Výroba pneumatik se v otrokovické firmě Barum Continental na Velký pátek nezastaví, zaměstnanci dostanou stoprocentní příplatek.

Výroba pneumatik se v otrokovické firmě Barum Continental na Velký pátek nezastaví, zaměstnanci dostanou stoprocentní příplatek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Velkopáteční volno stojí výrobní firmy miliony, ve službách ho vítají

  • 8
Výrobní společnosti vyjde Velký pátek na miliony korun. Letos poprvé se slaví jako státní svátek, a zaměstnanci proto budou mít volno. Naopak řada firem, které poskytují služby, na něm vydělá.

Když loni v říjnu schválili poslanci nový státní svátek, měly už české výrobní firmy zakázky nasmlouvané. Den volna navíc je proto letos vyjde dráž než jindy.

A je přitom jedno, jestli se výroba skutečně zastaví, či nikoliv. Třeba největší firma ve Zlínském kraji volno neplánuje.

„V pátek výrobu nezastavíme, volno bude až v pondělí,“ řekl generální ředitel Continental Barum Libor Láznička. Výroba pneumatik tak v Otrokovicích pojede až do nedělního rána a znovu začne v úterý.

To ale znamená, že firma lidem v pátek vyplatí sto procent denní mzdy navíc. Je to výhodnější než výrobu přerušit.

„Buď zaplatíme běžnou mzdu a nevyrobíme, a nebo budou zaměstnanci pracovat za dvojnásobek,“ potvrdil Láznička.

Ekonom: Prosperující firmy to ustojí

Pro zaměstnavatele je totiž státní svátek drahý v každém případě, v ten den musí zaplatit mzdu, včetně odvodů, ačkoliv výroba stojí.

„Nejsem si jistý, že to politici vůbec vědí,“ konstatoval ředitel obuvnické firmy Fare ve Valašských Kloboukách Alois Šůstek.

„Práce se udělat musí, jinak hrozí, že o zakázky přijdeme. Budeme mít volno, ale lidé pak musí pracovat přesčas a to je dražší,“ doplnil ředitel strojírenské firmy Geniczech-M Pavel Novosad.

Pro jeho firmu se stovkou lidí znamená den volna zhruba půlmilionovou ztrátu, valašskomeziříčskou Dezu vyjde Velký pátek na 1,2 milionu. Protože mají nepřetržitý provoz, nevznikne firmě ztráta na množství produkce, ale v nákladech na mzdy.

A třeba zlínská strojírenská společnost ZPS zaplatí v nákladech minimálně milion korun.

„Za jeden den je to vysoká částka,“ konstatoval finanční ředitel ZPS Jan Kurinec.

„Pro výrobu to dobrá zpráva není, ale prosperující firmy to ustojí. Navíc většina zemí unie má svátek také, takže třeba export to příliš neomezí,“ zhodnotil ekonom Petr Zahradník.

Výhodou je, že nový svátek připadne vždy na konec týdne. „Pátek a pondělí nevadí tolik, jako když vyjde svátek uprostřed týdne a stroje se zastavují,“ potvrdil Novosad.

S vyšší tržbou počítá zoo nebo rožnovský skanzen

Nový sváteční den naopak vítají firmy, které podnikají v oblasti služeb a volnočasových aktivit. Ty budou, na rozdíl od výrobních společností, sčítat zisky.

S vyšší tržbou proto počítají třeba ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm nebo ve zlínské zoologické zahradě. Plné jsou hotely v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.

„Bylo znát, že lidé s Velkým pátkem ještě nepočítali a pobyty objednávali od pátku do pondělí. Zpětně si potom přiobjednávali i čtvrtek,“ potvrdila mluvčí Resortu Martina Žáčková.

Velký pátek zmátl jízdní řády. Vlaky pojedou jinak, než uvádí

Speciálně kvůli Velkému pátku se letos otevřou v předstihu také hrady a zámky, které spravuje Národní památkový ústav.

Začátek sezony se tak posune zhruba o týden, aby památky o zájem turistů nepřišly.

Ve Zlínském kraji se to týká hradu Buchlova, zámků v Buchlovicích, Vizovicích a Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Otevřeno ale hlásí i další památky, namátkou zřícenina hradu Lukov.

O tom, že bude nejvýznamnější křesťanský svátek dnem volna, rozhodla sněmovna loni na podzim bez velké diskuse. Stačilo k tomu dvacet minut a proti bylo jen málo hlasujících.

Už v minulosti Velký pátek volný byl, jako svátek jej zrušili komunisté v roce 1951.

Celkem má Česká republika momentálně třináct svátků. „Myslím, že to už stačí,“ podotkl ekonom Zahradník.