Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vykazování naráželo na ústavu, teď už výtržníky z města nikdo nedostane

  10:19aktualizováno  10:19
Města, za pomoci strážníků, už nebudou vykazovat problémové osoby za hranice města. Dosud to mohli udělat na dobu tří měsíců, podle ombudsmanky je to ale v rozporu s ústavou a omezuje to svobodu pohybu. Starostům se změna nelíbí.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Když před pár měsíci v Kroměříži narazili strážníci na opilého muže, který pohoršoval kolemjdoucí na ulici, chtěli mu v tom zabránit. Brzy zjistili, že výtržník pochází z jiného města, tak jeho případ předali radnici. Její odbor problematickou osobu vykázal na tři měsíce z Kroměříže.

„Podobných případů jsme měli za poslední dva roky asi deset. Většinou šlo o lidi bez přístřeší, pohybovali se po městě, dopouštěli se drobných krádeží v obchodech a dělali výtržnosti pod vlivem alkoholu,“ popsal šéf kroměřížské městské policie Libor Kubiš.

Podle nového zákona o odpovědnosti za přestupky už ale města takovou pravomoc mít nebudou. Podle Legislativní rady vlády ČR, která se opírala o názor ombudsmanky, takový trest nemusí být ústavní a přiměřený.

„Jedná se totiž o omezení svobody pohybu a pobytu, které je podle řady odborníků nepřiměřené vzhledem k jednání, jež je postihováno,“ nastínila Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra.

Probémoví lidé se často nevrátili

„To dokládají i dosavadní zkušenosti. Ze statistických údajů je patrné, že zákaz pobytu byl v řadě případů ukládán i za bagatelní jednání.“ Navíc, když někdo zákaz porušil, mohl jít za trestný čin maření úředního rozhodnutí do vězení.

V mnoha případech ve Zlínském kraji opravdu nešlo o závažné přestupky, nicméně města si mohla prostřednictvím strážníků a možnosti vykázání alespoň částečně hlídat pořádek. „Tento nástroj se nám osvědčil, někteří problémoví lidé město opustili,“ potvrdil Kubiš.

Od července příštího roku, kdy začne nový zákon platit, už ho nebudou moci používat. „Byla to alespoň nějaká páka, jak postihnout problémové lidi. Když to teď bude zrušeno, může to mít negativní dopad na veřejný pořádek,“ naznačil ředitel otrokovické městské policie Tomáš Gromus.

Tam řešili řadu situací s lidmi odjinud, kteří kradli, opíjeli se či dělali výtržnosti. Tamní úřad ale za poslední dva roky nikoho nevykázal, protože případy nesplňovaly všechny potřebné podmínky.

„Sice jsme nikoho nevykázali, nicméně v budoucnu bychom to mohli využít, když by to bylo potřeba. Tato možnost měla v zákoně zůstat,“ myslí si starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Právě to, že vykazování nebylo moc využívané, bylo dalším argumentem pro jeho zrušení. To se však starostům nelíbí. „V historii jsme toho využili jen jednou. Ale když tady možnost byla, působilo to i preventivně,“ řekl starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek, který hlasoval proti schválení zákonu.

„Nemělo to vypadnout ze zákona,“ je přesvědčen také Kubiš.

Zástupci měst se shodují v tom, že zákonodárci opět řeší věc, kterou by vůbec nemuseli. A že přinese více škody než užitku. Ministerstvo vnitra má opačný názor. Podle něj mají strážníci, potažmo města, k potírání problémových lidí nástrojů dost. Některé pravomoci jim přidává nový zákon.

„Lze jim například zakázat styk s osobami zneužívajícími návykové látky nebo extremistickými skupinami. Omezující opatření může rovněž spočívat v zákazu navštěvovat určená veřejně přístupná místa,“ vyjmenovala Malá.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Anonym urážel Židy a divadlo kvůli čtení hry o prostějovském hřbitově

Ovčáček čtveráček má u diváků velký úspěch (na snímku vpravo ředitel divadla...

Policie řeší anonymní dopis plný protižidovských nadávek a urážek ředitele Petra Michálka, který dorazil do zlínského...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz