Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místa pro dvouleté děti ve školkách jsou, počítejte ale s dojížděním

  13:57aktualizováno  13:57
Nárok na místo ve školce, který nově zavádí zákon, obce ve Zlínském kraji příliš nezatíží. Neplánují pouštět se do stavby nových budov, pokud školku nemají, jezdí děti do sousední obce. Dostatek míst je i pro dvouleté děti, výjimku tvoří Zlín.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Když dnes pětiletá Sabina ze Zlína předloni nastupovala do školky, bylo to pro rodiče velké vítězství. „Školku, která by měla místo pro tříleté dítě, jsme ve městě nenašli. Dceru tak vozíme do sousední obce,“ vzpomíná její maminka.

Nově už se takové věci stávat nemají. Každá školka totiž bude mít svou spádovou oblast a děti z ní přijmout musí. Pro školní rok 2017/18 to budou čtyřleté, rok poté tříleté a v roce 2020 už i dvouleté děti.

Ve Zlínském kraji to ale nemá být problém. Shodují se na tom starostové obcí i například poslanec Petr Kořenek, který je členem školského výboru Sněmovny. „Kapacity školek ve Zlínském kraji jsou dostatečné, naopak kolem Prahy nebo na jižní Moravě se problémy čekat dají,“ reagoval.

V sousední obci děti chodí do školky a pak přejdou do školy

V Česku je celkem 144 obcí s více než pěti sty obyvateli, které nemají vlastní školku. Ovšem v kraji je takových pouze pět. Například v Hostišové na Zlínsku mají smlouvu s Mysločovicemi a místní rodiče o školku přímo v obci ani příliš nestojí.

„Loni jsme dělali průzkum, díky kterému víme, že jim vyhovuje školka v Mysločovicích. Děti tam pak pokračují i ve škole a jsou ve známém prostředí,“ poznamenala hostišovská starostka Marta Smolková.

„Poptávku uspokojíme, z Hostišové máme každý rok zhruba polovinu dětí. Letos k nám třeba jezdí dítě ze Zlína a máme i pět dvouletých dětí,“ vypočítala vedoucí učitelka Mateřské školy v Mysločovicích Zdeňka Kutrová.

Tato školka momentálně usiluje o dotaci na chůvu, která by se věnovala speciálně nejmenším dětem. Nedávno se sice Mysločovice rozrostly o nové domy s mladými rodinami, školka ale přísun dětí zvládla.

Podobné ohlasy jsou i z dalších obcí. „Sami bychom ani v nových podmínkách nenaplnili jednu třídu školky a navíc původní budova, ve které školka bývala, je prodaná. Museli bychom postavit novou, a to není reálné,“ podotkl starosta Doubrav Jiří Šulák. Děti tak mají školku v sousedním Velkém Ořechově.

Pro vesnice je podobná spolupráce výhodná a školek, které stahují děti z více obcí, bude zřejmě v budoucnu přibývat. Stejně jako těch, které sídlí v jedné budově se základní školou, i když to bude za cenu stavebních úprav. „Svazkové školy v jedné budově jsou levnější než školka a škola zvlášť, navíc když nejsou zcela naplněné,“ potvrdil Kořenek.

Jenže na to se nejprve musí najít peníze. Ministerstvo školství už přislíbilo dotace na stavby nových budov, obce chtějí prosadit jejich čerpání i na úpravy.

Místo ve školce dosud nemá 81 dětí ve Zlíně

Spádové oblasti si obce i města nastavují samy. V případě měst v kraji se potíže nečekají, už nyní mají dostatek míst i pro děti od dvou let či děti odjinud. Výjimku tvoří Zlín.

Letos tady rodiče přihlásili do školek 799 dětí, z toho je 706 přijatých, zbylých 81 zatím místo nemá. Radnice ale ujistila, že děti přijme ještě v průběhu roku, což se jí třeba v loňském roce podařilo.

„S novelou zákona se vypořádáme,“ řekla před časem městská radní odpovědná za školství Kateřina Francová. Jak budou vypadat spádové oblasti, ještě jasné není.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

Café Portal v Uherském Hradišti

V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Najdete na iDNES.cz