(Ilustrační snímek). | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu má v rukou báňský úřad

  • 1
Firma Jampílek, která chce u Uherského Ostrohu vytěžit štěrkopísek, musí k žádosti sehnat nové dokumenty. Báňský úřad do té doby řízení pozastavil. Nespokojeným obyvatelům teď nepomůže ani ministr.

Do několika měsíců by mohlo padnout vůbec první rozhodnutí ve sledované těžařské kauze. Směřuje k němu Český báňský úřad (ČBÚ), který jediný může říct, jestli těžba štěrkopísku v katastru Uherského Ostrohu je, nebo není možná.

„Buď žádosti vyhovíme a rozhodneme o dobývacím prostoru, nebo jí nevyhovíme. Ani v jednom případě to ale nejspíš nebude znamenat konec, protože se dá čekat, že některá ze stran se odvolá,“ naznačil mluvčí ČBÚ Bohuslav Machek.

Plánovaná těžba štěrkopísku u Uherského Ostrohu.

Firma Františka Jampílka ze středočeské obce Lázně Toušeň usiluje o území na okraji Zlínského kraje už několik let. Naráží sice na protesty mnoha obcí, vodohospodářů, hygieniků i geologů, na druhou stranu má ale podporu ministerstva životního prostředí nebo posudky vlastních odborníků.

„Je to tak složitý problém, že pravděpodobně skončí u soudu, pokud my nebo těžaři zásadně nezměníme názor. U nás to ale nehrozí,“ upozornila starostka Ostrohu Hana Příleská.

Už jsme daleko, nevzdáme se, říká firemní právník

Těžaři teď musí svůj názor podpořit ještě víc, protože báňský úřad řízení dočasně pozastavil.

V žádosti o stanovení dobývacího prostoru, ve které své posudky a vyjádření dodávalo množství úřadů, totiž scházejí některé dokumenty. Měly by se týkat hygieny a ochrany vod.

„Pro nás to ale není zásadní problém. Podklady seženeme a řízení bude pokračovat,“ prohlásil právní zástupce firmy Pavel Josefus.

„Už jsme se dostali dost daleko na to, abychom to teď vzdávali. Naše posudky prokazují, že náš záměr je přijatelný a negativní vliv nebude nadměrný,“ ujistil.

Jampílek plánuje, že na ploše padesáti hektarů vytěží každý rok zhruba 200 tisíc tun nerostu, a to po dobu šestnácti let.

Nesouhlas s těžbou vyjádřilo 58 obcí

Obyvatelé okolních obcí se ale bojí o zdroj vody, o zánik vzácných přírodních oblastí i zamoření nadměrnou dopravou.

Za pravdu jim dávají i některé názory vodohospodářů, hydrogeologů nebo úředníků.

Petici proti těžbě podepsalo zhruba 14 tisíc lidí a nesouhlas podpořilo 58 obcí.

V blízkosti zamýšlené těžby je totiž prameniště, jež zásobuje na 130 tisíc obyvatel Uherskohradišťska i sousedního Hodonínska a části Břeclavska.

„Máme novou studii, podle které tento zásah opravdu může mít vliv na podzemní zdroje vody,“ upozornil například radní Jihomoravského kraje za životní prostředí Miroslav Kubásek.

Ministr Brabec: Těžba nebude mít nevratný vliv

Jampílkovu žádost naopak podporuje stát, který prostřednictvím ministerstva životního prostředí už před dvěma lety vydal kladnou studii vlivu na životní prostředí, zvanou EIA (více zde).

Ministerští úředníci si dokonce nechali navíc zpracovat takzvanou arbitrážní studii.

Z obou dokumentů vyplynulo, že těžba neohrozí vodní zdroje a nebude mít vliv na lidské zdraví.

Rozhodnutí svých úředníků vysvětloval před několika dny přímo v Uherském Ostrohu sám ministr. „Odborníci potvrdili, že to žádný nevratný vliv mít nebude,“ připomněl Richard Brabec.

„Navíc, eso v ruce drží obec, která pozemky vlastní. Pokud s tím nebude souhlasit, k těžbě nedojde,“ prohlásil.

Na to spoléhá i vedení Ostrohu a své rozhodnutí, že majetek neprodá, zatím nezměnilo.

Podle Příleské je ale otázka, jestli na tento fakt bude brát ohled báňský úřad.