. Stavbě přitom předcházely protestní petice i demonstrace. A občanská sdružení, která proti stavbě bojovala, se stále nevzdávají a chtějí jí zabránit.
Lidé z Valašského Meziříčí nechtějí bioplynovou stanici, město by se za ně mělo postavit, myslí si občanská sdružení. (Ilustrační snímek)

Lidé z Valašského Meziříčí nechtějí bioplynovou stanici, město by se za ně mělo postavit, myslí si občanská sdružení. (Ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Desítky žádostí, námitek, připomínek, petice, pod kterou se podepsalo 800 lidí, i demonstrace proti stavbě. Taková je tříletá historie plánu výstavby bioplynové stanice ve Valašském Meziříčí v Hranické ulici.

"Tato stavba do města nepatří. I kdyby se dodržovala technologická kázeň a zápach bychom necítili, dojde k jednoznačnému navýšení dopravy. Budou tu vozit siláž a kejdu přes město," uvedl Jiří Parduba, místopředseda občanského sdružení Srdce Valašska, které je jedním z iniciátorů aktivit proti výstavbě stanice.

"Zastupitelé města se už jednou postavili proti stavbě. Velmi mě zaskočilo, že teď změnili názor," poznamenal Parduba.

Investor splnil zákonné podmínky. Stavbu tak prý zakázat nelze

Na co naráží? Vedení radnice aktuálně podepsalo s provozovatelem a investorem třístrannou smlouvu nazvanou O dobrém sousedství. „Smlouva má zajistit bezproblémový provoz bioplynové stanice z hlediska životního prostředí,“ uvedl starosta Jiří Částečka.

Samotné výstavbě stanice bránit nemůže. "Stavby se povolují v souladu se stavebním zákonem. Pokud jsou naplněné veškeré podmínky, které zákon stanoví, není síla, aby se stavba nepovolila," dodal starosta. Radnice si nepřipouští, že by změnila názor.

"Jako zastupitelé jsme vydali politické prohlášení, že nebudeme podporovat takovéto stavby. Tato proklamace má ale pouze politický rozměr a nemá vliv na povolení stavby po stránce stavebního zákona," uvedl Částečka.

Bylo totiž jasné, že pokud investor splní vše, co po něm zákon vyžaduje, povolení na stavbu získá.

Představitelé občanských sdružení i místní ekologové ho ale kritizují. "Kdyby se město postavilo proti, co by s tím stavební úřad dělal? Město je účastníkem řízení. Jsou v republice případy, kdy stavební úřad podobnou výstavbu zablokoval. Město by se mělo za občany postavit," reagoval Milan Orálek, šéf místních ochránců přírody.

Lidé jsou naštvaní. Úřady se prý námitkami zabývají

I když se v uplynulých letech proti stavbě bioplynové stanice zvedla vlna odporu, teď už zřejmě petice ani demonstrace na pořadu dne nebudou. "Lidé jsou otrávení a znechucení. Mrzí je, že na jejich připomínky nikdo nereagoval," poznamenal Orálek.

Podle starosty se ale veškerými námitkami příslušné úřady zabývají. "Účastníci řízení podávají námitky a s těmito námitkami se musí stavební úřad v rámci řízení vypořádat. Musí říct, jestli jsou objektivní, nebo subjektivní," reagoval Částečka.

Občanské sdružení Srdce Valašska ale hodlá v protestech pokračovat. "Nevzdáváme se, když bude nejhůř, budeme to řešit soudní cestou," uvedl Parduba.

Bioplynová stanice má stát v Hranické ulici, má sloužit k ekologickému zpracování kukuřičné siláže, travní senáže a kejdy z okolních zemědělských podniků. "Provoz nebude obtěžovat občany města," ujistil Částečka.

Podle ekologů to není pravda. "Ano, známe samozřejmě případ stanice na Olomoucku, která je u vepřína a tam nikomu nesmrdí," uzavřel ironicky Orálek.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Další z rubriky

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz