Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Místa pro dvouleté děti ve školkách jsou, počítejte ale s dojížděním

  • 3
Nárok na místo ve školce, který nově zavádí zákon, obce ve Zlínském kraji příliš nezatíží. Neplánují pouštět se do stavby nových budov, pokud školku nemají, jezdí děti do sousední obce. Dostatek míst je i pro dvouleté děti, výjimku tvoří Zlín.

Když dnes pětiletá Sabina ze Zlína předloni nastupovala do školky, bylo to pro rodiče velké vítězství. „Školku, která by měla místo pro tříleté dítě, jsme ve městě nenašli. Dceru tak vozíme do sousední obce,“ vzpomíná její maminka.

Nově už se takové věci stávat nemají. Každá školka totiž bude mít svou spádovou oblast a děti z ní přijmout musí. Pro školní rok 2017/18 to budou čtyřleté, rok poté tříleté a v roce 2020 už i dvouleté děti.

Ve Zlínském kraji to ale nemá být problém. Shodují se na tom starostové obcí i například poslanec Petr Kořenek, který je členem školského výboru Sněmovny. „Kapacity školek ve Zlínském kraji jsou dostatečné, naopak kolem Prahy nebo na jižní Moravě se problémy čekat dají,“ reagoval.

V sousední obci děti chodí do školky a pak přejdou do školy

V Česku je celkem 144 obcí s více než pěti sty obyvateli, které nemají vlastní školku. Ovšem v kraji je takových pouze pět. Například v Hostišové na Zlínsku mají smlouvu s Mysločovicemi a místní rodiče o školku přímo v obci ani příliš nestojí.

„Loni jsme dělali průzkum, díky kterému víme, že jim vyhovuje školka v Mysločovicích. Děti tam pak pokračují i ve škole a jsou ve známém prostředí,“ poznamenala hostišovská starostka Marta Smolková.

„Poptávku uspokojíme, z Hostišové máme každý rok zhruba polovinu dětí. Letos k nám třeba jezdí dítě ze Zlína a máme i pět dvouletých dětí,“ vypočítala vedoucí učitelka Mateřské školy v Mysločovicích Zdeňka Kutrová.

Tato školka momentálně usiluje o dotaci na chůvu, která by se věnovala speciálně nejmenším dětem. Nedávno se sice Mysločovice rozrostly o nové domy s mladými rodinami, školka ale přísun dětí zvládla.

Podobné ohlasy jsou i z dalších obcí. „Sami bychom ani v nových podmínkách nenaplnili jednu třídu školky a navíc původní budova, ve které školka bývala, je prodaná. Museli bychom postavit novou, a to není reálné,“ podotkl starosta Doubrav Jiří Šulák. Děti tak mají školku v sousedním Velkém Ořechově.

Pro vesnice je podobná spolupráce výhodná a školek, které stahují děti z více obcí, bude zřejmě v budoucnu přibývat. Stejně jako těch, které sídlí v jedné budově se základní školou, i když to bude za cenu stavebních úprav. „Svazkové školy v jedné budově jsou levnější než školka a škola zvlášť, navíc když nejsou zcela naplněné,“ potvrdil Kořenek.

Jenže na to se nejprve musí najít peníze. Ministerstvo školství už přislíbilo dotace na stavby nových budov, obce chtějí prosadit jejich čerpání i na úpravy.

Místo ve školce dosud nemá 81 dětí ve Zlíně

Spádové oblasti si obce i města nastavují samy. V případě měst v kraji se potíže nečekají, už nyní mají dostatek míst i pro děti od dvou let či děti odjinud. Výjimku tvoří Zlín.

Letos tady rodiče přihlásili do školek 799 dětí, z toho je 706 přijatých, zbylých 81 zatím místo nemá. Radnice ale ujistila, že děti přijme ještě v průběhu roku, což se jí třeba v loňském roce podařilo.

„S novelou zákona se vypořádáme,“ řekla před časem městská radní odpovědná za školství Kateřina Francová. Jak budou vypadat spádové oblasti, ještě jasné není.