Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šéf lázní v Luhačovicích ruší letitý zákaz, pustí sem cyklisty

  6:57aktualizováno  6:57
Projet na kole přes lázeňské centrum v Luhačovicích bylo dosud zakázáno. Cyklisté tak museli hned u lázeňského parku, ačkoliv jím vede i asfaltová cesta, sesednout z kola a vést bicykl vedle sebe. Letos už to ale bude mírnější. Nový ředitel cyklistům vjezd povolil a na kole nepůjde jet už jen u Jurkovičova domu.

Cyklisté dojedou na kole až k Lázeňskému náměstí, které má písečný povrch. U Jurkovičova domu musejí z kola sesednout. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Strašně mě překvapilo, že to tady tak chodí," divil se nový generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha, který loni nahradil Josefa Krůželu.

Zákaz průjezdu na kole byl letitý problém. Zmíněná společnost totiž vlastní lázeňskou kolonádu i její okolí a bez jejího souhlasu se nedalo nic změnit. "Vedení společnosti si to dřív prostě nepřálo," krčí rameny starosta Luhačovic František Hubáček. To vedlo k absurdní situaci.

"Lidé zákaz stejně nerespektovali, takže tam vznikl takový zvláštní stav. Teď jej chceme zlegalizovat," plánuje starosta. Letos už tedy bude průjezd lázeňským centrem jednodušší. "Cyklisty pustíme po zpevněných plochách až k Lázeňskému náměstí, které má povrch z písku," slíbil ředitel Bláha.

U Jurkovičova domu sice opět budou muset z kola sesednout a převést je přes písečnou plochu dál k budově ředitelství společnosti, bude to však mnohem menší úsek než dřív.

V budoucnu by cyklisté vůbec nemuseli sesednout z kola

Lázeňské hosty nebo rodiny s dětmi, které vyrážejí na kolonádu na zdravotní procházky, by příval cyklistů ohrozit neměl právě proto, že na písečnou plochu smět nebudou. "Ti lidé se tam cítí bezpečně. Proto když průjezd po písečnou plochu povolíme, budeme chtít také přísnější kontroly, že se pravidla opravdu dodržují," upozornil Bláha.

A chystá se také možnost, jak by se Lázeňskému náměstí, kde se z kola bude sesedat, dalo úplně vyhnout. "To bude vyhovovat hlavně sportovněji založeným cyklistům," naznačil ředitel lázní.

Lázeňská promenáda v Luhačovicích

Stejně to funguje například v Karlových Varech, kde se přes hlavní kolonádu na kole projíždět nesmí. "Na druhém břehu řeky je pěší zóna souběžně s kolonádou, kterou můžou cyklisté využívat," potvrdil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

V Luhačovicích to tak jednoduše nejde. V současnosti se proto uvažuje o dvou variantách. První by vedla za Společenským domem a ředitelstvím lázní, druhá v úbočí mezi kolonádou a hlavní silnicí. "Nešlo by o cyklostezky, spíš zpevněné cesty a zčásti by se daly využít i stávající cesty," upřesnil Bláha.

To už by ale bylo záležitostí města. "Zatím nemáme žádnou studii ani vyčíslené náklady, takže letos to určitě nestihneme. Zruší se pouze stávající zákaz," řekl starosta Hubáček.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Pacienti hledají zubaře marně. Nebereme, hlásí většina ordinací

U zubaře

Ve Zlínském kraji začínají chybět stomatologové. Největší problémy jsou na Vsetínsku, Holešovsku nebo Slavičínsku....

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Najdete na iDNES.cz