Krejčí Jaroslav Mejta s rektorskými taláry na výstavě ve Zlíně.

Krejčí Jaroslav Mejta s rektorskými taláry na výstavě ve Zlíně. | foto: Jan Karásek, MAFRA

OBRAZEM: Taláry pro Baťu, Barrosu i děkany vystavuje zlínská univerzita

  • 0
Obléká zpěváka Ladislava Kerndla, skladatele Jiřího Suchého nebo herce Jana Čenského, v mládí ale Jaroslav Mejta ze Zlína nikdy šít nechtěl. Ve středu začíná na zlínské univerzitě unikátní výstava talárů, z nichž některé pocházejí právě z Mejtovy vyhledávané krejčovské dílny.

Zlínský krejčí ušil slavnostní obleky pro děkany, rektora a další hodnostáře Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. "Pro nás to byla skutečně prestižní záležitost," potvrdil muž, kterého nepotkáte jinak než v obleku. Dobře padnoucím a moderním.

Krejčí Jaroslav Mejta s rektorskými taláry na výstavě ve Zlíně.
Krejčí Jaroslav Mejta s rektorskými taláry na výstavě ve Zlíně.
Krejčí Jaroslav Mejta s rektorskými taláry na výstavě ve Zlíně.

Pánským krejčím je čtyřicet let a už by neměnil. Přitom původně chtěl být fotografem a na krejčího šel studovat natruc rodičům, kteří o focení nechtěli ani slyšet. "Myslel jsem, že tomu zase uteču. Ale pak jsem začal šít kostýmy v divadle a zjistil jsem, že ta práce je kreativní, tvořivá a zajímavá," vysvětlil krejčí.

Jeho prvními zákazníky byli kamarádi a rodina. To si k šicímu stroji ještě sedal sám. Teď už má na tuto precizní práci zkušené švadleny. "Moje práce spočívá v tom, že se setkávám se zákazníky, vybírám materiál, navrhuju modely a stříhám," přiznává Mejta.

Krejčí: Zákazník je pro mě každý. Osobnost i muž z ulice

Dnes obléká i slavné osobnosti. "Zákazník je pro mě ale každý. Sedmdesátiletý muž, který k nám přijde obrazně řečeno z ulice, stejně jako osobnost, kterou pak vidím v televizi," prohlásil.

Míry bral i Tomáši Baťovi mladšímu nebo portugalskému politikovi José Manuelu Barrosovi. A to proto, že se stali čestnými členy univerzity a v pánském krejčovství jim škola nechala ušít taláry. "Je to specifická záležitost. Šít talár je něco úplně jiného než šít oblek," vysvětluje.

Krejčovská dílna Jaroslava Mejty ve Zlíně.
Krejčovská dílna Jaroslava Mejty ve Zlíně.
Krejčovská dílna Jaroslava Mejty ve Zlíně.

První začal opravovat a šít už v době, kdy existovala pouze technologická fakulta. Později dostal z univerzity zakázku na ušití talárů pro všechny fakulty. Práce je náročnější proto, že vyžaduje hodně kreativity.

"Nebýt zkušeností z divadla, asi bych neměl odvahu jít do takové zakázky," konstatuje Mejta.

Právě při šití kostýmů se totiž jeho nápaditost a kreativita hodně projevila. Přestože taláry působí jako naprosto totožné, každý je jiný a v republice neexistuje stejný. Obleky pro jednotlivé fakulty se liší barevnými doplňky a zdobením. Navíc krejčí musí talár ušít velikostně průměrný, aby dobře padnul různým postavám, které se ve vedení univerzity střídají.

Ušít jediný talár trvá minimálně čtyři dny a jednu použitou látku, tak zvané moiré, si krejčí musel objednat a vyzvednout ve Vídni. Univerzita vystavuje taláry a insignie v rámci desetiletého výročí. Výstava v atriu univerzitního centra potrvá do 10. dubna, a to vždy od 8 do 18 hodin.

,