June Swannová, britská odbornice na obuvnictví, navštívila Zlín a konferenci Obuv v historii.

June Swannová, britská odbornice na obuvnictví, navštívila Zlín a konferenci Obuv v historii. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Obdivuji Zlín i Baťovo dílo, říká britská odbornice na obouvání

  • 1
Obuvnictví kdysi proslavilo Zlín po celém světě. Přestože řemeslo z krajského města téměř vymizelo, tradice zůstává. Dobře to ví i osmdesátiletá June Swannová z Velké Británie. Rodačka z Northamptonu, která pracovala téměř celý život v tamním muzeu obuvi, dorazila do města na mezinárodní konferenci Obuv v historii.

Je to už sedmá návštěva Zlína Swannové. "Šestkrát jsem přijela na konferenci a jednou navštívila Baťovo muzeum," vysvětlila odborná konzultantka v oboru dějiny obuvnictví a obouvání.

Setkání odborníků vyvrcholí ve čtvrtek, Swannová patří mezi dvacítku přednášejících. Pro zlínské publikum si připravila povídání o obuvnících zaznamenané v norimberských kronikách. Zkoumala jejich práci mezi roky 1426 až 1755. "Tímto tématem jsem se zabývala asi rok. Přišla jsem na něj náhodou na internetu," řekla seniorka.

Do Baťova města se velmi ráda vrací. Letos dokonce přicestovala sama vlakem. "Obdivuji zdejší architekturu. Baťa Zlín pozvedl nejen díky botám, ale i tím, jaký typický vzhled mu dal," rozplývá se.

Do módy se vrací trendy z historie

Zato na současnou módu v obouvání se letitá odbornice dívá spíše s nadhledem. "Je to prostě mišmaš všeho možného. Vrací se ale i různé trendy z historie, jako jsou například v posledních měsících oblíbené balerínky."

Srovnávat může díky velkým zkušenostem. Když v roce 1950 začala pracovat na postu kurátorky v northamptonském muzeu, měli tam největší kolekci starých i nových bot z celé Anglie.

"Když jsem tam téměř po čtyřiceti letech končila, byla sbírka největší na celém světě," pochlubila se obuvnice. "Vystavujeme ale jen šest procent všech exponátů. Zbytek bohužel zůstává před veřejností ukryt."