Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová ministryně je ze Zlínska, místní jí věří a mají ji rádi

  8:55aktualizováno  8:55
Nová ministryně kultury Alena Hanáková, kterou v úterý do funkce jmenoval prezident Václav Klaus, pochází z Vizovic na Zlínsku. Pracovala tam jako učitelka ve škole i jako místostarostka nebo starostka. Místní ji znají jako empatickou a komunikativní ženu, která se nebojí říct svůj názor.

Poslankyně Parlamentu ČR Alena Hanáková. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Je vždy laskavá a vstřícná. Na druhou stranu je ale schopná říct ne a udělat rozhodnutí, které se nebude líbit. To za dobu, kdy vedla Vizovice, to dokázala," uvedla ředitelka místní školy Radmila Koncerová. "Tak hlavně aby ji ta vysoká politika nesemlela. Těžko si představíme, co ji čeká," uvažovala.

Novou ministryni kultury Alenu Hanákovou zná už jen jako starostku města, její zástupkyně Marcela Hruzíková s ní ale začínala v družině. "Ona je dobrý člověk. To tak prostě je," popsala Hruzíková.

Hanáková má ve městě pověst obrovské patriotky a ženy, která měla vždycky blízko ke kultuře. Její sousedé ji popisují jako velmi nadanou výtvarnici a vzpomínají, že hrála ochotnické divadlo.

Někteří Hanákovou neznají, místní lidé ani poslanci

"Hlavně ale byla vždycky ochotná věnovat svůj volný čas i peníze, aby pomohla. Organizovala nebo dělala plakáty, prostě cokoliv bylo potřeba," řekla Irena Jančíková z informačního centra.

Přestože má Hanáková za sebou kariéru učitelky v místní škole a po jednom volebním období v roli místostarostky a starostky města, kam ji vynesly preferenční hlasy voličů, najdou se mezi 4 500 obyvateli lidé, kteří ji neznají.

"O koho jde?" optal se starší muž a připomněl tak reakce některých poslanců, kteří Hanákovou už víc než rok potkávají v Poslanecké sněmovně. V Praze ji znají hlavně kolegové ze školského výboru. Z něj třeba nedávno s velkou vervou řešila možné omezování základních škol nejen ve Zlínském kraji. "Já ale nesleduji politiku, vůbec," mávnul muž z Vizovic rukou a pokračoval za nákupem.

Její jmenování pomůže celému městu

Ti, kteří se zajímají aspoň o tu komunální, věří, že z politického úspěchu Hanákové bude těžit celé městečko. "Ona má Vizovice hodně ráda a pořád tady žije, tak snad se jí podaří přitáhnout sem nějaké peníze navíc nebo nejlépe podnikatele, kteří by dali lidem práci," věří Jana Šenková.

Zato na místním zámku znají novou ministryni kultury velmi dobře. "Nemůžu říct, že bychom se vždy na všem shodly. Rozhodně je to ale velmi pracovitá žena, která dokáže být stejná, ať je učitelka, starostka nebo poslankyně. Aspoň já jsem žádnou změnu nepozorovala," řekla kastelánka zámku ve Vizovicích Jana Pluhařová.

A dodala i další schopnost, kterou Hanáková rozhodně ve velké politice uplatní. "Dokáže si bez přípravy stoupnout před lidi a říct svůj názor. A ten názor má hlavu a patu. Pokud je přesvědčená, že má pravdu, dokáže si za ní jít a dělat i nepopulární rozhodnutí."
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Najdete na iDNES.cz