Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce se hádají o peníze na dopravu. Kraj čelí tvrdé kritice

  9:56aktualizováno  9:56
Vsetín, Uherské Hradiště a další asi dvacítka obcí a měst odmítají žádost Zlínského kraje, který od nich v letech 2014 a 2015 potřebuje více peněz na autobusy a vlaky, které jezdí do obcí. Nelíbí se jim navýšení ani systém a podmínky dopravy. V krajním případě mohou přijít o některé spoje.
Dvacítka měst a obcí ve Zlínském kraji odmítá platit vyšší příspěvky na dopravu. Ilustrační snímek

Dvacítka měst a obcí ve Zlínském kraji odmítá platit vyšší příspěvky na dopravu. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Nemáme na to," prohlásil vsetínský místostarosta Petr Kořenek. Každý rok tady radnice dává na MHD částku přesahující 13 milionů korun. "Příjmy města klesají a zvýšení výdajů o další statisíce je prostě moc," vysvětlil Kořenek.

Zlínský kraj žádá od obcí peníze na dopravu každý rok. Spolu s částkou z krajského rozpočtu je pak posílá dopravním společnostem, které zajišťují autobusové a vlakové spoje.

Pokud by se částka výrazně snížila, mohlo by to znamenat, že dopravci své služby omezí a zruší některé spoje. "Věřím, že k tomu nedojde," uvedl krajský radní pro dopravu Jaroslav Kučera.

Letos dávaly obce jednotných 70 korun na občana a rok. Což u některých znamená desetitisícové, u jiných statisícové a u těch velkých i několikamilionové částky. Příští rok mají sumu zvýšit na 85 korun a v roce 2015 na 100 korun.

"Musíme respektovat zvýšené náklady dopravců," zdůvodnil Kučera. Tím myslel například inflaci, vyšší spotřebu nafty kvůli velkému množství plánovaných objízdných tras v příštím roce i zvýšené poplatky na železnici.

Obce nemají povinnost platit

Ani v Huslenkách takové argumenty neprošly.

"Nezohledňují se regionální potřeby. Třeba autobusy nám tady nenavazují na železniční spoje," popsal starosta Oldřich Surala.

A upozornil, že cestující nejsou spokojení s novými autobusy a například právě v Huslenkách zastavují ve stejný čas zbytečně i dva spoje.

O problémech mluví dokonce také zástupci obcí, které zvýšení příspěvku nakonec schválily. Nelíbí se jim, že dopravu tady už roky zajišťují stejné firmy, aniž by musely soutěžit, a nabízet tak lepší podmínky.

"Což znamená, že není žádný tlak na efektivitu ani modernizaci," upozornil starosta Želechovic Michal Špendlík.

Pravdou také je, že obce nemají žádnou povinnost příspěvek platit.

"Je to jen naše dobrá vůle a forma solidarity. To ale neznamená, že bude nekonečná," konstatoval krajský zastupitel a místostarosta Suché Loze Petr Gazdík.

Jeho obec příspěvek schválila. Ale stejně jako desítky dalších odmítla vyšší částku na rok 2015 a žádá po kraji také konkrétní doklad, na co se peníze použily.

Veškeré krytí ztráty dopravních podniků by mělo ležet na bedrech krajů. Proto třeba v Ústeckém kraji obce žádný příspěvek neplatí. Stejné je to až na pár výjimek i na Pardubicku nebo Karlovarsku, kde letos šlo o 350 milionů korun.

Zlínský kraj letos vyčlenil pro autobusovou dopravu 320 milionů. Pokud se podaří přesvědčit i zbývajících dvacet rebelujících obcí, dostane od nich dalších osm milionů, a v příštím roce dokonce 16 milionů korun.

"Věřím, že se to podaří a obslužnost bude zachována," dodal Kučera.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Zlínský kraj letos zažívá babyboom, porodnice hlásí plno

Ilustrační snímek

Vyšší počet porodů než ve stejném období loňského roku hlásí porodnice ve Zlínském kraji. Například ve Zlíně se v první...

Najdete na iDNES.cz