Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín spustí novou autobusovou linku, která projede i baťovským areálem

  12:08aktualizováno  12:08
Od 2. prosince Zlín získá novou linku MHD, která spojí vlakové i autobusové nádraží, nemocnici, centrum města a baťovský areál včetně přestěhovaného hlavního sídla pošty. Jeden okruh linky číslo 38 potrvá šestadvacet minut. Ve zkušebním provozu pojede zhruba každou půlhodinu.

Do jízdního řádu zlínské MHD přibude od 2. prosince nová linka číslo 38. (Ilustrační foto) | foto: Archiv MF DNESMF DNES

Uleví se tisícům seniorů i studentů. Nová linka číslo 38 je totiž přiblíží místům, kam zatím musejí šlapat pěšky.

Ve městě zároveň vznikne několik nových zastávek. Ty pomyslně spojí krajskou nemocnici s autobusovým a vlakovým nádražím, muzeem, galerií, knihovnou i krajským úřadem, přestěhovanou poštou v baťovském areálu, Nemocnicí Atlas i s poliklinikou.

Trasa nové linky číslo 38

Trasa nové linky číslo 38

"Věřím, že cestující si tuto linku oblíbí," prohlásil primátor města Miroslav Adámek.

A bude mít zřejmě pravdu. Autobus totiž pomůže především studentům zlínské univerzity s těžkými batohy a kufry na nádraží a seniory zase přiveze přímo před poštu, ve které si každý měsíc vyzvedávají své důchody a platí složenky.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

Celý okruh je dlouhý 7,5 kilometru a bude mít 17 zastávek. Nabírat tak bude cestující u nemocnice, na Benešově nábřeží, ulici Kvítková, Dlouhá, Vodní, Gahurova, na autobusovém nádraží i v baťovském areálu. Pokračovat pak bude po třídě T. Bati kolem polikliniky, na náměstí Práce a ulici Štefánikova.

Na zastávkách se autobus objeví zhruba každou půlhodinu a naposledy vyjede kolem šesté večer.

Jízdní řád by měl navazovat i na vlakové spoje.

"Lidé, kteří přijíždějí do Zlína vlakem, nebudou muset přecházet se zavazadly několik set metrů přes nádraží až k nejbližší zastávce. Do centra se dostanou s touto linkou," vysvětlil ředitel Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice Josef Kocháň.

Několik týdnů bude dopravní podnik novou linku testovat. Pak zhodnotí, kolik cestujících linku využívá. "Pokud bude zájem větší, můžeme interval spojů zkrátit na patnáct minut," slíbil Kocháň.

Prostor poště nabízí Zlaté jablko

Zavedení nového spoje výrazně usnadní i chození na poštu. Přesto řada obyvatel Zlína stále stojí o vrácení alespoň malé pobočky do centra města (více čtěte zde). Pod kampaň, kterou vyhlásil zlínský magistrát a která skončila v úterý večer, se podepsalo přes dva tisíce lidí.

"To už je počet, který by Česká pošta neměla přehlížet a mávat nad tím rukou. Jde o její klienty," zdůraznil primátor Adámek.

Přepážky by mohly fungovat v prostorách, kde zatím sídlí Galerie pod radnicí. Se svou nabídkou aktuálně přišel i majitel obchodního centra Zlaté jablko.

"Jde o prostory v přízemí. Nabídli bychom je za velmi lukrativních podmínek. Lepší místo pro Českou poštu snad ani nemůže být," zdůraznil ředitel centra Zlaté jablko Jiří Kratochvíl. Pobočka by měla vlastní vstup i přímou návaznost na podchod pod ulicí Dlouhá.

Česká pošta ale už dříve naznačovala, že jsou důležitější jiná místa. Více vzdálená od centra, ale hustě obydlená a s omezenou dostupností poštovních služeb. Tedy například Vršava nebo Nivy.

"Musíme vycházet z vyhlášky, která říká, jak má být pošta daleko. V centru města by se ale jednalo o zdvojení obsluhy, to znamená, že bychom vyhlášku nesplnili," upozornila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Zástupci radnice ale s poštou chtějí ještě jednat.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Najdete na iDNES.cz