Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vykazování naráželo na ústavu, teď už výtržníky z města nikdo nedostane

  10:19aktualizováno  10:19
Města, za pomoci strážníků, už nebudou vykazovat problémové osoby za hranice města. Dosud to mohli udělat na dobu tří měsíců, podle ombudsmanky je to ale v rozporu s ústavou a omezuje to svobodu pohybu. Starostům se změna nelíbí.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Když před pár měsíci v Kroměříži narazili strážníci na opilého muže, který pohoršoval kolemjdoucí na ulici, chtěli mu v tom zabránit. Brzy zjistili, že výtržník pochází z jiného města, tak jeho případ předali radnici. Její odbor problematickou osobu vykázal na tři měsíce z Kroměříže.

„Podobných případů jsme měli za poslední dva roky asi deset. Většinou šlo o lidi bez přístřeší, pohybovali se po městě, dopouštěli se drobných krádeží v obchodech a dělali výtržnosti pod vlivem alkoholu,“ popsal šéf kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Podle nového zákona o odpovědnosti za přestupky už ale města takovou pravomoc mít nebudou. Podle Legislativní rady vlády ČR, která se opírala o názor ombudsmanky, takový trest nemusí být ústavní a přiměřený.

„Jedná se totiž o omezení svobody pohybu a pobytu, které je podle řady odborníků nepřiměřené vzhledem k jednání, jež je postihováno,“ nastínila Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra.

Probémoví lidé se často nevrátili

„To dokládají i dosavadní zkušenosti. Ze statistických údajů je patrné, že zákaz pobytu byl v řadě případů ukládán i za bagatelní jednání.“ Navíc, když někdo zákaz porušil, mohl jít za trestný čin maření úředního rozhodnutí do vězení.

V mnoha případech ve Zlínském kraji opravdu nešlo o závažné přestupky, nicméně města si mohla prostřednictvím strážníků a možnosti vykázání alespoň částečně hlídat pořádek. „Tento nástroj se nám osvědčil, někteří problémoví lidé město opustili,“ potvrdil Kubiš.

Od července příštího roku, kdy začne nový zákon platit, už ho nebudou moci používat. „Byla to alespoň nějaká páka, jak postihnout problémové lidi. Když to teď bude zrušeno, může to mít negativní dopad na veřejný pořádek,“ naznačil ředitel otrokovické městské policie Tomáš Gromus.

Tam řešili řadu situací s lidmi odjinud, kteří kradli, opíjeli se či dělali výtržnosti. Tamní úřad ale za poslední dva roky nikoho nevykázal, protože případy nesplňovaly všechny potřebné podmínky.

„Sice jsme nikoho nevykázali, nicméně v budoucnu bychom to mohli využít, když by to bylo potřeba. Tato možnost měla v zákoně zůstat,“ myslí si starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Právě to, že vykazování nebylo moc využívané, bylo dalším argumentem pro jeho zrušení. To se však starostům nelíbí. „V historii jsme toho využili jen jednou. Ale když tady možnost byla, působilo to i preventivně,“ řekl starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek, který hlasoval proti schválení zákonu.

„Nemělo to vypadnout ze zákona,“ je přesvědčen také Kubiš.

Zástupci měst se shodují v tom, že zákonodárci opět řeší věc, kterou by vůbec nemuseli. A že přinese více škody než užitku. Ministerstvo vnitra má opačný názor. Podle něj mají strážníci, potažmo města, k potírání problémových lidí nástrojů dost. Některé pravomoci jim přidává nový zákon.

„Lze jim například zakázat styk s osobami zneužívajícími návykové látky nebo extremistickými skupinami. Omezující opatření může rovněž spočívat v zákazu navštěvovat určená veřejně přístupná místa,“ vyjmenovala Malá.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Spor opilců málem skončil vraždou, muž chtěl druhého hodit z pátého patra

Ilustrační snímek

Až osmnáct let vězení hrozí muži z Valašského Meziříčí, který po hádce v opilosti chtěl svého spolubydlícího hodit z...

Najdete na iDNES.cz