Nové ceny vody: na Vsetínsku o 10 procent vyšší, jak dopadne Zlín?

  11:40aktualizováno  11:40
Vodárny ve všech částech Zlínského kraje od Nového roku zdraží vodu. Své ceny sice zvednou jen mírně, ale přesto lidé budou platit citelně více. Konečnou cenu totiž podstatně ovlivní navýšení DPH. Nejvýraznější skok čeká obyvatele Vsetínska, kteří si připlatí téměř 10 procent.

Voda v kraji zdraží o 5 až 10 procent. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když dnes otočí lidé na Kroměřížsku vodovodním kohoutkem, teče jim z něj nejlevnější pitná voda v celém kraji. A platit to má i po Novém roce přesto, že Vodovody a kanalizace Kroměříž chystají zvýšení cen.

Za vodu totiž připlatí víc také lidé na Vsetínsku a Uherskohradišťsku a s největší pravděpodobností to čeká i obyvatele Zlínska, kteří mají dlouhodobě vůbec nejdražší vodu v celém kraji.

Kolik bude stát voda ve Zlínském kraji

Vodovody a kanalizace Kroměříž

rok 2011 61,30 Kč/m3
rok 2012 64,77 Kč/m3

nárůst o 5,66 %

Slovácké vodovody a kanalizace

rok 2011 65,45 Kč/m3
rok 2012 69,24 Kč/m3

nárůst o 5,8 %

Vodovody a kanalizace Vsetín

rok 2011 65,78 Kč/m3
rok 2012 72,28 Kč/m3

nárůst o 9,9 %

Moravská vodárenská

rok 2011 73,15 Kč/m3
rok 2012 zveřejní 31. listopadu

Poznámka: Vodné a stočné za 1 m3 vody včetně DPH

Letos platí na Zlínsku za kubík 73,15 korun. Moravská vodárenská však ještě nový ceník nezveřejnila. "Ceny budou jasné až 31. listopadu," potvrdila její mluvčí Helena Koutná.

Se zveřejněním ceny otálejí také Slovácké vodovody a kanalizace. "Cenu jsme oproti loňskému roku zvedli zhruba o dvě procenta. O další čtyři ji zvedá daň z přidané hodnoty. Do dvou týdnů ji zveřejníme na našem webu," nastínil předseda představenstva Slováckých vodovodů a kanalizací Lubomír Trachtulec.

Podle zatím neoficiálních informací tak zaplatí lidé ve zhruba 50 obcích na Slovácku za vodné a stočné 69,24 korun.

Kroměřížská voda zůstává nejlevnější

Podobná cena se objeví také na inkasních lístcích obyvatel Vsetínska. Tam budou platit přesně 72,30 korun. "Je potřeba upozornit, že kubík znamená tisíc litrů kvalitní pitné vody, protože jen tak si mohou lidé srovnat ceny například s 1,5 litru vody v PET lahvi," uvedla ekonomická náměstkyně VaK Vsetín Miroslava Vaculíková.

"Navíc za 6,01 koruny denně dostává každý odběratel 24hodinovou nepřetržitou službu dodávky pitné vody a odvádění a čistění odpadních vod bez jakýchkoli dalších starostí," dodala náměstkyně.

V porovnání s tím zůstává Kroměřížsko nejlevnější lokalitou v kraji. Tamní vodárny budou v roce 2012 prodávat kubík pitné vody za 32,40 a odpadní čistit za 32,30 korun. Za vodné a stočné tak odběratel zaplatí dohromady necelých 65 korun.

Cenu vody navýšila i změna DPH

Zvyšování cen vody je každoroční rituál, při kterém se vodárny v minulosti nejčastěji hájily tím, že potřebují opravit čistírny odpadních vod a další zařízení. Stejný argument používají také pro rok 2012, dodávají ale, že daleko víc než samotné vodárny pohnul s cenou pro obyvatele stát.

"My jsme pitnou vodu zdražili o 0,9 procenta a odpadní vody o 1,01 procenta," potvrdil ředitel kroměřížského VaKu Ladislav Lejsal. A upozornil tak na skutečnost, že poslanci nedávno schválili zvýšení daně z přidané hodnoty o 4 %. "Stát zdražil daleko víc a je to už třetí navýšení daně z přidané hodnoty od roku 2007," dodal.

Cena vody musí jít nahoru také proto, že její spotřeba klesá. "To mi připadá postavené na hlavu. Lidé neplýtvají s vodou, chovají se odpovědně a výsledkem je, že zaplatí víc," diví se Jan Mokřanský ze Vsetína.

Politici: Není to zdražení, ale úprava ceny

Podle statistiků nyní spotřebuje občan na Vsetínsku jeden kubík vody za necelých 12 dní, pokud se zvýšení rozpočítá na dny, zaplatí za vodu o 36 haléřů denně více. "Statistika je věda, když to takhle rozpočítají, hned to vypadá lépe. Ale faktem je, že cena na inkasu bude znatelně vyšší," dodal Mokřanský.

Jinak než občan dokáže vidět zdražování také oko politika. "My to nebereme jako zdražení, ale jako úpravu ceny. Zvýšila se totiž cena surové vody, kterou odebírají vodárny od Povodí Moravy. To dělá téměř 8 % a my jsme to do částky museli promítnout. Zbytek dělá zvýšení DPH. Takže jsme cenu upravili jen o to nejnutnější," ujasnila důvody zdražení starostka Vsetína Iveta Táborská.

A dodala, že ve srovnání s dalšími městy v zemi je Vsetín zhruba uprostřed cenové hladiny. "Srovnatelnou cenu mají například v Sokolově. Nejlevnější je třeba v Krnově, kolem 30 korun za kubík a naopak nejdražší v Chrudimi či Berouně, kde se blíží k 80 korunám," tvrdí Táborská.

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Pitva vyloučila týrání psa z Kroměřížska, majitel podal trestní oznámení

Ilustrační snímek

Pes, kterého musel minulý týden v Holešově na Kroměřížsku utratit veterinář, nebyl podle předběžných výsledků pitvy...

Další z rubriky

Pitva vyloučila týrání psa z Kroměřížska, majitel podal trestní oznámení

Ilustrační snímek

Pes, kterého musel minulý týden v Holešově na Kroměřížsku utratit veterinář, nebyl podle předběžných výsledků pitvy...

Toulavý medvěd by se dal snáz vystopovat, kdyby byl sníh, říká ochranář

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

S odhalením pohybu medvěda škodícího na Valašsku by mohl pomoci první letošní sníh. Stopy zvířete by pak byly...

Třetinu nové nemocnice zaplatí stát, plánuje Zlínský kraj

Plocha mezi sídlištěm ve zlínské části Malenovice a obchodním centrem, kde kraj...

Zlínský kraj začal vyplácet peníze majitelům pozemků ve zlínské části Malenovice. Dvě miliardy korun na stavbu nové...

Najdete na iDNES.cz