V roce 2011 skončila rozsáhlá rekonstrukce baziliky na Hostýně.

V roce 2011 skončila rozsáhlá rekonstrukce baziliky na Hostýně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

OBRAZEM: Bazilika na Svatém Hostýně je po náročné rekonstrukci

  • 2
V neděli se poprvé po rozsáhlé rekonstrukci otevře bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. Po půlročních pracích na památce se zde koná Svatojosefská pouť, které se zúčasní i arcibiskup Jan Graubner.

Jako by i nebesa měla radost z opravené baziliky na Svatém Hostýně. Stěhování sochy Panny Marie zpět na hlavní oltář tvořilo před pár dny kulisu teplé slunečné počasí. Teď už finišují poslední úpravy.

Na své místo se vracela například i přibližně stokilová socha Panny Marie, které se věnovali restaurátoři, protože ji napadl červotoč.

Opravená socha Panny Marie na Hostýně
Bazilika na Hostýně.

"Už byla zasažená hodně, takže jsme ji poslali na ozáření a další dílčí opravy," podotkl Petr Janek, technický administrátor duchovní správy Hostýn.

Svatý Hostýn

Významné mariánské poutní místo, jehož komplex zahrnuje baziliku Nanebevzetí Panny Marie, ubytovny pro poutníky, křížovou cestu Dušana Jurkoviče, větrnou elektrárnu a vyhlídkovou věž.

Bazilika samotná se začala stavět v roce 1721, ale dokončená byla až za 27 let - v roce 1748.

Kostel pak vyhořel, ale horší ránou byl zákaz poutí. Odsvěcený byl v roce 1787 a na desítky let se z něj stala ruina.

Chrám byl obnovený až v letech 1841-45, kdy padl zákaz poutí.

Ke kaplím a bazilice postupně přibyly rozhledna (1898), křížová cesta od Dušana Jurkoviče (1903) nebo schodiště od chrámu ke kapli se zázračným pramenem (1909).

Dělníci sochu tento týden vraceli do několikametrové výšky k hlavnímu oltáři. Chtělo to chvíli přemýšlení a koumání, protože se potýkali s nedostatkem místa. Nakonec to ale za pomoci kladky a lešení zvládli.

Vnitřek baziliky má za sebou ale mnohem větší opravu, která vylepší pohodlí věřícím hlavně v zimních měsících. "Do kostela jsme instalovali podlahové topení, takže přes zimu se tam bude teplota pohybovat okolo osmi stupňů," řekl Petr Janek.

To ocení hlavně starší návštěvníci baziliky. Dřív tam totiž občas i mrzlo.

"Aby teplo neunikalo, zateplili jsme také kopule baziliky. Navíc na podlaze leží nová, ručně vyráběná dlažba, která byla ze všeho nejdražší. Trvali na ní památkáři," objasnil Janek. "Je ale velmi podobná původní podlaze, takže pokud se návštěvník nezaměří přímo na to, tak změnu ani nemusí zaznamenat."

Podlahové topení už je odzkoušené. Přes Vánoce byla totiž bazilika otevřená a topilo se v ní. Chyběla tam tenkrát právě jen nová dlažba.

"Už tehdy to vytápění bylo poznat, lidé byli mile překvapeni," podotkl Janek.

Jak se půlroční rekonstrukce za 8 milionů korun z kapes věřících povedla, budou mít návštěvníci možnost posoudit během nedělní tradiční Svatojosefské pouti.

"Žehnat opravenou baziliku přijede i arcibiskup Jan Graubner," upozornil Janek. Graubner bude sloužit hned první mši, která začíná v 9.15 hodin.

Svatý Hostýn
V roce 2011 skončila rozsáhlá rekonstrukce baziliky na Hostýně, na snímku...

V létě baziliku čeká další velká rekonstrukce "Posledním neopraveným domem na Hostýně je nepoužívaná kotelna na tuhá paliva. Přebudujeme jej na školicí středisko," prozradil Domanský.

Opravená bazilika na svatém Hostýně.

Oprava by měla skončit v létě příštího roku, aby bylo vše připraveno na velké oslavy 100 let od korunovace sochy Panny Marie Svatohostýnské.