Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Vykazování naráželo na ústavu, teď už výtržníky z města nikdo nedostane

  • 37
Města, za pomoci strážníků, už nebudou vykazovat problémové osoby za hranice města. Dosud to mohli udělat na dobu tří měsíců, podle ombudsmanky je to ale v rozporu s ústavou a omezuje to svobodu pohybu. Starostům se změna nelíbí.

Když před pár měsíci v Kroměříži narazili strážníci na opilého muže, který pohoršoval kolemjdoucí na ulici, chtěli mu v tom zabránit. Brzy zjistili, že výtržník pochází z jiného města, tak jeho případ předali radnici. Její odbor problematickou osobu vykázal na tři měsíce z Kroměříže.

„Podobných případů jsme měli za poslední dva roky asi deset. Většinou šlo o lidi bez přístřeší, pohybovali se po městě, dopouštěli se drobných krádeží v obchodech a dělali výtržnosti pod vlivem alkoholu,“ popsal šéf kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Podle nového zákona o odpovědnosti za přestupky už ale města takovou pravomoc mít nebudou. Podle Legislativní rady vlády ČR, která se opírala o názor ombudsmanky, takový trest nemusí být ústavní a přiměřený.

„Jedná se totiž o omezení svobody pohybu a pobytu, které je podle řady odborníků nepřiměřené vzhledem k jednání, jež je postihováno,“ nastínila Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra.

Probémoví lidé se často nevrátili

„To dokládají i dosavadní zkušenosti. Ze statistických údajů je patrné, že zákaz pobytu byl v řadě případů ukládán i za bagatelní jednání.“ Navíc, když někdo zákaz porušil, mohl jít za trestný čin maření úředního rozhodnutí do vězení.

V mnoha případech ve Zlínském kraji opravdu nešlo o závažné přestupky, nicméně města si mohla prostřednictvím strážníků a možnosti vykázání alespoň částečně hlídat pořádek. „Tento nástroj se nám osvědčil, někteří problémoví lidé město opustili,“ potvrdil Kubiš.

Od července příštího roku, kdy začne nový zákon platit, už ho nebudou moci používat. „Byla to alespoň nějaká páka, jak postihnout problémové lidi. Když to teď bude zrušeno, může to mít negativní dopad na veřejný pořádek,“ naznačil ředitel otrokovické městské policie Tomáš Gromus.

Tam řešili řadu situací s lidmi odjinud, kteří kradli, opíjeli se či dělali výtržnosti. Tamní úřad ale za poslední dva roky nikoho nevykázal, protože případy nesplňovaly všechny potřebné podmínky.

„Sice jsme nikoho nevykázali, nicméně v budoucnu bychom to mohli využít, když by to bylo potřeba. Tato možnost měla v zákoně zůstat,“ myslí si starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Právě to, že vykazování nebylo moc využívané, bylo dalším argumentem pro jeho zrušení. To se však starostům nelíbí. „V historii jsme toho využili jen jednou. Ale když tady možnost byla, působilo to i preventivně,“ řekl starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek, který hlasoval proti schválení zákonu.

„Nemělo to vypadnout ze zákona,“ je přesvědčen také Kubiš.

Zástupci měst se shodují v tom, že zákonodárci opět řeší věc, kterou by vůbec nemuseli. A že přinese více škody než užitku. Ministerstvo vnitra má opačný názor. Podle něj mají strážníci, potažmo města, k potírání problémových lidí nástrojů dost. Některé pravomoci jim přidává nový zákon.

„Lze jim například zakázat styk s osobami zneužívajícími návykové látky nebo extremistickými skupinami. Omezující opatření může rovněž spočívat v zákazu navštěvovat určená veřejně přístupná místa,“ vyjmenovala Malá.