Betonový plovoucí ostrůvek pro hnízdění rybáků obecných.

Betonový plovoucí ostrůvek pro hnízdění rybáků obecných. | foto: Jan Karásek, MAFRA

OBRAZEM: Ornitologové spustili na hladinu jezera betonová ptačí hnízda

  • 2
Betonové plovoucí ostrůvky, které budou jako hnízdiště rybákům obecným, spustili ornitologové na hladinu Hulínského jezera. Ochranáři se s pomocí umělých hnízdišť snaží zabránit dalšímu úbytku populace velmi ohrožených rybáků.

"Rybáci obecní jsou v České republice zákonem zařazeni k silně ohroženým druhům. Hlavní příčinou jejich ohrožení je nedostatek přirozených hnízdišť, kterými jsou štěrkové nebo hliněné ostrůvky bez vegetace v korytech neregulovaných řek nebo na vodních nádržích," řekl místopředseda moravského ornitologického svazu Jiří Šafránek.

Každý ostrůvek váží 3,5 tuny, na hladinu jej musí položit jeřáb.

Ostrůvky je potřeba vysypat štěrkem...

...a poté jsou již připravené k hnízdění rybáků obecných.

Nedostatek hnízdišť řeší právě umělé plovoucí ostrůvky. Na jezerech, kde se již v minulosti ostrůvky objevily, na nich populace rybáků úspěšně zahnízdila.

Takzvaná Hulínská pískovna, tedy jezero vytvořené těžbou štěrku, je ale první vodní plochou ve Zlínském kraji i na jižní Moravě, na které se plovoucí ostrůvky objevily.

Těžařská společnost Českomoravský štěrk, které jezero patří, však už dříve podobnými plovoucími hnízdišti vybavila další vodní nádrže - například Troubecké jezero či Anínské jezero u Tovačova.

Každý betonový ostrůvek váží i přesto, že má jádro z polystyrenu, tři a půl tuny. Dřívější dřevěné ostrůvky před časem firma nahradila betonovými, které mají nesrovnatelně delší životnost. Na jejich vývoji i výrobě spolupracovali také studenti z pražské ČVÚT.

Betonový plovoucí ostrůvek připravený pro hnízdění rybáků obecných.

"Podle dostupných informací jde o jedinečné využití nejmodernější betonářské technologie ve prospěch ochrany ohrožených ptáků, které nemá u nás, v Evropě a asi ani ve světě obdoby," poznamenal Šafránek.

Těžařská společnost letos na vodní plochy umístí celkem pět ostrůvků, za které zaplatila 400 tisíc korun. Vedle Hulínského jezera se další objeví také na hladině Troubeckého jezera.