Mládě zoborožce bělovlasého, které se vylíhlo ve zlínské zoo.

Mládě zoborožce bělovlasého, které se vylíhlo ve zlínské zoo. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Mládě zoborožce ve zlínské zoo zatím bojuje s přistáním na větve

  • 2
Zlínská zoo se může pochlubit tříměsíčním mládětem zoborožce bělovlasatého. V Evropě je zřejmě první zoo, kde se mládě tohoto ptáka pocházejícího ze střední a západní Afriky vylíhlo. Návštěvníci můžou opeřence, jehož tělo bude v dospělosti dlouhé skoro tří čtvrtě metru, už teď vidět ve voliéře.

Normálně byste ho přehlédli. První mládě zoborožce bělovlasatého, které se narodilo ve zlínské zoo, je pro necvičené oko stejný černý pták s bílou hlavou jako jeho rodiče, se kterými je v kleci.

"Nejspíš je to sameček, protože už teď je větší než jeho maminka. S jistotou to budeme vědět, až přijdou výsledky DNA, které jsme brali minulý týden," upřesnila ošetřovatelka Monika Hošťálková.

Na ni je pták zvyklý a nebojí se, když k němu opatrně přistoupí zvenku klece. Zato rodiče kolem svého mláděte poplašeně létají při jakékoliv změně.

"Je to plachý druh, ale mládě je ještě důvěřivé," vysvětlila klid mladého zoborožce ošetřovatelka.

Černobílý ptačí fešák se na svět poprvé podíval 10. srpna. "To jsme slyšeli z budky první pískání," vzpomíná Hošťálková.

Zoborožčí samice se totiž v budce, kde má vejce, "zabarikáduje". Otvor vedoucí do budky utěsní směsí trusu a hlíny a dokud se mládě nevylíhne, z budky nevyjde. "Krmení jim nosí sameček," popsala ošetřovatelka.

Mládě zatím létat moc neumí

Až když se mládě vylíhne, opustí samička budku. Po nějaké době ji následuje i mládě. "Tohle se dostalo ven za den, což je dost brzo," poznamenala Hošťálková.

To znamená, že je mladý zoborožec v dobré kondici. Vypadá stejně jako jeho rodiče, dá se ale poznat podle kratšího ocasu.

"A jde to vidět, když vzlétne. Zatím to ještě moc neumí a je nejistý při přistávání na větve," popsala ošetřovatelka.

Zoborožec dostává krmení třikrát denně. "Většinou to jsou mouční červi nebo sarančata," podotkla Hošťálková.

Zlínská zoologická zahrada v Lešné si mláděte náležitě považuje. Podle jejích informací se totiž dosud úspěšný odchov tohoto menšího druhu zoborožce v evropských zoologických zahradách nezdařil.

"Zřejmě držíme prvenství. Obecně odchovy zoborožců jsou zajímavé a ceněné nejen pro zvláštní způsob hnízdění, ale i proto, že je nutné sestavit dokonale harmonizující pár, což nemusí být vždy úplně jednoduché," upozornil mluvčí zoo Pavel Shromáždil.