Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostavba obchvatu Otrokovic se blíží, senátoři řeší rychlejší vznik dálnic

  16:20aktualizováno  16:20
Příprava výstavby dálnic D55 a D49 ve Zlínském kraji sice pokračuje, lidem ale po letech průtahů došla trpělivost a 15 tisíc jich v petici žádá urychlení. Podpořily je i senátní výbory, které chtějí tlačit na ministerstvo dopravy i silničáře.

Plánovaná trasa druhé poloviny obchvatu Otrokovic, který je součástí dálnice D55. | foto: ŘSD

Tři roky potřebovali silničáři na získání posledních pozemků v trase dokončení obchvatu Otrokovic, jež je pokračováním dálnice D55 z Hulína směrem na jih.

Podařilo se jim to až letos na jaře, takže si mohli konečně vyřídit stavební povolení (více v článku ŘSD získalo poslední pozemky, dostavba dálnice u Otrokovic začne v létě). Pracovat začnou na přelomu září a října.

„Máme podepsanou smlouvu s dodavatelem. Dávají se dohromady pracovní týmy, studují dokumentaci, zpřesňují časový harmonogram výstavby. Fyzicky se zahájí práce dokončením skrývky ornice a přeložkami inženýrských sítí,“ uvedl šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic ČR Karel Chudárek.

Výstavba by měla trvat tři roky (více čtěte v článku Obchvat Otrokovic postaví Eurovia, stavbu by měla dokončit v roce 2021) a po dokončení druhé části obchvatu se uleví především centru Otrokovic od tisíců aut.

„Dokončení obchvatu si proto moc přejeme,“ řekl otrokovický starosta Jaroslav Budek.

Senátoři apelují na rychlejší výstavbu

Pokračující výstavbou dálnice D55 z Napajedel směrem na jih i dálnicí D49 z Hulína do Fryštáku se začali zabývat také senátoři. Bylo to na základě petice za rychlejší výstavbu obou dálnic, kterou dosud podepsalo kolem 15 tisíc lidí. Zatím ji projednaly dva výbory – pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Fotogalerie

Oba schválily usnesení, v němž mimo jiné shodně žádají „Ministerstvo dopravy ČR a Ředitelství silnic a dálnic ČR přijmout vhodná technickoorganizační opatření, směřující k urychlení přípravy stavby D55 Napajedla–Babice tak, aby mohlo dojít k jejímu zahájení v roce 2021.“

„Můžeme to pouze doporučit, jinak to ovlivnit nedokážeme. Chceme prezentovat názor, aby se výstavba dálnic urychlila,“ sdělila přerovská senátorka Jitka Seitlová, která je místopředsedkyní senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

„Ve Zlínském kraji se jedná o životně důležitou stavbu, jelikož náš kraj má nejkratší síť dálnic v Česku,“ poznamenal zlínský senátor Tomáš Goláň, který je členem dopravního výboru.

„Stavba dálnic u nás oproti jiným evropským státům trvá neúměrně dlouho, což může být způsobeno nedostatečnou snahou všech zúčastněných stran vyjít si vstříc,“ doplnil.

Peticí se později bude zabývat i přímo Senát na svém jednání. „Pokusíme se senátorům vyhovět,“ reagoval Chudárek.

Za rok má začít stavba úseku D55 z Babic do Starého Města

Silničáři na zhruba osm kilometrů dlouhém úseku z Napajedel do Babic, který navazuje na obchvat Otrokovic, museli řešit se Spytihněví přesnou trasu dálnice. Obec nesouhlasila s tím, aby byla na pilířích, a s pomocí stavební uzávěry si prosadila podzemní variantu.

Dálnice tak povede pod železniční dráhou v zářezu hlubokém asi patnáct metrů, po stranách budou betonové stěny. Vznikne něco jako tunel bez střechy dlouhý přes kilometr.

„Jde o složitou stavbu, protože je tam stísněný prostor. Do konce roku bychom ale chtěli mít územní rozhodnutí,“ konstatoval Chudárek.

Pak by silničáři začali zpracovávat projekt pro stavební povolení, které hodlají získat v roce 2020. Mezitím by vykoupili potřebné pozemky.

„A pokud všechno půjde dobře, v roce 2021 či 2022 bychom mohli začít stavět,“ věří Chudárek. Práce by trvaly asi tři roky.

Záležet bude ale i na tom, jestli nedají námitky ekologické organizace, kvůli jejichž připomínkám stojí už delší dobu výstavba dálnice D49 z Hulína do Fryštáku.

Ještě dříve by silničáři mohli zahájit další úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Letos chtějí mít stavební povolení a příští rok vysoutěžit firmu a začít. Musejí ale ještě získat všechny pozemky, zatím jich mají necelých 90 procent.

Kompletní dokončení dálnice D55 až do Břeclavi, o jejíž výstavbě rozhodla vláda už v roce 1963, je plánováno na rok 2029. Pomůže především obcím, přes jejichž centra dnes jezdí spousty aut včetně kamionů. Někde mají lidé dokonce problém i přejít cestu.

Pokud jde o pokračování dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, soud před časem opět povolil její přípravy (více v článku Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám) a silničáři by rádi měli do konce roku stavební povolení.

Chudárek ale nechce mluvit o termínu zahájení prací, protože si myslí, že se opět ozvou ekologičtí aktivisté. Těm vadí, že v trase cesty žijí chránění živočichové.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou, říká lídr ČSSD

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Michael...

Za dlužníky musejí v bytových družstvech platit i jejich sousedé

Ilustrační snímek

Ve Zlínském kraji přibývá lidí, kteří dluží za bydlení, ať už městům, nebo v rámci bytových družstev. A aktuálně...

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz