Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín upraví tři ulice na Jižních Svazích, přibude sto parkovacích míst

  10:12aktualizováno  10:12
Zlínská radnice upraví tři ulice na Jižních Svazích, aby tam zlepšila parkování. To je obrovským problémem celého sídliště, které je největší v kraji. Jako další řešení se nabízí rezidentní parkování nebo výstavba parkovacích domů.
Zaparkovat na zlínském sídlišti Jižní Svahy je náročné. Snímek je z Okružní ulice.

Zaparkovat na zlínském sídlišti Jižní Svahy je náročné. Snímek je z Okružní ulice. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Když se v 60. letech minulého století začalo stavět zlínské sídliště Jižní Svahy, měl auto málokdo. Dnes, kdy v této lokalitě žije přes 20 tisíc lidí, je situace úplně jiná. A parkování je jednou z věcí, která tamní obyvatele hodně trápí.

„Je běžné, že průměrná čtyřčlenná rodina má dvě auta i více. S nedostatkem parkovacích míst se potýká většina sídlišť,“ všiml si zlínský radní přes dopravu Josef Novák.

Radnice proto chystá první větší změny, které by měly problém s parkováním zlepšit. Týkat se budou ulic Moravská, Slezská a Česká, kde je situace jedna z nejhorších. Auta tam stávají na chodnících, na trávě.

„Lidé, kteří zde bydlí, si už pořádnou změnu zaslouží. K večeru se nedá touto oblastí pomalu ani projet. Tahle lokalita má k standardům 21. století opravdu daleko,“ přiznal primátor Miroslav Adámek.

Radnice zvažuje vznik velkých parkovišť nebo garáží

Chystaná změna vyjde na 50 milionů korun a podle primátora bude razantní proměna i celého veřejného prostoru, stání na chodnících nahradí nová parkovací místa, předláždí se chodníky, počítá se s opravou schodišť, dětských hřišť, výměnou laviček a dalšího mobiliáře. Po úpravách, které začnou příští rok na jaře a potrvají do podzimu, přibude několik desítek parkovacích míst, přibližně sto.

„Budeme rádi, když budeme mít kde parkovat. Doufám, že se tím náš problém vyřeší,“ reagoval obyvatel České ulice Petr Novotný.

Radnice chce přes zimu vysoutěžit dodavatele a opoziční zastupitel Michal Cholek upozorňuje, aby v zadání byla zohledněna nejen cena, ale i doba výstavby. Čím kratší, tím lépe.

„Když se budou opravovat všechny tři ulice najednou, lidé tam nebudou mít kde parkovat,“ upozornil Cholek.

Problém s parkováním na Jižních Svazích je letitý a zatím nikdo nepřišel s uspokojivým řešením. Především proto, že v husté zástavbě není moc místa pro zásadní změny.

Nicméně radnice uvažuje o dvou možných řešeních - zavedení rezidentního stání a budování velkých parkovišť či garáží.

„Nejde donekonečna rozšiřovat parkovací místa, třeba na úkor zeleně a veřejného prostranství. Řešením jsou i vícepodlažní objekty hromadných garáží,“ nastínil radní Novák.

Pomohlo by rezidentní parkování?

Generel dopravy, který řeší komplexně dopravu ve městě a radnice ho má od loňského roku, už naznačuje, jak by to mohlo vypadat. Například pod hlavní Okružní ulicí od začátku stoupání po kostel se počítá se dvěma parkovišti. Další tři by mohla vzniknout na Podlesí. Generel řeší každou oblast Jižních Svahů zvlášť.

Pokud jde o rezidentní parkování, které by bylo vyhrazené pouze pro místní obyvatele, vedení města váhá. „Není vhodné je aplikovat všude. Obecně se uplatňuje tam, kde by mohly parkovat jiné skupiny lidí,“ předestřel Novák.

To ale není tak úplně případ Jižních Svahů, byť místní obyvatelé si stěžují často na to, že jim místa zabírají vozy soukromých firem, někdy i nákladní. „Rezidentní stání by se tam mělo zavést, pomohlo by,“ je přesvědčený Cholek.

Generel dopravy říká, že během dvaceti let bude třeba ve Zlíně vybudovat zhruba 3300 nových parkovacích míst. Víc stání pro rezidenty má vzniknout u křižovatky ulic Vodní a Dlouhá, na Santražinách či v ulicích Lešetín I a II.

Naopak s novými parkovišti pro všechny řidiče se počítá na Cigánově. V samém centru města pak už nebude možné odstavit auto bezplatně.

Konkrétnější způsob řešení vzejde ze studie problematiky parkování, kterou radnice připravuje. Chce ji mít hotovou do konce roku.

Autor:


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...KOMENTÁŘ: Festivalu Masters of Rock kraloval pohodář Gene Simmons

Zpěvák a baskytarista kapely Kiss Gene Simmons 15. července 2018 na festivalu...

Poslední dva roky měli vyprodáno předem, letos to nakonec nevyšlo. Podle pořadatelů dorazilo na vizovický Masters of...

Samopaly z Vrbětic kradlo více lidí, policie rozšířila obvinění

Při domovních prohlídkách policisté zajistili zbraně z Vrbětic.

Osm lidí místo původních dvou nakonec obvinili policisté v souvislosti s loňskými krádežemi poškozených zbraní z areálu...

Noční plavce, kteří poničili plot koupaliště, odhalily nastražené kamery

Koupaliště v Bystřici pod Hostýnem.

Výtečníci, kteří se před pár dny v noci koupali v uzavřeném bazénu v Bystřici pod Hostýnem, nejspíš nečekali, že budou...

Další z rubriky

Noční plavce, kteří poničili plot koupaliště, odhalily nastražené kamery

Koupaliště v Bystřici pod Hostýnem.

Výtečníci, kteří se před pár dny v noci koupali v uzavřeném bazénu v Bystřici pod Hostýnem, nejspíš nečekali, že budou...

Zlínská radnice vypsala soutěž na proměnu centrálního náměstí Míru

Náměstí Míru ve Zlíně.

Zlínská radnice vypsala architektonickou soutěž na proměnu náměstí Míru v centru města. Vrací se tak k soutěžím, které...

Za aerovku mí nabízeli mercedes, odmítl jsem, říká majitel veteránu

Stovky veteránů se sjely na sraz v zahradě zámku v Holešově. Na snímku je...

Na pět set historických automobilů a tři stovky motocyklů přijelo na sraz veteránů v zámeckém parku v Holešově. Před...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz