Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové a moderní. Nemocnice ve Zlínském kraji čekají změny za 1,5 miliardy

  18:00aktualizováno  18:00
Nemocnice ve Zlínském kraji jsou po mnoha letech v zisku. Splácí faktury, snižují dluhy a netvoří nové. Nemocnice, kterým ještě před dvěma lety hrozila kvůli vysokým ztrátám insolvence, jsou zřejmě z nejhoršího venku. Proto začnou v příštím roce stavět budovy za stovky milionů korun.

Nízká budova v popředí bude fungovat jako centrální příjem, propojený bude s internou. | foto: vizualizace Zlínský kraj

„Je to úspěch, když uvážíme, že celý tento rok se všechny čtyři drží v černých číslech,“ konstatoval spokojeně hejtman Stanislav Mišák.

Celkový zisk krajských zařízení je v této chvíli asi 32 milionů korun. Podíl na tom mají hlavně vyšší úhrady od pojišťoven, které jsou stejně příznivé i pro letošní rok.

I tento fakt ukazuje, že po „chudých“ letech si nemocnice konečně mohou dovolit větší investice. V Kroměříži, Vsetíně, Uherském Hradišti i Zlíně se díky tomu schyluje ke stavbám, které dohromady budou stát téměř 1,5 miliardy korun.

„Dlouhé období, kdy jsme nakupovali hlavně přístroje, skončilo. Teď musíme začít stavět nové budovy, protože bez nich se špičkové zdravotnictví dělat nedá,“ zdůvodnil plány krajský náměstek za zdravotnictví Lubomír Nečas.

Na změny se těší ve všech nemocnicích

Stavebníci přijdou do nemocnic už příští rok. Ve Vsetíně teď vybírají dodavatele nového interního pavilonu za téměř 300 milionů korun (více najdete zde).

V Kroměříži mají naplánovanou přístavbu dialýzy. Uherské Hradiště chce k letos otevřenému centrálnímu pavilonu přistavět novou internu za zhruba 200 milionů. A zlínskou Baťovu nemocnici čeká dlouho odkládaná stavba nového centrálního příjmu a interny, na kterou bude potřeba tři čtvrtě miliardy (více čtěte zde).

Ve všech případech jde o zásadní a často největší změny v posledních letech. „Pro celý region, pacienty i lékaře je to mimořádně důležitý krok,“ prohlásila například ke stavbě vsetínské interny ředitelka nemocnice Věra Prousková.

Pětipatrová budova tam má být hotová zhruba za dva roky a nabídne komfortní vybavení pro internu i neurologii, dialýzu, nové ambulance, lůžka i jednotku intenzivní péče.

Větší komfort pro pacienty

Změny, které výrazně poznají hlavně pacienti, se dotknou všech regionů. Nové budovy totiž nahradí ty, ve kterých například leží mnoho nemocných na jednom pokoji, na patře mají třeba jen jednu toaletu, postele jsou nepolohovatelné, okna netěsní a zdravotníci nemají odpovídající podmínky pro práci.

„Například naše interna byla postavená před pětatřiceti lety a teď je na hranici své životnosti,“ poukázal ředitel zlínské nemocnice Pavel Calábek.

Do několika let ji proto nahradí sedmipodlažní moderní budova propojená s urgentním příjmem. Lékaři i pacienti tak budou mít na jednom místě všechna akutní oddělení, navíc v nových prostorech.

Stejný model už má z poloviny hotový Uherské Hradiště. Centrální příjem už stojí a do tří let k němu přibude interna.

„Stavbu zaplatíme z úvěru a částečně z vlastních prostředků,“ vysvětlil ředitel Petr Sládek.

Právě tato nemocnice si vlastní financování může jako jediná v kraji dovolit. Zisk má pořád nejvyšší a do ztráty se nedostala ani před dvěma lety, kdy se třeba zlínský špitál potýkal s téměř dvousetmilionovou ztrátou.

„Máme dobré smlouvy s pojišťovnami, výbornou výkonnost, navyšujeme příjmy a efektivně řídíme náklady v celé nemocnici,“ vyjmenoval Vlastimil Vajdák, který má ekonomiku na starosti.

Zlepšení se dočkají i pacienti kroměřížské nemocnice. Během deseti až patnácti let půjde do oprav, nových přístrojů a rekonstrukcí až půl miliardy korun. Už letos bude hotová oprava záchytné stanice, pak začne přístavba dialýzy, případně stavba budovy pro novou magnetickou rezonanci.

Hospodaření krajských nemocnic
Nemocnice20142015
Zlín+ 5,5 mil.+ 900 tis.
Uherské Hradiště+ 18 mil.+ 13 mil.
Kroměříž+ 3,8 mil.+ 8,8 mil.
Vsetín+ 4 mil.+ 9 mil.
Pozn. Údaje jsou vždy k 31. červenci daného roku.
Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Čunka čeká při obhajobě místa v Senátu pět soupeřů, Kunčara šest

Budou úřadující lidovečtí senátoři Jiří Čunek (vlevo) a Patrik Kunčar letos...

Celkem třináct kandidátů bude na podzim usilovat o zvolení do Senátu v obvodech 78 (Vsetínsko) a 80 (část Zlínska a...

Najdete na iDNES.cz