Štěpánkova vila ve Zlíně prošla hlavní částí obnovy a rekonstrukce.

Štěpánkova vila ve Zlíně prošla hlavní částí obnovy a rekonstrukce. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zřícená Štěpánkova vila ve Zlíně se svou podobou vrací do historie

  • 1
Hlavní část obnovy a rekonstrukce Štěpánkovy vily ve Zlíně je téměř u konce. Stavba sice není památkově chráněná, patřila ale k historickým skvostům. Když se před rokem její velká část sesunula k zemi, zklamaní byli nejen majitelé, ale i architekti.

Takzvaná Štěpánkova vila v Sokolské ulici ve Zlíně byla jednou z mála dochovaných ukázek předbaťovského stavitelského období.

„Pak už je tady jen zámek, fasáda bývalé záložny nebo někdejší knihovna u parku. Jsou to vzácné stavby,“ upozornila bývalá městská architektka Dagmar Nová.

Po zřícení začali majitelé s její obnovou a rekonstrukcí a teď pokročili tak daleko, že hlavní část je téměř hotová.

Obyvatelé města i odborníci tak mohou posoudit, jak se oprava podařila. „Vizuálně je to stejné, to ano. Jde ale spíš o novostavbu ve stylu původní Štěpánkovy vily. Historickou hodnotu ten dům už vlastně nemá,“ poukázal zlínský architekt Ivan Bergman.

9. března 2016

Vila pochází ze začátku 20. století. Od renomované stavitelské firmy Winkler si ji nechal postavit tehdejší starosta Zlína František Štěpánek, který působil také jako obuvník. Měl továrnu v místě dnešního fotbalového stadionu.

Když se podnikání Štepánkovi přestalo dařit, o továrnu i vilu přišel a získal ji zřejmě Tomáš Baťa.

Budova není památkově chráněná a nakládání s ní nepodléhá přísnému dohledu památkářů. Proto také nebylo nutné, aby majitelé při její opravě zvolili tzv. vědeckou rekonstrukci, která je například nařízená při současné obnově Památníku Tomáše Bati.

„V takových případech sice může mít město nějaké požadavky, ale konečná podoba stejně nakonec záleží na investorovi,“ poukázala Nová.

Majitelé podle svých slov chtěli Štěpánkovu vilu alespoň do určité míry vrátit do historické podoby.

„To bylo naším záměrem od začátku. Vždycky jsme chtěli, aby dům znovu dostal tvář původní vily. Přesně na takový projekt jsme také dostali stavební povolení,“ vysvětlila majitelka Vratislava Kudělková.

Loňské zřícení velké části domu podle ní na projekt žádný vliv nemělo. To potvrdili i pracovníci zlínského stavebního úřadu.

„Přední část je obnovována do původní podoby. Řešili jsme jen umístění vikýřů ve střeše,“ vysvětlil vedoucí odboru stavebních a dopravních řízení Petr Skácel.

Povolená je také přístavba směrem k řece Dřevnici, která ale v původní podobě neexistovala.

Dům začal praskat loni v březnu, když na něm stavební firma dělala rekonstrukční práce. Kvůli hrozícímu zřícení stěny byla uzavřená frekventovaná Sokolská ulice a hasiči evakuovali obyvatele sousedního bytového domu.

8. března 2016