Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sucho mění krajinu, ve Zlínském kraji přibude rybníků i tůní

  11:59aktualizováno  11:59
Obce ve Zlínském kraji zahájily vodní revoluci. Začínají budovat rybníky, mokřady a tůně. Kde to nejde, vznikají aspoň remízky a aleje. Cílem je zadržet co nejvíc dešťové vody.

Novou nádrž na zadržování vody stavějí ve Vysokém Poli, malé obci nedaleko Valašských Klobouk. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Prší málo a to, co spadne, navíc rychle odteče pryč. Slova „zadržet vodu v krajině“ se teď mají stát mantrou, která se dostane lidem pod kůži a změní jejich pohled na přírodu. Ve Zlínském kraji se do toho hodlají pustit malé obce, zato ve velkém rozsahu.

„Chystáme čtyři rybníky a víc než desítku tůní a mokřadů,“ vypočítal starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

V současnosti už má obec většinu potřebných pozemků a chystá projekt a žádost o dotaci.

„Vysoké Pole je modelová obec, kde dokázali spojit plány Lesů ČR, obecní a soukromé pozemky tak, aby výsledek dával smysl,“ podotkl Tomáš Chmela ze Sdružení místních samospráv.

Brod chystá nový rybník za téměř sedm milionů korun

Podobně daleko jsou třeba v Liptále. „Obnovíme rybník, který zhruba před čtyřiceti lety vyschl, a pro další dojednáváme pozemky se státním pozemkovým úřadem,“ hlásí místostarosta Ondřej Vaculík.

Společnou nádrž na hranici obcí chystají Komárno a Osíčko, do plánování se pustila i některá města. Nejdál je Uherský Brod, který za 6,8 milionu korun postaví rybník v části Újezdec. Další mohou vzniknout ve směru na Bánov, v Újezdsku na řece Šťávnici a v Havřicích.

Princip je jednoduchý. Nádrže zadržují dešťovou vodu, která se pak postupně vsakuje do půdy. Tím se zvyšuje hladina spodní vody a tedy hladina vody ve studních či vrtech.

Účinné jsou i remízky nebo zasakovací pásy (třeba travnaté), jež rozdělují velké plochy polí. Vodu dokážou zadržovat i aleje stromů.

Nechybí ochota ani peníze

To všechno se má v příštích letech objevovat v krajině celého regionu stále častěji. Podle expertů ale potrvá desítky let, než bude změna skutečně vidět. „Celé je to teprve v plenkách a hodně schází osvěta. Vlastníci pozemků nejsou vždy vstřícní, i získat stavební povolení je dlouhý proces,“ upozornil Miroslav Kubín z CHKO Beskydy.

Přesto je současnost pro Zlínský kraj přelomová: je tady ochota pustit se do neznámého a nechybí peníze. Ty nabízí Evropská unie či ministerstva zemědělství a životního prostředí a obce mají velkou šanci si na ně sáhnout. A nejde o žádné drobné, jen ministerstvo životního prostředí přislíbilo na boj se suchem 7 miliard korun v nejbližších letech.

Přišlo to v nejvyšší čas. Některé vesnice loni v létě hlásily vyschlé vrty, vodojemy plnily vodou dováženou z okolí. A protože léto bylo extrémně horké a zima naopak teplá, voda není ani letos. V Lukovečku proto vzdali snahy o udržení vlastní vody a připravují napojení na vodovod sousedního Fryštáku.

Obce a města to ale nezachrání, nutná je změna přístupu všech, kdo v krajině hospodaří. Podnik Lesy České republiky už se pustil do stavby nové nádrže u Vysokého Pole a chystá rekonstrukci a čištění rybníků ve Zlíně-Malenovicích, Halenkově, Prštném nebo na Vlčkové. I v lesích má voda co nejvíc zůstávat.

„Nemusí to být složitá opatření, stačí třeba, když traktor zryje půdu udusanou po stahování dřeva,“ naznačil Kubín.

Zřejmě největší potíž bude se zemědělskou půdou. Předělit nedozírné plochy polí zelení sice není složité, jenže to znamená více práce při obdělávání a vyšší náklady.

„Kdo to vidí přes korunu, nic měnit nebude. Osvícených zemědělců, kteří hospodaří v souladu s krajinou, je málo,“ řekl Milan Drgáč, jeden ze zakladatelů ekologického zemědělství ze Starého Hrozenkova.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Zemřel bývalý zlínský primátor Dostál, uznávali ho i jeho rivalové

Bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál.

Po těžké nemoci zemřel v pondělí bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál. Bylo mu pětaosmdesát let. Muž, o němž i jeho...

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Najdete na iDNES.cz