Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchvat Holešova se začne stavět v březnu, slíbil starosta Janalík

  19:50aktualizováno  19:50
Očekávaný obchvat Holešova se začne stavět příští rok na jaře. V rozhovoru pro MF DNES to slíbil starosta Holešova Zdeněk Janalík. Vedle stavby silnice, která městu uleví od dopravy, slibuje také novou kanalizaci pro dvě místní části nebo rekonstrukci Amerického parku.

Starosta Holešova Zdeněk Janalík (ODS) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ve funkci je Janalík už druhé volební období, ale za poslední rok ve městě není vidět nic nového. "Poslední rok jsme stabilizovali ekonomiku a také to byl rok příprav, které vidět nejsou. Teď ale máme nachystané tři zásadní akce," tvrdí starosta.

"Především jihovýchodní obchvat města, který chystáme společně se Zlínským krajem a práce na něm začaly už v minulém volebním období. Už jsme se pustili do odkanalizování dvou místních částí Količín a Tučapy a dotažené jsou i přípravy na rekonstrukci Amerického parku," dodal Janalík.

Kdy se začne stavět obchvat, který je pro město zásadní?
Na začátku března. Nejdéle trvalo vykoupit pozemky, protože je měla zhruba stovka různých vlastníků. Stálo nás to 21 milionů korun, na které jsme si brali úvěr.

Kanalizace se bude stavět ve dvou místních částech, jinde neschází?
Ne, ve dvou jsme ji postavili v minulém volebním období a dvě nám zbyly na toto. Jde o Količín a Tučapy a práce už začaly. Hotové budou za tři roky. Celkem to bude stát 180 milionů a město z toho zaplatí dvacet procent.

Zaplatíte to z rozpočtu, nebo si musíte půjčit?
Zrovna řešíme rozpočet na příští rok. Na tyto zásadní věci si pravděpodobně úvěr brát budeme, ale ještě nevím, na kterou z nich a jestli v tomto roce, nebo v příštím.

Nebojíte se zadlužování v době, kdy se ze všech stran ozývá slovo "šetřit"?
Ne. Finanční zdraví města je hodně dobré. Dnes dlužíme bankám celkem 40 milionů korun a ročně splatíme deset a půl milionu. Město přitom hospodaří zhruba s 230 miliony v rozpočtu, takže ta splátka je, řekněme, příznivá.

Prakticky všichni při loňských volbách slibovali průhledné radnice. Jaká je v Holešově? Máte například přenosy ze zastupitelstva na internetu?
Nemáme. A nemyslím si, že by to nějak zásadně bránilo průhlednosti práce úřadu. Jednání zastupitelstva je veřejné, tedy naprosto transparentní. Dlouho před ním jsou všude ve městě pozvánky a billboardy. Program jednání je na webu města a zápis z něj pak ve čtrnáctideníku Holešovsko. Nevím, jestli by úsilí vynaložené na zajištění přenosů odpovídalo efektu, který to bude mít.

Vraťme se k těm zásadním investicím, které jste zmínil. Začne ještě letos rekonstrukce Amerického parku, kde má být kluziště?
Letos už ne, ale příští rok začne i skončí. Na plánech se pracovalo tři roky, zastupitelé se k nim několikrát vraceli a vždy se shodli, že jsou dobré a má smysl se do toho pustit. Nic se nezměnilo. Platí kluziště, stezky pro in-line bruslaře i hřiště pro seniory.

Kvůli rekonstrukci už jste čelili protestům občanského sdružení Za zdravé a krásné Holešovsko. Vadilo jim, že pokácíte hodně stromů.
Sešli jsme se a vyjasnili si své názory. Práce nezasáhnou do zeleně tolik, jak se mohlo na první pohled zdát. To jsme si ujasnili a já se domnívám, že už to není problém.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 49 127 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz