Ve Vsetíně vyzkoušeli nový postřik stromů proti jmelí, které ničí stromy v...

Ve Vsetíně vyzkoušeli nový postřik stromů proti jmelí, které ničí stromy v Panské zahradě | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Vsetín bojuje proti jmelí, pohltilo stromy v Panské zahradě a šíří se dál

  • 4
Ve Vsetíně se pustili do boje proti jmelí, které ve velkém ničí stromy v městském parku. Jako první v kraji vyzkoušeli novou metodu chemického postřiku.

Koš vysokozdvižné plošiny obsazený arboristou míří do koruny vzrostlé lípy na okraji Panské zahrady ve Vsetíně. I když zima ještě neskončila, strom je téměř celý zelený. Nemůže za to však předčasně rašící listí, ale desítky keříků jmelí.

Do likvidace cizopasné rostliny se pustili pracovníci firmy Safe Trees. Místo klasického ořezání napadených větví však ve Vsetíně jako vůbec první v kraji zkoušejí metodu speciálních chemických postřiků. Zaměstnanci společnosti roztok aplikovali z koše pomocí dlouhého rozprašovače přímo na jmelí.

„Látka není zdraví škodlivá, ale může člověku způsobit podráždění,“ popsal arborista Valentino Cristini. Tomu odpovídala i výbava v podobě chemických obleků, masek, rukavic, brýlí, helmy a stromolezeckého postroje, což je systém na zachycení případného pádu. „Přes postroj jsme přivázáni přímo ke koši,“ vysvětlil Cristini.

Preparát rozstřikuje z pětilitrové lahve, kterou má na zádech. Na ošetření stromu napadeného jmelím zpravidla stačí dvě takové nádoby. Vše zabere zhruba hodinu. Arboristé v Panské zahradě ve čtvrtek zvládli ošetřit dva stromy, lípu a jabloň. Dalších osm dřevin přijde na řadu v nejbližších týdnech.

„Musíme to stihnout před začátkem vegetačního období. V bezlistém stavu stromům postřik nevadí,“ uvedl vedoucí provozu firmy Jiří Poulík.

Účinnou látku v preparátu představuje růstový regulátor. Ten má postupně způsobit odumření a odpadnutí keříků jmelí. „Jde o rychlejší, účinnější a také šetrnější metodu než v případě ořezů. Navíc je zhruba o polovinu levnější. V Česku jsme ji poprvé začali zkoušet loni, v uplynulých letech se osvědčila třeba v USA,“ poukázal Poulík.

Postřiky jsou šetrnější než ořezávání

Zatímco po ořezech začne jmelí na stromech časem znovu růst, postřiky údajně nastálo odstraní až 70 procent keříků, jež odumřou a odpadnou. Zda se to potvrdí i v Panské zahradě, bude jasné v létě.

„Pokud postřiky pomohou a jmelí se nebude dále rozrůstat, určitě v nich budeme pokračovat i na dalších místech,“ sdělil správce vsetínské městské zeleně Petr Mikulík. Kromě Panské zahrady jsou jmelím obsypány především dřeviny na okraji města. Nejčastěji lípy.

V nejbližších dnech se stejného ošetření dočkají také vybrané stromy v Bystřici pod Hostýnem a na Jarolímkově náměstí ve Zlíně-Malenovicích. „Jsme zvědaví, jaké budou mít postřiky výsledky,“ naznačil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Pokud se ve Zlíně osvědčí, je pravděpodobné, že je radnice vyzkouší také v sadu Svobody, parčíku u autobusového nádraží, případně na Jižních Svazích. Právě v těchto místech je totiž jmelí výrazně přemnožené. „Jmelí odsává ze stromů potřebné živiny. Ty jsou pak stresované a postupně chřadnou a usychají,“ vysvětlil dendrolog Jaroslav Müller.

Cizopasné keříky rozšiřují ze stromu na strom drozdovití ptáci. Největší problémy se jmelím v posledních letech hlásí sever a východ Moravy.