Kongresové centrum ve Zlíně

Kongresové centrum ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nové Kongresové centrum ve Zlíně po prvním měsíci prodělává

  • 14
Kongresové centrum ve Zlíně je po prvním měsíci provozu ve ztrátě. A to i přesto, že ho vyprodali Miro Žbirka nebo známý italský dirigent Walter Attanasi, kteří vystupovali se zlínskou filharmonií. Vedení centra tvrdí, že za to mohou mimo jiné přísné dotační podmínky Evropské unie.

Nový sál pro 800 lidí funguje od začátku roku. Čísla o jeho hospodaření jsou k dispozici prozatím za leden. Výdaje v tomto měsíci zhruba o 50 tisíc korun přesáhly příjmy.

Ve srovnání s některými jinými kongresovými centry v Česku to je rozdíl. Protože ta jsou většinou ekonomicky soběstačná. "Vyděláme na sebe," potvrdil třeba šéf kongresového centra Aldis v Hradci Králové Tomáš Faltus.

Proč to tak je? Důvodů je víc. Do Kongresového centra ve Zlíně město stále investuje, což výsledky jeho hospodaření zkresluje.

"V lednu byly výdaje vyšší i kvůli tomu, že jsme ještě nakupovali odpadkové koše, ubrusy, vázy, polepy a další věci. Chystáme také zavedení wi-fi," vypočítal ředitel Kongresového centra ve Zlíně Karel Adamík.

"Každopádně se ale snažíme, aby náklady byly co nejnižší a příjmy co nejvyšší," dodal Adamík.

Centrum spotřebovalo za první měsíc energie za zhruba půl milionu korun. Nejvíc za elektřinu, a protože je zima, tak i za teplo.

Právě u spotřeby energií stále visí otazník, protože podobná stavba nikde jinde nestojí. Město letos na její provoz vyčlenilo 18 milionů korun.

I proto Kongresové centrum od architektky Evy Jiřičné stále budí ve Zlíně značné emoce. Minulou koalici v čele s ODS za jeho stavbu kritizovaly nově nastupující strany, které se po vyhraných volbách musejí starat o jeho provoz.

"Musíme ho zajistit, aby dobře fungovalo. Snad se to podaří," prohlásil zlínský primátor Miroslav Adámek z TOP 09.

Náklady 900, příjmy 850 tisíc

Celkové náklady na lednový provoz Kongresového centra vyšly na zhruba 900 tisíc korun. Příjmy byly asi 850 tisíc. Především z pronájmů hlavního sálu na kongresy, koncerty a plesy.

Za první dva měsíce se tady uskutečnilo dvacet akcí. Včetně koncertů zlínské filharmonie, která v centru sídlí.

"Pokud jsou čísla za leden špatná, tak to ještě neznamená, že to tak bude stále. Chce to čas," říká na adresu zlínských kolegů Faltus.

Ale se sháněním akcí má tým kolem Adamíka opravdu problémy. A nejen proto, že kongresová turistika je na úbytě. Nesmí totiž konkurovat podobným zařízením jinde. Taková je podmínka Evropské unie (trvat bude pět let), která Kongresové centrum ze zhruba dvou třetin zaplatila. "Svazuje nám to ruce," posteskl si Adamík.

"V podstatě musíme čekat na to, kdo nás osloví. Také se snažíme kontaktovat různé organizace, ale nemůžeme přebrat zavedený kongres, který se běžně pořádá v jiném městě," dodal.

I šéf Aldisu v Hradci Králové říká, že shánění "zakázek" pro využití velkého sálu není jednoduché, i když oni mohou působit komerčněji. Jsou akciová společnost, v níž má největší podíl město. "Nám se ale podařilo najít si místo na trhu. Pořádáme veletrhy, kongresy, plesy i výstavy," dodal Faltus.