Advokát Jaromír Kaláč (na snímku) je právním zástupcem svého synovce Lubomíra...

Advokát Jaromír Kaláč (na snímku) je právním zástupcem svého synovce Lubomíra Kaláče. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Soud s Březinou skončil hned ráno, zkolaboval obhájce

  • 16
Další pokračování olomouckého procesu s lihovou mafií v čele s podnikatelem Radkem Březinou ze Zlína-Kostelce zkomplikoval kolaps jednoho z obhájců přímo v jednací místnosti olomouckého soudu. Pro advokáta přijela záchranná služba a odvezla ho do nemocnice. Proces je tak přerušený.

Soud s osmi obžalovanými kvůli několikamiliardové škodě na daních měl původně pokračovat až do pátku. Pokud nebude obhájce schopen se čtvrtečního jednání účastnit, konat se již tento týden nebude.

A soud bude muset další dokazování včetně zhruba desítky plánovaných svědků odložit na březen.

Březinovi lidé měli až 300 upravených mobilů, některé byly jen na SMS

Obhájce Jaromír Kaláč, který zastupuje svého obžalovaného synovce Lubomíra Kaláče, nedlouho po zahájení jednání požádal o desetiminutovou přestávku, protože se mu udělalo zle.

Bylo to v okamžiku, kdy se na výpověď svědka chystal zareagovat davcetiminutovým proslovem právě Březina. Na přestávku už nedošlo, Kaláč zkolaboval. Nebyl schopen přijímat tekutiny. Přítomní mu poskytli první pomoc a zavolali záchranku, která sedmašedesátiletého právníka odvezla do olomoucké fakultní nemocnice.

„Za dvacet let, co soudím, jsem takovou situaci zažil asi třikrát,“ reagoval soudce Eduard Ondrášek, který jednání okamžitě ukončil.

„Pokud toho bude obhájce schopen, budeme pokračovat ve čtvrtek a v pátek. Jestli mu to lékaři zakážou, tak program na tento týden zruším a obžalovanému bude ustanoven nový právní zástupce,“ doplnil.

Kaláč a Březina. Dřív blízcí spolupracovníci, teď jdou proti sobě

Za Kaláčovým kolapsem stojí jeho vážné zdravotní potíže, ale dost možná i závažnost celé kauzy, v níž figuruje jako jeden z hlavních obžalovaných jeho příbuzný.

Lubomír Kaláč patřil k nejbližším spolupracovníkům Březiny: budoval pro něho utajené sklady lihu, vozil nelegální líh, řídil další lidi.

V procesu jdou ale oba muži proti sobě a Březina měl podle taháků zadržených v jeho vazební cele své někdejší pravé ruce vyhrožovat fyzickou likvidací. Hra už je velmi vysoká, jde o velké tresty.

„Marná sláva, atmosféra u soudu je s ohledem na téma, které se tady řeší, hodně dusná. Není příjemné tam celý den sedět,“ popsal právník Aleš Dufek, který hájí Rostislava Hanulíka.

Ten pracoval jako dělník v hrobické společnosti Morávia-Chem, jíž ovládá Březina a řídil v ní fiktivní denaturace lihu i za přítomnosti celníků.

Lubomír Kaláč si chce vysloužit nižší trest, proto se snaží získat status spolupracujícího obviněného. Policii popsal způsob rozsáhlých podvodů. Zřejmě proto se dostal do nelibosti Březiny, který je navíc přesvědčený, že mu Kaláč několik desítek tisíc litrů nelegálního lihu ukradl a prodal (více zde).

Celkem osmi obžalovaným hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců vězení. Nejvyšší sazba se týká Radka Březiny, který přiznal, že byl šéfem gangu.

Pokud by obhájce Kaláč nebyl schopný pokračovat v zastupování svého synovce, musel by ho někdo vystřídat.

Nový obhájce by se ale dostal do složité situace. Podle zákona má na seznámení se spisem pět dní. V tomto složitém případě ale spisový materiál čítá zhruba 18 tisíc stran. A Ondrášek má další sérii pěti hlavních líčení naplánovanou už na 2. března.

Březinovi končí na podzim vazba. Padne do té doby rozsudek?

Pro soud to znamená komplikaci, možnost podobných situací už avizoval i soudce.

„Není to jednoduché, je zde osm obžalovaných, osm obhájců, řada svědků, stát se může cokoliv,“ řekl.

I z tohoto důvodu nechce odhadovat, kdy může kauza skončit rozsudkem. Protahovat ji však dlouho nelze i s ohledem na Radka Březinu, který jako jediný zůstává z obavy před útěkem a kvůli ovlivňování svědků ve vazbě.

„V říjnu mu končí dvouletá vazební lhůta,“ doplnil soudce.

Lihová mafie podle žalobce při nelegálních obchodech s lihem obrala stát na daních o 6,7 miliardy korun. S nelegálním lihem ukrytým v tajných skladech či podzemních nádržích prý obchodovala od roku 1998 do roku 2013. Členům organizované skupiny hrozí mnohaleté vězení.