Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O zakázkách i hospodaření toho lidem říkáme dost, tvrdí politici

  13:35aktualizováno  13:35
Jak se obyčejný občan dozví o rozhodnutích krajského úřadu, či jak se může informovat o hospodaření s penězi či zakázkách. To se pokusila zjistit redakce MF DNES. Výsledek? Zlínské hejtmanství postupuje podle toho, co mu nařizuje zákon. Některé kraje jsou ale mnohem otevřenější.
Sídlo hejtmana a radních Zlínského kraje, Baťův mrakodrap ve Zlíně.

Sídlo hejtmana a radních Zlínského kraje, Baťův mrakodrap ve Zlíně. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Krajští politici a úředníci rozdělují ročně miliardy korun a přijímají mnoho zásadních rozhodnutí. "Snažíme se být maximálně otevření. Určitě to není tak, že bych já nebo někdo z mých kolegů poskytoval málo informací," prohlašuje hejtman Stanislav Mišák (ČSSD). V podobném duchu odpovídají i jeho kolegové z vedení kraje.

Při bližším pohledu na činnost kraje je ale evidentní, že by úřad mohl poskytovat informací mnohem víc. Stovky nejdůležitějších rozhodnutí o penězích i životě kraje totiž padají na zasedání rady a zastupitelstva. Ze zasedání rady, což je nejužší vedení kraje, existují na krajských webových stránkách jen usnesení, která jsou pro běžného občana mnohdy nesrozumitelná a málo konkrétní. To samé platí o rozhodnutích zastupitelstva či výborů.

Vysočina nabízí audiozáznamy i související dokumenty

Příkladem by jim mohl být kraj Vysočina. Tamější politici a úředníci přikládají na internetu ke každému rozhodnutí řadu dokumentů. Tyto podklady zveřejňují jak k rozhodnutím rady, tak zastupitelstva. Kraj Vysočina navíc dává na internet zvukové záznamy ze zastupitelstva. To samé platí o vyhlašování a vyhodnocení zakázek, která jsou publikována přehledně. Na web je rovněž možné psát názory na práci krajských politiků a úředníků. Nic podobného zlínské hejtmanství nenabízí.

Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje za ČSSD (12. listopadu 2008)

Stanislav Mišák

Malá otevřenost Zlínského kraje může souviset s chováním jeho hejtmana Stanislava Mišáka, který jen nerad odpovídá na otázky novinářů. To se ukázalo naposledy například při akci Děkujeme, odcházíme, kdy hejtman dlouho odmítal uvést, jak konkrétně chce řešit výpovědi lékařů.

"Nemáme zodpovědnost zajistit prodejnost novin. Proto volíme takové formy informování občanů, aby nedocházelo k dezinterpretacím," vysvětluje Mišák své chování. Hejtman rovněž místo přímých odpovědí na dotazy novinářů vydává hlavně tisková prohlášení.

Špatná informace může vyvolat paniku, hájí hejtmana mluvčí

Mluvčí kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková jednání hejtmana hájí. "Nemyslím, že by se vyhýbal přímým dotazům, ale například v době stávky lékařů bylo velmi nebezpečné, kdyby jeho slova byla médii jinak formulována. Mohla by tak vzniknout mezi občany panika," poznamenala.

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN)

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN)

Nedostatečné publikování informací kritizuje také krajská opozice. Petr Gazdík ze sdružení Starostové a nezávislí (STAN) poukazuje například na to, jak těžce se dostával ke smlouvě kraje na nákup počítačů nebo jak neúspěšně žádal o informace, za kolik peněz firmy opravují pro kraj silnice.

"Informaci o tom, kolik stojí oprava konkrétních silnic, mně kraj odmítl kategoricky sdělit. Smlouvu na nákup počítačů jsem uviděl až po mnoha hádkách. A to jsem krajský radní a poslanec, běžný občan by dopadl ještě mnohem hůř. Transparentnost kraje je velmi špatná," stěžuje si Gazdík.

Vzhledem ke zmíněnému chování hejtmana a slabému publikování informací o rozhodnutích rady a zastupitelstva na webu, nezbývá lidem nic jiného než se obracet přímo na radní nebo na tiskovou mluvčí.

"Myslím, že informací je dostatek. Pokud je někdo nemůže někde dohledat, tak má právo se nás zeptat a my odpovíme. Pokud by byl zájem ze strany občanů evidentní, tak bychom určitě hledali kolem zvukových záznamů řešení," tvrdí například krajská radní Taťána Nersesjan (ČSSD).

„Informace o řízeních by mohla využít konkurence“

Nejde ale "jen" o tyto záznamy, jde také o podrobnosti k rozhodnutím rady či zastupitelstva. "Například jen takový jeden materiál do rad je v jednom až ve dvou šanonech. Jak by se mohlo všechny dokumenty zveřejňovat a jak by se tím běžný občan prokousal?" ptá se krajský radní Jaroslav Drozd (ČSSD). Ten není ani příznivcem toho, aby na internetu byly podrobnosti k výsledkům výběrových řízení včetně informací, kdo se s jakými nabídkami účastnil. Prý by je mohla využít konkurence.

Mišákův náměstek a bývalý hejtman Libor Lukáš (ODS) je přesvědčený, že kraj poskytuje dostatek informací. "O otevřenost kraje jako instituce jsem se vždy snažil zasazovat. Když jsem byl hejtmanem, kraj byl vyhodnocen jako nejlépe komunikující v Česku," říká Lukáš. Sám má jako jeden z mála krajských politiků vlastní aktuální a podrobné internetové stránky.

Poskytují krajští úředníci a politici dostatek informací?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 5663
Ano 5592
Autoři:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Turisté porušují zákaz vstupu, na beskydské Kněhyni ruší vzácné ptáky

Pohled na dva beskydské vrcholy - vlevo Kněhyně, vpravo Čertův mlýn. Foceno z...

Zábradlí, zátarasy z kmenů ani varovné tabule je neodradí. Turistů, kteří přes hrozbu pokuty míří na vrchol Kněhyně...

Zlínští kandidáti na senátora mají na kampaň od 50 tisíc korun do milionu

Referendum o Vřídelní kolonádě se v Karlových Varech uskutečnilo v lednu spolu...

Před doplňujícími senátními volbami na Zlínsku, které se uskuteční 18. a 19. května, bude většina kandidátů sázet na...

Otrokovice vytvořily plán na snížení nehod. Jsme první v Česku, chlubí se

Křižovatkou v Otrokovicích-Kvítkovicích denně projedou desítky tisíc aut.

Otrokovice mají jako první město v České republice vypracovanou strategii k bezpečnosti dopravy. Má přispět ke snížení...

Najdete na iDNES.cz