Nové senátory spojují Slušovice. Čuba je vedl, Valenta byl provozní

  18:26aktualizováno  18:26
Zlínský kraj má dva nové senátory - někdejšího šéfa Agrokombinátu Slušovice Františka Čubu a majitele hazardního holdingu Synot Ivo Valentu. Jeden žije ze slavné minulosti, druhý pohádkově zbohatl v hazardním byznysu. Znají se, Valenta totiž před lety pracoval ve Slušovicích, které Čuba řídil.

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Takové „nestandardní“ senátory vybrali z více než dvou desítek kandidátů voliči ve dvou obvodech Zlínského kraje. Zvláštní bylo i to, kde výsledky oba muži v sobotu sledovali. Čuba v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, kterému dělá poradce přes zemědělství. Valenta v pařížském Disneylandu, kde slavil s dcerou její narozeniny.

„Prezident byl spokojený,“ popsal Čuba, zvolený za Stranu práv občanů. Sám ale z nečekaného úspěchu štěstím nezářil. „Když si vezmu, kolik úkolů na mě v Senátu čeká, tak to není moc radostné,“ dodal bývalý komunista Čuba.

To Valenta, nominovaný Stranou soukromníků, si zvolení užíval i mezi Micky Mousem, Plutem a Goofym. „Děkuji lidem z regionu. Je to jejich zásluha,“ vzkázal.

Mohlo by se zdát, že jsou noví senátoři rozdílní, není to ale pravda. Oba se znají a mluví o sobě s respektem. Valenta totiž pracoval před třiceti lety v JZD Slušovice v hotelu ve Všemině jako provozní. „Bylo to sice tvrdé vedení, ale pro mě to byla velká škola podnikání,“ zavzpomínal Valenta.

Čuba si ho chválí a obhajuje dokonce i jeho hazardní byznys, do něhož mu podle něho nemá nikdo mluvit. Ani stát. „Podnikatelé by ho měli mít za vzor, protože je velmi úspěšný,“ řekl o Valentovi Čuba.

„Kvůli hazardu jsem nekandidoval“

A uvažuje už o tom, že by se v Senátu spolu mohli zasadit o letecké spojení mezi regionem a Prahou. Každý z nich má také své soukromé plány, o jejich naplnění však mnoho říct nedokážou. Čuba se chce orientovat na důchodce, zemědělství a potraviny. Valenta hlavně na podporu malých a rodinných firem. Místo způsobu, jak toho chce dosáhnout, ale hovoří o asistentech, kteří mu připraví správné podklady.

Navíc jde do Senátu ve chvíli, kdy ministr financí Andrej Babiš připravuje radikální omezení hazardu. „To je náhoda. Kvůli hazardu jsem nekandidoval,“ tvrdí Valenta.

Jeho vítězství ve 2. kole nad lidovcem Pavlem Botkem se dalo očekávat, i když nebylo tak výrazné. Úspěch mu ale zajistilo, že Synot býval zejména v minulosti v rámci povinných odvodů na charitu velmi štědrý vůči místním folklorním i sportovním spolkům.

Souboj Čuby a místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové z ČSSD na Zlínsku předem jasného favorita neměl. Čuba se před volbami sice vyhnul všem veřejným debatám s Gajdůškovou, oslovil ale voliče přes billboardy a plakáty. Svoji roli mohla sehrát také nostalgie po starých socialistických časech, které Čuba v regionu ztělesňuje.

Podle politologa Karla Kouby je však takový výsledek voleb alarmující. „Ve Zlínském kraji došlo k naprostému fiasku tradičních stran. Vidíme tady přelévání ekonomického kapitálu do politického,“ míní Kouba. „Česká politika se zvolením těchto osob posunuje k té ukrajinské a ruské, kde v parlamentu zasedá množství superbohatých lidí. Pro demokracii to není dobře,“ zdůraznil.

Autor:

Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:1, dvě zahozené penalty, dvě červené a totální kolaps

Fotbalisté Slovácka (v bílém) slaví cenné vítězství nad Spartou, Pražané naopak...

Kdo neviděl, neuvěří. Fotbalová Sparta v 17. kole nevídaně zkolabovala na hřišti Slovácka. Ve druhém poločase na Moravě...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel...

Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na...

Vyloučení Kanga a Čivič dostanou od Sparty nejvyšší možné pokuty

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) v utkání proti Slovácku

Guélor Kanga a Eldar Čivič dostanou od vedení fotbalové Sparty nejvyšší pokuty, jaké stanovuje klubový řád. Oba budou...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Další z rubriky

Holešov má most na mostě, betonový skelet kryje památku ze 17. století

Historik Karel Bartošek uvnitř stavby, která kryje barokní most, nejstarší na...

Most, který postavili v době raného baroka přes zámecký příkop v Holešově, už kryje nová stavba. Po dvou letech se tak...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Lidé chtějí relaxační zónu u divadla nebo pítko, ukázala akce Tvoříme Zlín

Relaxační zóna u divadla ve Zlíně

V rámci projektu Tvoříme Zlín vybrali obyvatelé města dvanáct vítězných návrhů. Radnice se do nich pustí v příštím...

Najdete na iDNES.cz