Pyrotechnici prohledávají okolí vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích.

Pyrotechnici prohledávají okolí vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích. | foto: Policie ČR

Policie obvinila pět lidí kvůli skladování zakázaných min ve Vrběticích

  • 6
Policie zahájila trestní stíhání kvůli nálezu pěti set kusů protipěchotních min v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku. Policisté obvinili pět lidí. Miny tam měly uskladněné dvě spřátelené firmy Excalibur Army a Real Trade, které ale odmítají, že by porušily předpis upravující nakládání s tímto materiálem. Tedy takzvanou Ottawskou konvenci.

Na případ upozornila ČT. Policisté podle ní při současné důkladné kontrole vrbětického areálu, kde loni explodovaly dva muniční sklady, našli pět set kusů maďarských min typu MON-100 a MON-200.

Policejní orgány ani dozorující státní zástupce nechtějí případ vůbec komentovat.

Podle informací MF DNES policisté obvinili čtyři současné manažery firem Excalibur Army a Real Trade a také starostu blízké obce Bohuslavice nad Vláří Františka Machuču, který ve vrbětickém areálu dřív pracoval jako skladník. Obvinění jsou z vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence.

„Munice ve Vrběticích pochází z balíku munice prodaného v tendru maďarskou armádou. Maďarsko přímo deklarovalo, že se o zakázanou munici nejedná. České licenční orgány odvoz munice umožnili a jejich seznam a typové označení měli k dispozici. Za zakázané považuje tyto miny pouze Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), nemá však k tomu znalecký posudek. ÚOOZ použil nejextrémnější výklad práva a postupuje zcela nepřiměřeně,“ sdělil MF DNES Andrej Čírtek, mluvčí společnosti Excalibur Group, pod kterou obě zmíněné firmy spadají.

Firmy za tím vidí konkurenční boj.

„Účelové obvinění manažerů firmy Excalibur může způsobit miliardové škody na probíhajících kontraktech, nebo i možnost, že přes noc zmizí práce pro 300 zaměstnanců ve Šternberku, kde firma vyrábí. Skutečným cílem případu může být snaha vyřadit Excalibur jako konkurenta na trhu s vojenským materiálem a odvést pozornost od situace ve Vrběticích,“ poznamenal mluvčí Čírtek.

Obvinění se podivuje i starosta Bohuslavic nad Vláří František Machuča, podle něhož se ve firmě žádná zakázaná munice neskladovala. Navíc relativizuje i svoji roli v případu.

„Je to absurdní záležitost. Všechno bylo licenčně v pořádku. Já jsem jen vyložil věci z kamionu a zamkl je v budově. Na tom nic špatného nevidím, byla to rutina,“ reagoval Machuča.

Ottawská konvence vstoupila v platnost v březnu 1999. Upravuje zákaz použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení. Česká republika je mezi více než stovkou zemí, které úmluvu v prosinci 1997 podepsaly. Dokument oslabuje to, že ho nepodepsalo 51 zemí, mezi nimi především USA, Rusko, Čína, Indie a Pákistán.

Advokáti stíhaných zaměstnanců zbrojařských firem se podle ČT už obrátili na OSN, aby její experti vypracovali stanovisko, na jaký druh min se konvence skutečně vztahuje.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu.

Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.