Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O zakázkách i hospodaření toho lidem říkáme dost, tvrdí politici

  13:35aktualizováno  13:35
Jak se obyčejný občan dozví o rozhodnutích krajského úřadu, či jak se může informovat o hospodaření s penězi či zakázkách. To se pokusila zjistit redakce MF DNES. Výsledek? Zlínské hejtmanství postupuje podle toho, co mu nařizuje zákon. Některé kraje jsou ale mnohem otevřenější.
Sídlo hejtmana a radních Zlínského kraje, Baťův mrakodrap ve Zlíně.

Sídlo hejtmana a radních Zlínského kraje, Baťův mrakodrap ve Zlíně. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Krajští politici a úředníci rozdělují ročně miliardy korun a přijímají mnoho zásadních rozhodnutí. "Snažíme se být maximálně otevření. Určitě to není tak, že bych já nebo někdo z mých kolegů poskytoval málo informací," prohlašuje hejtman Stanislav Mišák (ČSSD). V podobném duchu odpovídají i jeho kolegové z vedení kraje.

Při bližším pohledu na činnost kraje je ale evidentní, že by úřad mohl poskytovat informací mnohem víc. Stovky nejdůležitějších rozhodnutí o penězích i životě kraje totiž padají na zasedání rady a zastupitelstva. Ze zasedání rady, což je nejužší vedení kraje, existují na krajských webových stránkách jen usnesení, která jsou pro běžného občana mnohdy nesrozumitelná a málo konkrétní. To samé platí o rozhodnutích zastupitelstva či výborů.

Vysočina nabízí audiozáznamy i související dokumenty

Příkladem by jim mohl být kraj Vysočina. Tamější politici a úředníci přikládají na internetu ke každému rozhodnutí řadu dokumentů. Tyto podklady zveřejňují jak k rozhodnutím rady, tak zastupitelstva. Kraj Vysočina navíc dává na internet zvukové záznamy ze zastupitelstva. To samé platí o vyhlašování a vyhodnocení zakázek, která jsou publikována přehledně. Na web je rovněž možné psát názory na práci krajských politiků a úředníků. Nic podobného zlínské hejtmanství nenabízí.

Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje za ČSSD (12. listopadu 2008)

Stanislav Mišák

Malá otevřenost Zlínského kraje může souviset s chováním jeho hejtmana Stanislava Mišáka, který jen nerad odpovídá na otázky novinářů. To se ukázalo naposledy například při akci Děkujeme, odcházíme, kdy hejtman dlouho odmítal uvést, jak konkrétně chce řešit výpovědi lékařů.

"Nemáme zodpovědnost zajistit prodejnost novin. Proto volíme takové formy informování občanů, aby nedocházelo k dezinterpretacím," vysvětluje Mišák své chování. Hejtman rovněž místo přímých odpovědí na dotazy novinářů vydává hlavně tisková prohlášení.

Špatná informace může vyvolat paniku, hájí hejtmana mluvčí

Mluvčí kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková jednání hejtmana hájí. "Nemyslím, že by se vyhýbal přímým dotazům, ale například v době stávky lékařů bylo velmi nebezpečné, kdyby jeho slova byla médii jinak formulována. Mohla by tak vzniknout mezi občany panika," poznamenala.

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN)

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN)

Nedostatečné publikování informací kritizuje také krajská opozice. Petr Gazdík ze sdružení Starostové a nezávislí (STAN) poukazuje například na to, jak těžce se dostával ke smlouvě kraje na nákup počítačů nebo jak neúspěšně žádal o informace, za kolik peněz firmy opravují pro kraj silnice.

"Informaci o tom, kolik stojí oprava konkrétních silnic, mně kraj odmítl kategoricky sdělit. Smlouvu na nákup počítačů jsem uviděl až po mnoha hádkách. A to jsem krajský radní a poslanec, běžný občan by dopadl ještě mnohem hůř. Transparentnost kraje je velmi špatná," stěžuje si Gazdík.

Vzhledem ke zmíněnému chování hejtmana a slabému publikování informací o rozhodnutích rady a zastupitelstva na webu, nezbývá lidem nic jiného než se obracet přímo na radní nebo na tiskovou mluvčí.

"Myslím, že informací je dostatek. Pokud je někdo nemůže někde dohledat, tak má právo se nás zeptat a my odpovíme. Pokud by byl zájem ze strany občanů evidentní, tak bychom určitě hledali kolem zvukových záznamů řešení," tvrdí například krajská radní Taťána Nersesjan (ČSSD).

„Informace o řízeních by mohla využít konkurence“

Nejde ale "jen" o tyto záznamy, jde také o podrobnosti k rozhodnutím rady či zastupitelstva. "Například jen takový jeden materiál do rad je v jednom až ve dvou šanonech. Jak by se mohlo všechny dokumenty zveřejňovat a jak by se tím běžný občan prokousal?" ptá se krajský radní Jaroslav Drozd (ČSSD). Ten není ani příznivcem toho, aby na internetu byly podrobnosti k výsledkům výběrových řízení včetně informací, kdo se s jakými nabídkami účastnil. Prý by je mohla využít konkurence.

Mišákův náměstek a bývalý hejtman Libor Lukáš (ODS) je přesvědčený, že kraj poskytuje dostatek informací. "O otevřenost kraje jako instituce jsem se vždy snažil zasazovat. Když jsem byl hejtmanem, kraj byl vyhodnocen jako nejlépe komunikující v Česku," říká Lukáš. Sám má jako jeden z mála krajských politiků vlastní aktuální a podrobné internetové stránky.

Poskytují krajští úředníci a politici dostatek informací?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 5663
Ano 5592
Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Najít kvalitního učitele je problém, shodují se ředitelé škol

Ilustrační snímek

Školy čeká rozsáhlá generační obměna. Kantoři totiž stárnou, například ve Zlínském kraji jich za pár let bude polovina...

Na silnicích v kraji zemřelo v létě šest lidí, opilých viníků nehod ubylo

Ilustrační snímek

Šest pomyslných křížků přibylo po letošních prázdninách kolem silnic ve Zlínském kraji. Právě tolik lidí zemřelo během...

Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě, říká zlínský lídr Starostů

Kandidátku Starostů a nezávislých pro komunální volby ve Zlíně vede úřadující...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je primátor...

Najdete na iDNES.cz