Malé prodejny v obcích jsou potřebné, přesto krachují. (Ilustrační snímek)

Malé prodejny v obcích jsou potřebné, přesto krachují. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pohybovat se na hraně zákona, nebo přijít o prodejnu, řeší malé obce

  • 1
Z mnoha malých obcí mizí prodejny potravin, jinde zase balancují na hranici bankrotu. Zachovat alespoň základní obslužnost je přitom pro obce extrémně důležité.

Zvonek nad dveřmi cinkne jen několikrát za dopoledne. Mít otevřeno déle se Květoslavu Páralovi nevyplatí. Prodejnu smíšeného zboží v Přílepích drží jen díky tomu, že je ve vlastní budově a ve druhé části provozuje restauraci. Z té obchod dotuje.

„Odpoledne otevřu na vyžádání, ale jen málokdy je zájem. Na rohlících se to neuživí a všechno ostatní si lidé dovezou z velkých prodejen ve městě,“ krčí rameny Páral.

Jeho obchod doplácí na polohu. Ačkoliv mají Přílepy 900 obyvatel, o pouhé čtyři kilometry dál se nachází Holešov s prodejnami několika obchodních řetězců.

Podobně jsou na tom provozovatelé obchodů na mnoha místech Zlínského kraje. Vůbec nejhorší situace je na Kroměřížsku. Obecně pak platí, že čím menší obec, tím větší průšvih.

Třeba Zahnašovice mají 320 obyvatel, z toho zhruba 70 lidí je v seniorském věku. Právě pro ně je obchod nedaleko jejich domu nutností. Vedení obce proto prodejnu dotuje z obecního rozpočtu, padne na to 40 tisíc korun ročně.

„Provozovatel je rozhodně v nesnadné situaci. Nevím, jestli utáhne i další rok,“ uvažuje zahnašovický starosta Drahomír Jura.

Podpora obchodů je na hraně zákona

Jinde obce pomáhají nepřímo, třeba snížením nájmu. Starostové, jejichž obce dotaci vyplácejí, se však pohybují na hraně zákona. Podpora soukromého podnikání je snadno soudně napadnutelná.

„Neustále jim hrozí trestní stíhání. Proto je nutné, aby se vyjasnila pravidla a aby se příklady dobré praxe z obcí, kde to funguje, daly šířit dál,“ navrhl místopředseda Sdružení místních samospráv Radim Sršeň.

Jakkoliv je situace v kraji zlá, jinde v Česku jsou na tom ještě hůř. Nejvíc to odnášejí odlehlé horské oblasti a lokality s větším počtem obcí do 500 obyvatel, což je případ Kroměřížska. Region se navíc dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností a tedy nízkou kupní silou.

„Přitom jde o stejnou základní obslužnost jako třeba v případě lékařů. Pokud chce odlehlá obec ordinaci, musí dát pobídku, dotovat nájem či energie,“ řekl Sršeň.

Problém je v tom, že podpora malých a mikropodniků u nás téměř neexistuje a dotace jsou natolik složité, že jsou prakticky nedostupné.

Malé prodejny dotuje i Jednota

V některých lokalitách se podpory ujalo hejtmanství, ve Zlínském kraji ale obce se žádostí v minulých letech neuspěly. Jestli prodejny podpoří nové vedení kraje, zatím není jasné. Lepší komunikaci a podporu pro obce ale koaliční strany slibovaly ve volebních programech.

Vyhráno mají obce, kde obchod provozuje spotřební družstvo Coop Jednota. V mnoha případech dotuje malé prodejny výdělkem těch větších. Ekonomicky na hraně jsou všechny v obcích do 300 obyvatel. Jen pokud sídlí v obecní budově, žádá družstvo o snížení nájmu.

„To je případ Tučap a Stříbrnic. Situace se ale zhoršuje, takže jednáme s několika dalšími obcemi. Třeba na Šumavě podpora od kraje funguje, u nás se jí dosud bránil,“ řekl provozní ředitel Coop Jednota Uherský Ostroh Ladislav Peprna.

Samostatnou kapitolou jsou pojízdné prodejny. I ty se postupně ruší, naposledy třeba v Sovadině, části Bystřice pod Hostýnem, kde žije 130 lidí. „Pro nás jsou od počátku ztrátové a ekonomicky absolutně nevýhodné,“ reagoval šéf zlínské Jednoty Zdeněk Kučera.