Blíž k centru na křižovatce Kvítková a Lešetín I. vznikne nové sídlo střediska Prediko, které se zabývá prenatální diagnostikou a genetikou. | foto: vizualizace Lubomír Beran

Ulice poblíž centra Zlína si drží venkovský ráz, změní ji moderní domy

  • 15
Část Kvítkové ulice poblíž centra Zlína se mění. Místo starých domů vyrostou dvě větší víceúčelové budovy, což tuto část města více oživí.

Starých domů v Kvítkové ulici si lidé paradoxně začali všímat, až když je těžké stroje demolovaly. Vznikl tak ale prostor pro zcela nové a moderní stavby, které v lokalitě, jež je součástí památkové zóny, vybudují soukromí investoři.

Blíž k centru u křižovatky ulic Kvítková a Lešetín I. postaví budovu Jaroslav Loucký, který má v plánu zdravotnické zařízení s ordinacemi i ubytováním.

Vybuduje nové sídlo střediska Prediko, které se pod jeho vedením zabývá prenatální diagnostikou a genetikou.

„V současné době sídlíme v budově polikliniky ve stísněných prostorách, přestěhováním si polepšíme,“ nepochybuje Loucký.

Hranatý vzhled odkáže na funkcionalistický Zlín

Původní nemovitost koupil, protože byla na vhodném místě poblíž centra. V suterénu nové stavby bude archiv a technické zázemí, v přízemí ordinace, ve druhém patře ordinace a kanceláře, ve třetím zasedací místnost, ve čtvrtém ubytování pro pacienty a zdravotníky, kteří přijedou na školení. Nebudou chybět parkovací stání.

Louckého budova bude mít „hranatý“ vzhled, který bude odkazovat k funkcionalistickému charakteru Zlína.

„I když její podoba bude stát možná víc peněz, vhodněji dotvoří centrum Zlína. Jde o vizuálně i technologicky moderní dům,“ naznačil Loucký, který by ho chtěl otevřít příští rok na jaře.

Návrh zpracoval architekt Luděk del Maschio, který je mimo jiné autorem přestavby 32. budovy ve zlínském baťovském areálu. Na funkcionalismus navazoval vědomě.

„Asi by to měla být samozřejmost. Jde o konstrukční logiku, čitelnost,“ řekl del Maschio.

Přibudou obchody, kanceláře, byty, parkovací místa

Dál od centra na křižovatce ulic Kvítková a Lešetín II. vyroste dům s klasickou kombinací využití: v suterénu budou garáže, v přízemí obchody, ve druhém a třetím patře kanceláře, ve čtvrtém byty.

„Nájemce na prodejny ještě nemáme, ale nechceme, aby tam vznikla restaurace, když budou nahoře byty,“ nastínil investor Jiří Drag.

Prázdných kanceláří je dnes ve Zlíně dost, nicméně Drag doufá, že ty jeho o celkové výměře 640 metrů čtverečních si nájemce najdou.

„Kanceláře budou v otevřeném prostoru,“ upřesnil.

Pět bytů bude mít nadstandardní vybavení včetně klimatizace. Drag spoléhá na to, že jsou v dobré lokalitě poblíž centra.

Jeho původní záměr byl, že opraví starý dům a vybuduje v něm kanceláře pro svoji firmu. Nakonec zvolil smělejší verzi.

Aktuálně však úřady řeší odvolání proti stavebnímu povolení na jeho projekt. Výstavba může trvat zhruba rok.

Kvítková ulice má stále venkovský charakter

Budova naváže na charakter Zlína, autorem jejího návrhu je architekt Pavel Chládek, jenž už dělal například přestavbu podchodu na náměstí Práce.

„Je to městský dům, který dotváří nároží a uliční čáru. Reaguje na okolní stavby tím, že je členěný a nemá souvislé skleněné plochy na fasádě,“ řekl Chládek.

„Mohl by odstartovat přeměnu této části města, která má ještě venkovský charakter, ale navazuje na centrum,“ myslí si.

S tím souhlasí i vedoucí oddělení urbanismu a architektů radnice Dagmar Nová.

„Pro město je dobře, že se začíná Kvítková ulice přestavovat. Zlín je funkcionalistické město a tyto stavby jsou v jeho intencích,“ řekla Nová.

K del Maschiovu pojetí dodala, že má právo na individuální návrh, pokud odpovídá pravidlům.