Mláďata tučňáka Humboldtova ve zlínské zoo. Zahrada má pět mláďat ptáka, který patří k nejohroženějším na světě. | foto: Zoo Zlín

OBRAZEM: Ošetřovatelé ve zlínské zoo učí malé tučňáky, jak na ryby

  • 0
Ve zlínské zoo začala chodit dvakrát denně do "vyučování" pětice tříměsíčních mláďat tučňáka Humboldtova. Hlavním předmětem je pro ně krmení mořskými rybami, které je nyní ošetřovatelé začali učit přijímat.

"Školka" pro tučňáky se odehrává v chovatelském zázemí zoo mimo zraky návštěvníků. Ryby byly základem potravy malých tučňáků i dosud, ovšem v podobě částečně zpracované kaše, kterou jim připravovali rodiče.

"Po třech měsících ale tento servis skončil a dospělí tučňáci o své potomky přestali pečovat. Stejně jako ve volné přírodě se teď mláďata musí naučit přijímat potravu vcelku," řekl vedoucí biologického oddělení zahrady Tomáš Divilek.

Některá mláďata zatím příliš nechápou, co po nich ošetřovatelé chtějí...

... jiná naopak pochopila velmi dobře.

Výuka k samostatnosti je nutná. Zlínská zoo má 19 dospělých jedinců a při krmení se o ryby vždy strhne velký boj.

"Krmit tuto neorganizovanou hordu není nic jednoduchého. Ptáci mezi sebou bojují o každé sousto a protože zachycení hozené ryby vyžaduje určitou šikovnost, nezkušená mláďata mají minimální šanci na úspěch," poznamenal Divilek.

Ošetřovatelé proto musí malé tučňáky vytrénovat odděleně. A není to nic jednoduchého. Mláďata totiž mají z lidí velký respekt a vůbec nechápou, co po nich chtějí.

Školka pro tučňáky ve zlínské zoo.

"Ošetřovatelé proto musí v prvních dnech použít trochu síly. Apetit mláďat se ale rychle zlepší. A jakmile si jsou mladí tučňáci v příjmu ryb jistí, vrací se mezi dospělé jedince," doplnil Divilek.

Zoo Zlín chová tučňáky Humboldtovy od roku 1998 a první pár mláďat tam přišel na svět o dva roky později.